Kėdainiuose atidaryti pirmieji bendruomeniniai vaikų globos namai, kuriuose jaukiai įsikūrė ir jau kelias savaites gyvena šeši 4-14 metų amžiaus vaikai. Jie perkelti iš Kėdainių pagalbos šeimai centro (seniau centras vadinosi vaikų globos namai „Saulutė“).

Atidarydami pirmuosius Kėdainiuose bendruomeninius vaikų globos namus rajono vadovai pabrėžė, kad pagrindinis šios įstaigos tikslas – suteikti kuo daugiau šilumos čia augantiems likimo nuskriaustiems vaikams.

Tikimasi, kad erdviame bute Respublikos gatvėje gyvenantiems vaikams tai bus puikus postūmis mokytis savarankiško gyvenimo bei aktyviai bendrauti su kitais bendruomenės nariais. Mat tokie bendruomeniniai vaikų globos namai – tarsi mažas šeimos modelis.

Mokysis savarankiškumo

Būtent todėl, kad nėra tiek globėjų, kiek jų reiktų, kad į šeimas būtų paimti visi vaikų globos namuose augantys vaikai, Lietuvos savivaldybės tėvų globos netekusius vaikus siekia įkurdinti bendruomeniniuose namuose ar atskiruose butuose, kuriuose jie jaustųsi kaip namuose. Socialinės globos įstaigose vaikai negali sulaukti tiek dėmesio, reikalingos artimojo meilės ir rūpesčio, kiek galėtų gauti gyvendami šeimoje ir gaudami reikiamą pagalbą bendruomenėje.

Naujuose bendruomeniniuose globos namuose apgyvendintus vaikus visą parą prižiūrės šeši darbuotojai: du socialiniai darbuotojai bei keturi socialinio darbuotojo padėjėjai. Jie ne tik bendraus su vaikais, bet ir drauge su jais gamins valgyti, skalbs, lygins, padės vaikams susitvarkyti, atstovaus vaikų interesams švietimo, medicinos įstaigose.

Apžiūrėjo ir įvertino naująsias patalpas

Į bendruomenių globos namų atidarymo šventę atvykęs Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius čia gyvenančių vaikų buvo pavedžiotas po butą, apžiūrėjo ir įvertino gyvenimo sąlygas.

„Čia viskas gražu ir tvarkinga, tad tikiuosi, kad vaikai bus žymiai laimingesni, gyvendami čia, o ne bendruose nameliuose. Čia viskas yra arčiau žmonių, arčiau draugų, kurių, tikiu, susiras ir šiame kieme, – kalbėjo S. Grinkevičius. – Tokių globos namų atidarymas – tai naujas kokybinis žingsnis ir požiūris į vaikus, kuriems reikia mūsų visų pagalbos. Labai džiaugiuosi centro kolektyvo pastangomis, kuris įdėjo daug pastangų ir jėgų, kad čia viskas atrodytų jaukiai, gražiai. Matau, kaip vaikams žiba akys, jiems čia patinka.“

Kartu meras išreiškė viltį, kad netolimoje ateityje tokių bendruomeninių vaikų globos namų atsiras ir daugiau. Tokių namų steigimas – valstybės prioritetas.

Darbuotojai – specialiai atrinkti ir apmokyti

Vaikai naujuose namuose gyvena jau kelias savaites ir teigė esantys labai patenkinti savo naujuoju būstu. Jie rodė savo kambarius, bendrą virtuvę, pasakojo, kaip sekasi čia gyventi.
Pasak Sandros Sagatienės, Kėdainių pagalbos šeimai centro vadovės, vieta, kurioje įsikūrė vaikai, yra strategiškai labai geroje vietoje – šalia yra progimnazija, vaikų darželis. Be to, nereiks rūpintis dėl šildymo, kitų patarnavimų, mat viskas į butą yra tiekiama centralizuotai. Kituose šalies rajonuose tokie namai buvo įkurti kaimuose, tad ten rūpinimasis buitimi yra kiek sudėtingesnis.

„Vaiko kambarys netapo kitokiu, bet neabejoju, kad vaikams čia bus daug geriau. Namo jie grįš ne į didelį centrą. Žinoma, tai yra ne tas pats, kas tikra šeima, bet, manau, tai yra labai artima tokiam modeliui. Labai atsakingai rinkome darbuotojus, kurie bus su vaikais: atrinktieji jau nuo balandžio mėnesio pradėjo lankyti specialius mokymus, kuriuose gilino savo sugebėjimus dirbti bendruomeniniuose namuose. Tai yra nemenkas iššūkis, tačiau džiugu, kad mūsų darbuotojai yra nusiteikę optimistiškai“, – pažymėjo S. Sagatienė.

Gyvenimui naujuose namuose buvo stengiamasi parinkti kuo jaunesnius vaikus, brolius ir seseris, tokius vaikus, kurie lengvai adaptuosis naujoje aplinkoje.

Tikisi kaimynų draugiškumo

Naujieji namai įsikūrę penktajame aukšte viename Respublikos gatvės daugiabučiame name. Šešiems vaikams yra skirti trys miegamieji kambariai, taip pat yra bendras kambarys, sandėliukas daiktams, virtuvė, vonia bei tualetas. Paklausta apie kaimynų reakciją, S. Sagatienė teigė, kad šeimyna dės visas pastangas, kad su jais susidraugautų. „Nuostatų keitimas nėra vienadienis dalykas. Tačiau tikimės, kad pavyks gražiai visiems kartu sugyventi“, – sakė ji.

Pagrindinis Lietuvoje vykstančios socialinės vaikų globos sistemos pertvarkos tikslas – iki 2020 metų panaikinti institucinius vaikų globos namus ir įkurdinti tėvų globos netekusius vaikus įtėvių, globėjų šeimose, grąžinti juos biologiniams tėvams.

[tribulant_slideshow gallery_id=”410″]

Panašios naujienos