Daugiau kaip trisdešimt metų bitininkaujančiam kalnaberžiškiui Rimtautui Ardavičiui optimizmo negalima nepavydėti: „Šįmet pavasarinio medaus buvo galima ir nesukti, nes jo bitės beveik nesunešė. Tačiau labai jau norėjosi medučio paskanauti, tad ir sakome, kad medų jau kopinėjome. Laukiame pagrindinio vasaros medsukio ir tikimės, kad jis užlopys pavasario spragas.“

bites_1169

R. Ardavičius turi 350 bičių šeimų, jos medų neša iš Kėdainių ir Panevėžio rajonų laukų.

Pastaruosius kelerius metus bitininkai medaus derliumi nesiskundė – jo bitės sunešdavo gana nemažai. Tačiau šiųmetis ilgai vėlavęs pavasaris sumaišties ir nerimo bei nežinios įnešė ir į bitininkų gyvenimą.
Gąsdino vėlavęs pavasaris
„Žiemą bitės peržiemojo tiesiog puikiai. Gal kam ir buvo kokių nesklandumų, tačiau tai nutiko ne dėl gamtos, bet dėl žmonių klaidų. Mums nerimo kėlė pavasaris. Kadangi jis vėlavo apie tris geras savaites, tai bitės gerokai nuvargusios pasitiko darbymetį. Pirmojo pavasarinio medaus išsukome tik iš labai stiprių šeimų. Ir tai jo gavome maždaug ketvirtadalį palyginus su pernykščiais metais. Norinčiųjų pirmo šviežio medaus yra labai daug. Deja, kol kas turime smagurius nuvilti ir paprašyti, kad atvažiuotų kiek vėliau, nes jau birželio 10-ąją planuojame sukti medų, kurį bitutės sunešė iš žieminių rapsų“, – sakė 350 bičių šeimų turintis kalnaberžiškis.
Lemtingos dvi savaitės
Pasak bitininko, nors gamta ir smarkiai vėlavo atsibusti šį pavasarį, tačiau vasaros pradžia jau pasivijo laiką: „Kol kas orai mums nebuvo palankūs. Buvo labai daug smarkaus lietaus, kuris apdaužydavo žiedus ir išplaudavo nektarą, todėl medaus bitės ir neturėjo iš ko sunešti. Svarbiausia, kad jos pačios išgyveno ir, tikėsimės, nesurigs jokiomis ligomis.“
R. Ardavičiaus teigimu, pagrindinis vasaros medunešis būna nuo Joninių iki liepos vienuoliktosios. Būtent tuo metu bitininkai laukia šiltų, saulėtų ir sausų orų. „Vilties tikrai turime, kad dangus tuo metu mums bus palankus. Svarbiausia, kad jis neprakiurtų“, – optimizmo nestokoja patyręs bitininkas.
Nematomas bičių priešas
Tačiau bitininkai nerimauja ne tik dėl prastų orų, kurie neleidžia bitėms sunešti medaus. „Jau kuris laikas mes su nerimu kalbame, kad bitės kenčia dėl nuolatinių laukų purškimų. Įvairiose augalų apsaugos priemonėse yra bitėms pavojingos medžiagos neonikotinoidų, tai mes norėtume, kad purškimai būtų ribojami, kad nebūtų purškiami žydintys augalai. Visame pasaulyje neonikotinoidai bitininkystei sukelia labai daug problemų. Europos Sąjungos valstybėse siekiama juos uždrausti. Šią mintį palaiko valstybės, kuriose bitininkystė nuo tokių insekticidų naudojimo jau nukentėjo. Tačiau valstybės, kurias dėl įvairių priežasčių ši nelaimė dar nepalietė nepalaiko jų uždraudimo. Matysime, kaip bus mūsų šalyje. Su kolegomis diskutavome, kad esant tokiai intensyviai žemdirbystei, mūsų bitės išgyvens ne ilgiau dešimtmečio“, – sakė R. Ardavičius. Bitininko teigimu, dažni purškimai silpnina bites, jos darosi irzlesnės, piktos, mažiau darbingos. Tad norint Lietuvoje išsaugoti bites, teks nedelsiant kurti strategijas, kaip tai padaryti.

bites_1191

Pagrindinio medsukio šį pavasarį kalnaberžiškis nejungė, nes medaus iškopė tik simboliškai – kad paragautų. 

 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.