Po 5 metus trukusio nagrinėjimo Vilniaus apygardos teismas praėjusio penktadienio popietę paskelbė, kaip įvertina Generalinės prokuratūros prokurorų surinktus įrodymus dabar jau neegzistuojančiai Darbo partijai (DP), jos pirmininkui Viktorui Uspaskichui, naują politinę partiją įkūrusiam Vytautui Gapšiui, parlamentarei Vitalijai Vonžutaitei bei DP buhaltere dirbusiai Marinai Liutkevičienei.

Teismo teigimu, byloje esantys duomenys patvirtina, kad partijoje buvo vedama „juodoji buhalterija“.

Teismo teigimu, byloje esantys duomenys patvirtina, kad partijoje buvo vedama „juodoji buhalterija“.

Baudžiamąją bylą išnagrinėję teisėjai Arūnas Kisielius, Daiva Kazlauskienė ir Daiva Pranytė-Zalieckienė 431 lapo nuosprendyje nusprendė, kad įrodyta, jog kaltinamieji apgaulingai tvarkė DP buhalterinę apskaitą, sukčiavo ir taip savo partijai padėjo apgaule išvengti privalomų mokesčių bei įmokų sumokėjimų.

Teismo salėje – nesuimti

Teisėjai nusprendė, kad nusikalstamų veikų organizatoriumi įvardytas V. Uspaskichas už grotų turės praleisti 4 metus, tačiau tik tuomet, kai nuosprendis įsiteisės. Tuo metu V. Vonžutaitė už grotų turės praleisti 3 metus, o visus politikų nurodymus vykdžiusi M. Liutkevičienė už grotų turės praleisti vienerius metus.

Paskelbtas nuosprendis dar negalutinis – jį per 20 dienų dar bus galima skųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

Vieninteliam V. Gapšiui teismas neskyrė laisvės atėmimo bausmės, tačiau jis privalės sumokėti 275 MGL (35 750 Lt) baudą.

DP, kaip juridiniam asmeniui, teismas bylą nutraukė, nes ji jau neegzistuoja. Būtent dėl šios priežasties teismas nusprendė prokurorų partijai pareikštą daugiau kaip 6 mln. Lt ieškinį palikti nenagrinėtu.

Tačiau V. Uspaskichui, V. Vonžutaitei, V. Gapšiui ir M. Liutkevičienei teks atlyginti valstybei padarytą milijoninę žalą, be to, nuosprendžiui įsiteisėjus valstybei bus grąžintos DP skirtos dotacijos, kurias dar ikiteisminio tyrimo metu prokurorai areštavo.

Paskelbtas nuosprendis dar negalutinis – jį per 20 dienų nuteistieji gali skųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

Paskelbtas nuosprendis dar negalutinis – jį per 20 dienų nuteistieji gali skųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

Skiriant bausmes teismas atsižvelgė į tai, kad visi keturi kaltinamieji nusikaltimus padarė veikdami bendrininkų grupėje – V. Uspaskichas bei V. Vonžutaitė įvardyti kaip nusikaltimų organizatoriai ir tam tikrais atvejais vykdytojais.

Kadangi V. Gapšio vaidmuo nebuvo pirmaeilis, jam paskirta bauda – laisvės atėmimo bausmė esą būtų aiškiai per griežta ir neadekvati jo įvykdytoms veikoms.

Apkaltinamąjį nuosprendį priėmęs teismas taip pat nusprendė dėl beveik 20 liudytojų liudijimo teisme kreiptis į prokurorus – esą jie galėjo duoti melagingus parodymus. Tarp asmenų, kuriems teismas siūlo kelti bylą, yra dainininkas Žilvinas Žvagulis, buvęs muzikantas Juozas Liesis.

Kaltė įrodyta

Pasak teismo, realiai apgaulinga apskaita pradėta tvarkyti 2004 m. pavasarį, tačiau atsakomybė atsirado tik nuo tų metų liepos mėnesio. Teismas nusprendė, kad dėl to negalima nustatyti 2004-2006 m. partijos turto.

Teismas pabrėžė, kad V. Uspaskichas privalėjo kontroliuoti, kaip tvarkoma apskaita.

Teismo teigimu, byloje esantys duomenys patvirtina, kad partijoje buvo vedama „juodoji buhalterija“.

Anot teismo, kaltinamieji veikė gana ilgai ir tiesiogine tyčia, padarė didelę žalą valstybei, ši žala iki šiol nėra atlyginta. Be to, konstatuota, kad V. Uspaskicho vaidmuo buvo pagrindinis – jis nesilaikė aukštų politikams taikomų reikalavimų, o veikė priešingai.

Bylos nagrinėjimas strigo

DP prokurorai kaltino 2004-2006 m. neapskaičius daugiau nei 24 mln. Lt pajamų ir 23 mln. Lt išlaidų.

Baudžiamąją bylą teismui prokurorai perdavė 2008-ųjų balandžio 14-ąją, pirmasis posėdis įvyko tų pačių metų birželio 18-ąją. Bylos nagrinėjimas ilgą laiką strigo, nes neatvykdavo liudytojai, kaltinamieji ir jų advokatai teismui pateikdavo įvairiausių prašymų, ne kartą bandė nušalinti teisėjus. Be to, byla buvo stabdoma dėl įvairių rinkimų – teismui reikėjo gauti leidimą kaltinamuosius patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Buhalterinės apskaitos programa

 

 

About The Author

Related Posts

One Response

  1. kazimiera

    Tai absurdas uzmyniai Viktoreli,Lietuvos dideliam <ponui< ant nuospaudos stai ir pasekmes. nieks neturi teises Lietuvoj . buti geras darbo liaudziai.Tai ispejimas mums visiems- ziurekit zemes kirminai susidorojom su tokiais,ojus….<tik meslo kruva< O uz kokius sysus taip prabangiai gyvena mus nuskurusioj tevynej valdzios zmones? LIETUVA-DIDZIOJI MAFIJA. ——-

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.