Ar galima pasitikėti tuo, kuris vienąkart jau apgavo ir nuvylė? Paprastai su panašiais veikėjais niekas nenori turėti reikalų. Tačiau gyvenimas – kupinas netikėčiausių viražų: į Tiskūnus (Vilainių sen.) vėl braunasi bendrovė „Kėdainių vėjas“, kuri prieš kelerius metus sėkmingai sužlugdė gretimo Apytalaukio dvaro rekonstrukcijos projektą.

Tiskūniškiai kategoriškai prieštarauja vėjo jėgainių parko statybai.

Tiskūniškiai kategoriškai prieštarauja vėjo jėgainių parko statybai.

Dabar „Kėdainių vėjas“ Vilainių seniūnijos Gineitų, Peiksvos, Šetenių, Kujėnų, Balinių ir Laivelių kaimuose planuoja statyti vėjo jėgainių parką.
Numatoma, kad tame parke iškils dvidešimt vėjo jėgainių bokštų, kurių aukštis – 114 metrų.
Išsireiškus vaizdingiau, bokštai į padanges turėtų iškilti maždaug tiek, kiek 45 aukštų namas. O jų viršuje vėjas suks 70 metrų ilgio sparnus.
Kokį poveikį šie gigantai darytų aplinkai? Birželio 22-osios pavakarę tai bandyta aiškintis Tiskūnų bendruomenės susirinkime.

Bokštai – sulig 45 aukštų namu
,,Kėdainių vėjui“ užsakius, planuojamo jėgainių parko poveikį visuomenės sveikatai atliko bendrovė „Aplinkos vadyba“.
O tiskūniškiams vertinimą pristatė bendrovės „Archstudija“ architektė Rūta Šeškaitė. Ji bandė įtikinti, kad planuojamas vėjo jėgainių parkas aplinkai bus draugiškas ir saugus. Tiskūniškiai tuo nepatikėjo.
Pasak R. Šeškaitės, planuojamų jėgainių parko triukšmingumas vertintas pagal vokiečių patirtį, kuri, beje, Tiskūnams ne itin tinka.
Kodėl? Nagi todėl, kad vokiškame parke vėjo jėgainių aukštis – 50, o planuojamųjų šalia Tiskūnų – 114 metrų.
Gana suveltai buvo pateikta ir informacija apie infragarsą, kurio poveikis žmonių sveikatai kol kas išvis mažai ištirtas.
Projekto rengėjai tikino, kad artimiausi bokštai turėtų iškilti maždaug už trijų kilometrų nuo Tiskūnų.
Gyventojai paprašė tą vietą parodyti plane ir konstatavo, kad nuo jos iki Tiskūnų – ne trys, o maždaug pusantro kilometro. O kiek iki kitų kaimų, kuriuose taip pat suplanuoti vėjo jėgainių bokštai?
Pavyzdžiui, nuo Šventybrasčio artimiausias bokštas tebūtų nutolęs apie 700 metrų.

Kodėl nesirodo sumanytojai?
„Į Tiskūnus persikraustėme gyventi, kad pabėgtume nuo miesto šurmulio ir triukšmo. O dabar mums bandoma įpiršti tokį kaimyną, kurio kratosi visi savimi besirūpinantys žmonės“, – pyko kategoriškai prieš vėjo jėgainių parką nusiteikęs vyriškis.
Lina Naujavičienė klausė, kodėl poveikio visuomenės sveikatai vertinimui naudotasi Vokietijoje, o ne Lietuvoje jau eksploatuojamose vėjo jėgainėse sukauptais duomenimis.
„Mes turime informacijos, kad vėjo jėgainių kaimynystė trikdo netoliese gyvenančių žmonių sveikatą: jiems padažnėja širdies sutrikimų, ima kamuoti nemiga, net atsiranda depresija.
Norime gyventi ramiai kaip iki šiol. Sakote, kad rengti specialųjį planą jėgainių projektui „Kėdainių vėjas“ gavo prieš penkerius metus? O kodėl tiek laiko buvo delsta ir nieko nedaryta? Norime aiškintis su šio projekto sumanytojais, o ne jų atstovais“, – sakė L. Naujavičienė.

,,Panašu į vaikų žaidimą“
Tiskūniškio Irmanto Dovidonio įsitikinimu, galimas poveikis visuomenės sveikatai pristatomas labai atmestinai: „Atvažiavo kelios nepasiruošusios merginos ir bando mus įtikinėti. Nesame tamsuoliai, išmanome, kas tos vėjo jėgainės ir kokia gali būti jų įtaka žmogui. Klausimų pažėrėme begalę, o konkrečių atsakymų negavome.“
Priminęs „Kėdainių vėjo“ indėlį į istorinio Apytalaukio likimą, I. Dovidonis konstatavo: ,,Su nepatikimais, neatsakingais žmonėmis nenorime turėti reikalų – kreipsimės į rajono vadovus, į ministerijas, Seimą, net Prezidentę, bet tokios kaimynystės išvengsime.“
Vėjo jėgainių statytojų atstovų susitikime su tiskūniškiais dalyvavęs rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Vytautas Kundrotas informacijos pateikimą vadino netiksliu, neišsamiu ir neįtikinančiu: „Tai buvo panašu į vaikų žaidimą. Neverta važiuoti pas gyventojus, nepasiruošus atsakyti į elementarius klausimus.“

Ankstesnių pažadų netesėjo
Renginyje dalyvavusi rajono vicemerė Olga Urbonienė ir Tarybos nariai Ona Šulcienė bei Darius Petrauskas sakė nepaliksią tiskūniškių vienų.
„Negalima leisti įgyvendinti projektų, kurie trukdo krašto žmonių gyvenimo kokybei. Ieškosime būdų, kaip tiskūniškius iš jų nerimo vaduoti“, – sakė vicemerė O. Urbonienė.
Dabar Tiskūnų gyventojai per penkias darbo dienas turi pateikti savo pastabas apie išgirstą informaciją, o poveikio visuomenės sveikatai vertinimą analizuos ir Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių filialo specialistai.
„Kėdainių mugė“ tik kiek detaliau primena tai, apie ką susitikime buvo ne kartą užsiminta: anksčiau bendrovė „Kėdainių vėjas“ buvo įsipareigojusi rekonstruoti netoli Tiskūnų griūvančius Apytalaukio dvaro rūmus.
Už savivaldybės lėšas buvo parengta daugybė dokumentų, o projekto rengėjai metų metus žadėjo ,,tuoj“ pradėti darbus.
Galiausiai tos kalbos ir liko tuščiais pažadais. Ankstesnė rajono valdžia iš pradžių jais aklai tikėjo, vėliau atsitokėjo, bet projekto iš mirties taško pajudinti nesugebėjo: kažkada Kėdainius garsinusi grafų Zabielų dvarvietė ,,sėkmingai“ griūva toliau.

Panašios naujienos