Penktadienio popietę, Kėdainiuose, Knypavos rinkoje vyko keliolika valandų trukęs renginys. Nors didžiulių susidomėjusių žmonių skaičiaus jis ir nesulaukęs, tačiau visą popietę bei pavakarę aikštėje šurmuliavo žmonės, o iš pastatytos tribūnos nuolat sklido skaitomos įvairių žmonių vardai ir pavardės.

Čia birželio 14-osios, Gedulo ir vilties dienos proga vyko pirmą kartą Kėdainiuose organizuojama atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kurios metu buvo skaitomi į tolimąjį Sibirą ištremtų asmenų vardai, pavardės bei likimas – ar jie grįžo iš tremties vietų, ar mirė ten. Tokia pati akcija, inicijuota projekto „Misija Sibiras“, tuo pačiu metu vyko ir daugelyje kitų Lietuvos miestų.

Tremtinių pavardes galėjo skaityti kiekvienas norintis, tad akcija, startavusi 13 val., užtruko iki pat vakaro. Iš viso Kėdainiuose buvo perskaityta apie 5 tūkst. atsitiktine tvarka parinktų tremtinių vardų, pavardžių bei pristatyti jų likimai.

Akcijos Kėdainiuose kuratorius, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Kęstutis Stadalnykas teigė, kad garsiai skaitant pavardes, pajuntamas nesuvaidintas tarpusavio ryšys su tremtiniu, jaudulys dėl žmogaus likimo.

„Tradiciškai Kėdainiuose yra minima Gedulo ir vilties diena, daugelis lietuvių žino, ką reiškia ši diena, daugelis žino, kiek žmonių buvo ištremta, kur jie buvo ištremti, žino skaičių, kiek jų sugrįžo. Tačiau niekas niekada nesusimąstė apie tų žmonių likimus. Akcijoje dalyvavo viena J. Paukštelio mokyklos progimnazijos klasė, pašnekinti mokiniai prisipažino, kad labai jaudinasi: ypač kai perskaitai žmogaus vardą, pavardę, pristatai jo likimą ir nejučia susimąstai apie praradimus, žmones, kurie į Lietuvą negrįžo ar apskritai jų likimas nežinomas. Tačiau kartu pasidžiaugi už tuos, kuriems likimas lėmė grįžti atgal į Lietuvą“ , – kalbėjo K. Stadalnykas ir pridūrė, kad ypatingas ryšys ir jausmas kyla tuomet, kai skaitomo tremtinio pavardė sukelia asociacijas su pažįstama pavarde.

„Tai sukelia tikrą jaudulį ir šiurpą. Tą esu patyręs ir aš pats, kai prieš dvejus metus tokiuose skaitymuose teko dalyvauti man pačiam, kartu su šeima“, – prisipažino akcijos Kėdainiuose kuratorius.

Panaši pavardžių akcija vyko ir Josvainiuose. Penktadienį, šiai dienai skirtų renginių metu, garsiai buvo perskaityta 150 Josvainių krašto tremtinių pavardžių.

2016-aisiais, minint 75-ąsias masinių trėmimų pradžios metines, projektas „Misija Sibiras“ pirmą kartą įgyvendino tremtinių ir politinių kalinių atminimo ir pagerbimo akciją „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kurios metu buvo perskaityta 22 000 vardų, pavardžių ir likimų. Sulaukusi pasisekimo, akcija pradėta organizuoti kasmet, į ją kiekvienais metais įsitraukia vis daugiau šalies miestų.

Birželio 14-oji, Gedulo ir vilties diena, tradiciškai buvo minima Kėdainių geležinkelio stotyje, Šv. Juozapo bažnyčioje buvo aukojama Šv. Mišių auka už Lietuvos tremtinius. Šv. Mišios buvo aukojamos ir Kauno gatvės kapinėse, prie Tremtinio kryžiaus.

Minėjimo renginiai vyko daugelyje rajono miestelių bei gyvenviečių.

1941 m. prasidėję masiniai lietuvių tautos trėmimai, Sibiro kryptimi per visą tremties laikotarpį pasiuntė beveik 300 000 tautiečių. Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną yra minimos 78-osios trėmimų pradžios metinės.

Panašios naujienos