Atšilus orams, į gamtą traukia ne tik aktyvaus poilsio mėgėjai – medžioklės sezoną atidaro ir erkės, kurių įsi­siurbimas gali baigtis pavojingomis ligomis. Praėjusią savaitę Babėnų miške, kontroliniame 1 km ruože, visuomenės sveikatos specialistai aptiko 18 erkių.

Dar vangios

Specialistės iš Kauno erkių gausą kontroliniame Babėnų miško ruože tikrins kas dešimt dienų.

Erkių dar nėra gausu – aktyviausiu erkių sezono periodu vasarą šioje vietoje, plataus pasivaikščiojimams skirto tako pakraščiuose surenkama ir iki šimto šių parazitų, ypač – nifmos stadijos erkių.
„Erkės šiemet atsibudo vėliau, nes kovo mėnuo buvo šaltas, vėliau išėjo pašalas. Oras sušilo tik pačiame kovo gale, todėl ir erkės lenda vangiau. Pavyzdžiui, Kauno miesto parke, esančiame prie Kauno marių, kontroliniame kilometre aptikome 28 erkes. Ankstyvų erkių įkandimų dar nebuvo, tiesa, šiemet jau registruotos kelios erkių sukeliamos ligos, tačiau manome, kad jos uždelstos iš pernai metų“, – pasakojo Rasa Vaičiūnienė, Nacionalinio visuomenės centro Kauno departamento visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.

Išsiskiria gausa

Jau ne pirmus metus pastebima, kad Babėnų miškas erkėms – itin patraukli vieta. Lapuočiai medžiai, krūmynai, pasivaikščiojimų takų pakraščius nukloję seni lapai – ideali vieta joms veistis ir tūnoti. „Erkė – gudrus padaras. Ji reaguoja į kūno šilumą, skleidžiamą gyvūno ir žmogaus, todėl miškuose renkasi vietas, kur žvėrių takai, žmonių vaikščiojimo keliai“, – pasakojo specialistė.

Erkių itin mėgstamos vietos yra lapuočių miškai, miškingos vietovės, miško pakraščiai, laukymės, paupiai, pelkėtos vietos, kur daug krūmų. Taip pat jų galima aptikti ir miesto parkuose, skveruose, daugiabučių kiemų žaliosiose teritorijose. Sumažinti erkių gausą padeda tinkama parkų, poilsio vietų, dažnai žmonių lankomų miškų priežiūra, žolės šienavimas nuo ankstyvo pavasario, nupjautos žolės išvežimas arba sudeginimas, žalingų graužikų naikinimas.

Žiemos erkių nebegąsdina

„Erkių, tarp jų ir užkrėstų, visur tikrai gausėja, – patvirtino pašnekovė. – Tačiau ne todėl, kad jos nenaikinamos. Tarybiniais laikais miškus purkšdavo nuo kitų kenkėjų, tai tiesiog galbūt žūdavo ir kiti parazitai, tarp jų ir erkės. Bet dabar jų gausėjimą lemia daug faktorių. Prisiminkime, kokios šaltos ir ilgos, snieguotos anksčiau būdavo žiemos. Daugiau erkių natūraliai žūdavo, iššaldavo. Erkė peržiemoja iki -15 laipsnių šaltyje, įsiraususi 10 cm dangoje. O dabar retai kada pas mus būna tokia žema temperatūra“, – svarstė R. Vaičiūnienė.

Pasak R. Vaičiūnienės, geriausia profilaktinė priemonė nuo erkių sukeliamo pavojingo erkinio encefalito – skiepai.

„Reikia saugotis ir suskubti skiepytis. Dar ne per vėlu – yra pagreitintas skiepijimo ciklas. Erkinis encefalitas – labai sunki liga su sunkiomis pasekmėmis. Geriau užbėgti už akių ir pasiskiepyti, taip pat – ir vaikams. Beje, mokslininkų duomenimis, žmonėms iki 60 metų amžiaus revakciniją reikia atlikti kas 5 metai, o vyresniems – kas trejus metus, nes imuninė sistema silpsta“, – patarė specialistė.

Medikai ragina skiepytis

Leidžiant laiką gamtoje, reikia saugotis ir patiems: naudoti vabzdžius bei erkes atbaidančias priemones, apžiūrėti rūbus ir kūną kas dvi valandas. Danutė Šilkaitienė, Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (Kėdainių PSPC) sveikatos mokymo organizatorė, pataria dažnai apžiūrėti save ir bendrakeleivius, o aptiktas per drabužius ropojančias erkes sunaikinti. Einant į mišką, rekomenduojama apsivilkti šviesiais drabužiais, viršutiniai rūbai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, kelnių klešnių apačia gerai prigludusi prie kūno. Galvą patariama apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą.

Naudodami repelentus (nariuotakojus atbaidančias medžiagas), nepamirškite jais patepti ar papurkšti ne tik atvirų kūno vietų, bet ir gamtoje dėvimų drabužių. Taip pat nepamirškite – visų repelentų poveikis yra trumpalaikis!

Veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai. Šiuo metu Kėdainių PSPC galite pasiskiepyti TICO VAC vakcina, naudojantis pagreitinta skiepijimų schema. Apsauginis imunitetas įgyjamas per 2 savaites. Vaikus galima skiepyti nuo vienerių metų amžiaus. Dėl vakcinacijos rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją.