Į redakciją kreipėsi kėdainietis Vygintas su, atrodo, labai paprastu klausimu: kaip policijos pareigūnai turi stabdyti piliečio automobilius? Ar visada teisėsaugos pareigūnai tai atlieka pagal taisykles, kaip tai reglamentuoja jų veiklos instrukcijos? Ir kaip asmuo turi suprasti, kad kelyje yra stabdomas – gal jis tiesiog turi duoti kelią?

policijaVyras papasakojo situaciją, po kurios jam kilo nemažai klausimų. „Prie Ramybės skvero policininkai su patruliniu automobiliu privažiavo, įjungė kelioms sekundėm švyturėlį ir garsinį signalą. Tai reiškia ne stabdymą, o duoti kelią. Pareigūnai turėjo privažiuoti, įjungti švyturėlius ir per garsiakalbį liepti sustoti arba įjungti švieslentę su užrašu STOP. Pažeidimas menkas, bet gal kitiems eismo dalyviams irgi galima pažeidinėti Kelių eismo taisykles“, – teigė vyriškis pridurdamas, kad policininkai privalėtų rodyti pavyzdį ir laikytis eismo taisyklių ir po to reikalauti to paties iš kitų eismo dalyvių.
Be to, vyras teigė pastebėjęs, kad uniformuoti policijos pareigūnai nenešioja prisisegę tarnybinių ženklų ir lentelių ant liemenių.
Tad ar iš tiesų policijos pareigūnai nesilaiko reglamentuotos tvarkos?
Pasak Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos kelių patrulių kuopos vado Ramūno Kemzūros, vairuotojas, išvydęs raudonos ir mėlynos spalvos švyturėlius bei išgirdęs garsinį signalą, visada privalo sustoti dešiniajame kelio krašte. Ir visai nesvarbu, ar važiuoja policijos automobilis, – privalu praleisti visas specialiąsias tarnybas: ir ugniagesių gelbėtojų, ir greitosios medicinos pagalbos automobilius.
„Tokiais atvejais vairuotojai visada privalo duoti kelią. Jie negali pristabdyti, jie turi sustoti. Todėl sustojęs prie dešinio krašto vairuotojas turi stebėti veidrodėlius ir žiūrėti, ar jo link neateina pareigūnas. Juk gali pasitaikyti ir tokia situacija, kuomet patruliuojant staigiai gaunamas iškvietimas ir ekipažas turi vykti į nurodytą vietą. Tuomet jungiami garso ir vaizdo signalai“, – pasakojo pareigūnas.
Pasitelkiant gaisro ir vaizdo signalus yra stabdomi ir automobilių vairuotojai. Patvirtintose Policijos patrulių veiklos instrukcijose 25 punkte pažymima, kad reikalavimas sustabdyti transporto priemonę išreiškiamas duodant signalą lazdele arba mojant skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepiant sustoti. Norint atkreipti eismo dalyvių dėmesį, gali būti duotas signalas švilpuku. Policijos patrulio reikalavimas sustabdyti transporto priemonę taip pat gali būti išreiškiamas įjungus specialiomis spalvomis nudažyto ir policijos ženklu pažymėto automobilio švieslentę su užrašu „STOP POLICIJA” arba „STOP”. Transporto priemonė gali būti stabdoma važiuojant tarnybine transporto priemone, įjungus jos mėlynos (mėlynos ir raudonos) spalvos švyturėlį (švyturėlius) ir specialiuosius garso signalus. Šiuo atveju reikia privažiuoti prie stabdomos transporto priemonės iš galo ir reikalavimą sustoti pareikšti žodžiais per garsiakalbį.
Pašnekovas neneigė, kad stabdydamas patrulis turi apie tai pranešti ir garsiakalbiu, tačiau, anot jo, vairuotojas turi vadovautis ir KET taisyklėmis, numatančiomis, kad vairuotojas visada turi sustoti dešinėje pusėje išgirdęs specialiųjų tarnybų garso ir vaizdo signalus.
Paklaustas dėl pareigūnų skiriamųjų ženklų, R. Kemzūra sakė, kad šiuo metu skiriamieji ženklai yra nešiojami ant policininko uniformos, tačiau, užsidėjus šviesą atspindinčią liemenę, jų nebesimato. Tikimasi, kad artimiausiu metu tarnybiniai ženklai ir lentelės su pavardėmis atsiras ir ant policijos pareigūnų liemenių.
Jei pilietis pastebėjo, jo nuomone, netinkamus institucijos darbuotojų veiksmus, gali kreiptis anoniminiu pasitikėjimo telefonu (8-5) 272 53 72. Jis skirtas pranešimams apie policijos pareigūnų, piliečių ir Policijos departamento prie VRM nusikalstamas veikas, korupcinius pažeidimus ar sandorius, viešosios tvarkos pažeidimus. Taip pat gali rašyti elektroniniu laišku adresu imunitetas@policija.lt

Panašios naujienos