Šiais metais Kėdainių visuomeniniame gyvenime aktyviai dalyvauti pradėjęs, keletą metų čia gyvenantis Viktoras Gruzdevas spėjo pagarsėti kaip uolus daugiabučių namų bendrijų atstovas, rajono valdžios kritikas. „Priversime valdžią gerbti žmones“, – tai tik vienas iš V. Gruzdevo viešų pareiškimų. Tačiau nuolat apie pagarbą žmogui pasisakančio V. Gruzdevo praeitis byloja ką kita. O ji iš tiesų spalvinga.

Dabar Kėdainių daugiabučių namų bendrijoms atstovaujančio Viktoro Gruzdevo vadovaujama bendrovė „Ortobatas“ valstybės institucijų buvo pričiupta kartu su kitomis įmonėmis vykdanti kartelinius susitarimus, dėl ko nukentėjo trumpalaikę ar ilgalaikę negalią turintys žmonės, taip pat buvo padaryta žala valstybės biudžetui.

Į Kėdainius prieš keletą metų gyventi atvykęs V. Gruzdevas save pristato kaip verslininką, kuris neturi jokių interesų rajono politikoje.

Man nieko nebereikia, viską, ko reikia gyvenimui, jau turiu. Tad galiu ateiti atviromis, švariomis rankomis ir sakyti: štai šitoje vietoje bendruomenei yra nauda, o čia jos nėra. Tam turiu pakankamai patirties“, – spaudoje yra pareiškęs V. Gruzdevas.

Gamino ortopedines priemones

Tačiau apie praeitį ilgą laiką Kaune gyvenęs ir ten ortopedijos technikos gamybos verslą plėtojęs V. Gruzdevas net neužsimena. Nors ji iš tiesų ganėtinai spalvinga, persmelkta ilgais teismų procesais, valstybės institucijų skirtomis milžiniškomis piniginėmis baudomis.

V. Gruzdevo vadovaujama bendrovė „Ortobatas“ anksčiau Kaune gamino įvairias ortopedines priemones, kurios negalią turintiems žmonėms buvo kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų (PSDF). Kitaip tariant, įvairią negalią turinty žmonės gaudavo reikiamą priemonę (protezą ar įtvarą), o už ją gamintojui buvo sumokama iš PSDF lėšų.

Verdiktas – veikė kartelis

Tačiau 2011 metais po Lietuvos konkurencijos tarybos atlikto išsamaus tyrimo paaiškėjo, kad V. Gruzdevo vadovaujama įmonė „Ortobatas“ kartu su kitomis vienuolika ortopedines priemones gaminančių bendrovių galimai labiau rūpinosi savo, bet ne įvairiausiomis nelaimėmis ištiktų žmonių gerove. Konkurencijos taryba tyrė 2006 – 2010 metų bendrovės „Ortobatas“ ir kitų įmonių veiklą, susijusią su kompensuojamųjų ortopedijos priemonių gamyba bei prekyba.

Po metus trukusio tyrimo Konkurencijos taryba pripažino, kad V. Gruzdevo vadovaujama bendrovė „Ortobatas“ kartu su kitais ortopedinių priemonių gamintojais sudarė draudžiamus susitarimus dėl kompensuojamųjų ortopedijos techninių priemonių kainų, gamybos kiekių ir pasidalino minėtoms priemonėms kompensuoti skirtas valstybės biudžeto lėšas.

Taigi, dėl šių susitarimų buvo padaryta žala valstybės biudžetui, nes buvo nustatytos nekonkurencingos kainos ir dėl to neracionaliai naudojamos lėšos. Todėl didžiulę žalą patyrė ir pacientai, mažesnė jų dalis buvo aprūpinta reikiamomis priemonėmis. Nesant konkurencijai, nustatytos ortopedinių priemonių kainos buvo daug aukštesnės“, – parengtose išvadose įvardino Konkurencijos taryba.

Dirbtinai augino kainas

Konkurencijos taryba nustatė, kad kai kurių ortopedinių gaminių nustatytos bazinės kainos buvo dvylika kartų didesnės už savikainą.

2008 m. bendrovė „Ortobatas“ kartu su kitomis įmonėmis taip pat sutarė vieningai taikyti maksimalias priemokas už iš dalies kompensuojamas ortopedijos technines priemones.

Buvo nuspręsta, kad ortopedijos priemonių vartotojai visais atvejais turi mokėti priemoką, kuri gali būti nuo 5 proc. iki 50 proc. bazinės kainos.

Dėl didelių kainų pacientai patiria žalą, nes, esant ribotoms biudžeto lėšoms, Valstybinė ligonių kasa gali kompensuoti mažiau priemonių, tad prastėja pacientų aprūpinimas“, – rašoma Konkurencijos tarybos nutarime.

Gavo didžiulę baudą, vėliau tapo „šventuoju“

Konstatavus V. Gruzdevo vadovaujamos bendrovės „Ortobatas“ ir kitų įmonių padarytus pažeidimus, joms Konkurencijos taryba nusprendė skirti milijoninę baudą. Tuo metu vien įmonė „Ortobatas“ privalėjo sumokėti 56 600 litų (16 392 Eur.) baudą. O po ilgo bylinėjimosi bendrovei bauda buvo šiek tiek sumažinta – iki 53 770 litų (15 572 Eur,).

Neabejotina, kad į viešumą iškilę karteliniai susitarimai, ilgi bylinėjimosi procesai padarė didžiulę žalą tiek įmonės „Ortobatas“ prestižui, tiek pačiam V. Gruzdevui. Todėl vėliau bendrovė „Ortobatas“ buvo pervadinta į Šv. Luko medicinos centrą, kuriam V. Gruzdevas vadovauja iki šiol.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.