Šiųmetė rugsėjo pirmoji kraštiečiams primena vieną didžiausių aktualijų – sudėtingą demografinę padėtį. Šį rugsėjį į rajono mokyklas nežinia ar susirinks 6000 mokinių – tai bus bent jau šešiomis klasėmis mažiau negu pernai rudenį.  

Šįmet rugsėjo pirmąją į rajono mokyklas ateis gerokai mažiau mokinių negu pernai – manoma, kad rajone bus mažiau šešiais klasių komplektais.

Šįmet rugsėjo pirmąją į rajono mokyklas ateis gerokai mažiau mokinių negu pernai – manoma, kad rajone bus mažiau šešiais klasių komplektais.

Mokinių mažėjimo problemą kaip vieną aktualiausių įvardijo ir rajono meras Saulius Grinkevičius, kalbėdamas su rajono švietimo įstaigų vadovais tradiciniame vasaros pabaigos pasitarime „2015-2016 mokslo metų svarbiausios darbų kryptys. Ką darysime kitaip?“
„Bene didžiausias visų mūsų rūpestis – vis prastėjanti demografinė situacija. Nuo 2011-ųjų iki 2014-ųjų Kėdainių mieste gyventojų sumažėjo 6,5 tūkstančio nuo 32 000 iki 25 500. Tokios tendencijos sparčiai mažina ir vaikų skaičių. Atrodo, turime ir išvystytą pramonę, ir sutvarkytas švietimo, kultūros bei sporto bazes, beveik nelikę nedarbo, tačiau miestas nėra patrauklus kraštiečiams. Turime susitelkti, imtis permainų ir tokią situaciją pakeisti“, – švietimo bendruomenei atvirai kalbėjo rajono vadovas.
Tikisi 6 000 mokinių
Kėdainių rajono Švietimo skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus teigimu, jo didžiausia svajonė – į mokyklas sukviesti 6 000 mokinių. Ar tiek bus, paaiškės pirmomis rugsėjo dienomis. „Tikimės, kad tiek, kiek planuojame, tiek mokinių ir susirinks į klases. Tiksliai žinoma, kad jų bus mažiau šešiomis klasėmis.
Šįmet po šešerių metų pertraukos rajono Taryba nesvarstė klausimų dėl tinklo pertvarkos, bet mokyklų pokyčių procesai pamažu vyksta. Juk nuo rugsėjo miesto pagrindinės mokyklos pertvarkytos į progimnazijas. Dabar turėsime „Ryto“ ir Juozo Paukštelio bei Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijas. Mokyklose – darželiuose „Vaikystė“ ir „Puriena“ vykdant vidaus struktūros pertvarką lieka tik trečia ir ketvirta klasės. O „Atžalyno“ gimnazijoje įsteigti trys skyriai: pagrindinio ugdymo, vidurinio ugdymo ir neformaliojo ugdymo bei pagalbos mokiniui skyriai“, – sakė J. Lukoševičius.
Pasak jo apie 35 procentai visų mokinių į mokyklas yra pavežami.
Grėsmė – pedagogų amžius
Mažėjant mokinių skaičiui, mažėja ir pedagogų – šį rugsėjį mokyklas jų pravers apie devynis šimtus, maždaug pusė tūkstančio tarp jų – mokytojai.
„Kad labai trūktų specialistų, kol kas įstaigų vadovai nesiskundžia. Žinau, kad kelios mokyklos ieško tiksliųjų mokslų, matematikos, informatikos mokytojų. Aš dažniau sulaukiu norinčiųjų įsidarbinti prašymų. Labiausiai neramina tai, kad dauguma mūsų rajono pedagogų – vyresni negu 40 metų, o perkopusių 50 metų – net 40 procentų“, – ne pačiais smagiausiais pastebėjimais dalijosi J. Lukoševičius.
Nuo šio rugsėjo J. Paukštelio progimnazija dirba su laikinu vadovu, nes ilgus metus jai vadovavusi Danutė Vitauskienė išlydėta į užtarnautą poilsį. Nuo rugsėjo su mokyklomis atsisveikino ir daugiau kaip trisdešimt metų darbui su vaikais atidavusios Krakių M. Katkaus gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Danguolė Mykolaitienė bei Muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja Irena Kaupienė.
Nauji mokslo metai – nauji iššūkiai
juliusŠįmet švietimo įstaigose bus šiokių tokių pokyčių. „Šie mokslo metai skelbiami mokyklų bendruomenių metais. Bus ypač aktyvinamas pedagogų, mokinių ir jų tėvų bendradarbiavimas. Bus siekiama efektyvaus mokymosi kiekvienoje pamokoje ir tikimasi paskelbti karą vėlavimui į pamokas. Mokytojai skatinami tolygiau paskirstyti mokymosi krūvius, daugiau laiko planuojama skirti socialinei veiklai, taip pat bus ieškoma galimybių kuo daugiau suteikti pagalbos mokiniams mokyklose, kad būtų pristabdyta korepetitorystė. Diskutuojama dėl namų darbų tikslingumo ir efektyvumo, taip pat dėl egzaminų pokyčių. Jau dabar kalbama, kad kai kuriuos egzaminus bus galima pakeisti brandos darbu.
Visi siekiame, kad mokytojai turėtų kuo geresnes darbo sąlygas, o vaikai ne tik su noru eitų į mokyklas, bet ir jose gautų kuo daugiau reikalingų žinių“, – sakė J. Lukoševičius.
Šie metai į mokymo įstaigas atneša popamokinės veiklos krepšelį, siekį atlyginti darbą vaduojamose pamokas ir pasiruošimą keisti visą finansavimo metodiką – nuo mokinio į klasės krepšelį.
Krašto švietimo bendruomenė naujus mokslo metus pasitinka pasiruošusi naujiems iššūkiams. Ar visi sumanymai ir planai bus įgyvendinti, parodys devynių mėnesių darbo rezultatai.

Panašios naujienos