Beveik 2 000 hektarų – tokį pribloškiantį plotą pasėlių vasaros ir rudens liūtys pražudė Kėdainių rajone. Labiausiai nukentėjo daržovių (svogūnų, morkų, bulvių), vasarinių kvietrugių, grikių, žirnių, pupų, žemės ūkio augalų mišinių augintojai.

Sunkus ruduo daržininkams

Spalio 17–27 dienomis Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija lankėsi visose rajono seniūnijose. Komisijos nariai, remdamiesi ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių pateikta informaciją apie žuvusį derlių, apžiūrėjo pasėlius ir nustatė žuvusius plotus. Taip pat apskaičiuota žuvusių žemės ūkio augalų pasėlių dalis.
„Laukuose liko pūti dideli žirnių, miežių, bulvių, svogūnų derliaus plotai“, – liūdnai konstatuoja pasėlių žuvimo faktų nustatymo komisijos pirmininkas, savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas.

Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo Algimanto Žviko vadovaujama komisija konstatavo, jog, spalio 30 dienos duomenimis, rajone dėl lietaus žuvo 1927,12 ha pasėlių.

Spalio priešpaskutinės dienos duomenimis, lietus pražudė daugiau kaip pusę daržininkų augintų svogūnų (46,59 ha), apie 19 procentų pasodintų bulvių (122,23 ha), beveik 28 procentus morkų (57,97 ha) ir kone 11 procentų gūžinių kopūstų (27,90 ha).

Lietus ypač trukdo cukrinių runkelių nuėmimo sezoną, į laukus įvažiuoti beveik neįmanoma, o žuvusiais jau pripažinti 123,39 ha iš deklaruoto 6 030,25 ha cukrinių runkelių ploto.

Žuvo šimtai hektarų

Iš deklaruoto 232 ha vasarinių kvietrugių ploto žuvusiais pripažinti beveik 48 ha – tai sudaro daugiau kaip penktadalį šių pasėlių. Daugiau kaip 294 ha vasarinių kviečių ir beveik 117 ha vasarinių miežių taip pat pripažinti žuvusiais, o jų buvo užsėta atitinkamai beveik 15 000 ir 6 000 ha. Vandenyje liko ir beveik 42 iš 613,95 užsėtų hektarų žieminių rapsų.

Lietaus apsemtuose laukuose nukentėjo beveik penktadalis grikių pasėlių – 70,27 ha, taip pat ūkininkams nuostolių atneš net 486,61 ha žuvusiais pripažintų žirnių, beveik 173 ha pupų ir 46,44 ha kukurūzų. Taip pat nukentėjo beveik ketvirtadalis pasėtų žemės ūkio augalų mišinių.

Nukentėjo visos seniūnijos

Didžiausi apsemti pasėlių plotai nustatyti Šėtos seniūnijoje. Čia vandenyje atsidūrė net daugiau kaip 494 ha žemės ūkio augalų pasėlių. Tarp nukentėjusių ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių toliau rikiuojasi Vilainių ir Kėdainių (čia žuvo 302 ha pasėlių), Josvainių (daugiau kaip 293 ha), Dotnuvos (208 ha) seniūnijos. Nuo šimto iki dviejų šimtų hektarų žuvusių pasėlių plotų yra Pelėdnagių, Surviliškio, Truskavos, Pernaravos seniūnijose. Krakių apylinkėse žuvo virš 60, Gudžiūnų – virš 29 hektarų pasėlių.

Perdavė ministerijai

Komisiją taip pat sudarė savivaldybės ir kitų institucijų specialistai, lankomos seniūnijos specialistas žemės ūkio klausimais bei Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos deleguotas atitinkamos seniūnijos ūkininkas.

Pažyma apie nustatytus šiais metais žuvusių pasėlių plotus ir apskaičiuotą žuvusią jų dalį antradienį perduota Žemės ūkio ministerijai. Į ministeriją iki lapkričio 1 dienos turi suplaukti duomenys iš visų nukentėjusių savivaldybių. Vyriausybė dėl lėšų skyrimo žemdirbių patirtiems nuostoliams kompensuoti yra kreipusis į Europos Komisiją.

Anksčiau žemės ūkio ministras yra teigęs, kad kompensacijų dėl patirtų nuostolių sulauks ne visi – teisę į valstybės ir (ar) europinę paramą įgis tik žemės ūkio veiklos subjektai, šiais metais negavę 30 proc. ir daugiau pajamų, lyginant su ankstesnių trejų metų vidutinėmis pajamomis, tenkančiomis žuvusių pasėlių plotui.

Panašios naujienos