Kėdainių rajono savivaldybė skambina pavojaus varpais – gausi ir nevaldoma stumbrų banda kelia vis didesnę grėsmę žmonėms. Šie didžiuliai gyvūnai ne tik naikina ūkininkų derlių, bet vis dažniau pastebimi ir netoli žmonių gyvenamųjų zonų bei intensyvaus eismo kelio ruožų. Pastaruoju metu stumbrai vis dažniau pastebimi netoli ypač judrios automagistralės “Via Baltica”.

„Baisu pagalvoti, kas atsitiktų, jei stumbrai dienos ar nakties metu sugalvotų išeiti į važiojamąją dalį. Todėl atėjo laikas imtis rimtų priemonių“, – kalbėjo Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius.
Šiuo metu šių į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų gyvūnų skaičius mūsų rajone siekia net 130. Paskaičiuota, kad kasmet banda vidutiniškai pasipildo dar po 30 jauniklių.

Pažadai ir liko pažadais
Savivaldybės vadovui nerimą sukėlė ir pastarasis įvykis, kuomet net trys stumbrai, bandę kirsti geležinkelio bėgius, buvo partrenkti krovininio traukinio.
„Šis įvykis sukėlė atgarsį visoje Lietuvoje. Man neramu, nes dabar susiklosčiusi tokia situacija, kad esame per žingsnį nuo tragedijos. Po šio įvykio nedelsdamas kreipiausi į Aplinkos ir Susisiekimo ministerijas, dar kartą atkreipdamas dėmesį į šią didelę augančios stumbrų populiacijos problemą ir paraginau atsakingas institucijas ją kuo greičiau išspręsti. Girdisi kalbų, neva trys ar keturi stumbrai bus išvežti į Varėnos rajoną, tačiau tai visos problemos neišspręs. Deja, bet centrinė valdžia tik trypčioja vietoje ir nieko nedaro, todėl labai tikiuosi, kad šie žingsniai ir raginimai duos apčiuopiamos naudos“, – kalbėjo meras S. Grinkevičius.


Stumbrų bandos nariams maža ploto, tad gyvūnai ieško naujų vietų, o ir tvoras, kurios saugo magistralę, šiems gyvūnams išversti būtų vienas juokas. 


Pasak jo, su krašte ūkininkaujančiais ūkininkais, kurių pasėliai stumbrų buvo pažeisti ar sunaikinti visiškai, kalbama jau seniai.
„Mūsų ūkininkai labai kenčia nuo stumbrų daromos žalos, mat kai kurių jų dirbamos žemės plotai ribojasi su miškais ir, deja, kiekvienais metais tenka skaičiuoti didelius nuostolius. O sprendimo iki šiol taip ir nėra“, – pabrėžė meras.

Padaryta žala siekia tūkstančius eurų
Didėjanti stumbrų populiacija nerimą kelia ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjui Algimantui Žvikui.
„Didžioji stumbrų banda gyvena Vilainių seniūnijoje, bet dalis stumbrų (maždaug apie 40 gyvūnų) yra atsiskyrę ir pastebimi Pelėdnagių seniūnijoje, Juodkiškio miškų pusėje. Mano nuomone, mūsų rajone jų iš viso galėtų gyventi ne daugiau nei 40“, – sakė A. Žvikas.
Toks gyvūnų skaičius būtų optimalus ir nebūtų padaroma tiek daug žalos kaip dabar. Specialistų skaičiavimais, 2015 metais stumbrai ūkininkams nemažų nuostolių padarė 590 ha plote, o visiškai sunaikino – 75 ha pasėlių. Praėjusiais metais pažeistas plotas siekė 496 ha, sunaikintas – 56 ha.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas ir meras Saulius Grinkevičius teigia, kad stumbrų populiaciją reikia mažinti – kitaip gali kilti pavojus ir žmonių gyvybėms.

„Priskaičiuota žala už praėjusius metus siekė beveik 68 tūkst. eurų, o 2015 metais – 93 tūkst. eurų. Gal valdininkams Vilniuje ir atrodo, kad ta žala nedidelė ir ją galima atlyginti (tą daro Aplinkos apsaugos ministerija), bet kuomet reikia nustatyti žalos dydį, nuolat kyla konfliktai ir nesutarimai su ūkininkais dėl gyvūnų nusiaubtų teritorijų ribų“, – pasakojo A. Žvikas.

Pavojus – visai čia pat
Nors pasiūlymų kaip sumažinti stumbrų skaičių mūsų rajone yra daug, deja, nė vienas jų nebuvo įgyvendintas.
„Medžiotojai pastebi bandoje esančių senų, ligotų gyvūnų. Tad svarstoma galimybė duoti leidimus dalį tų stumbrų leisti sumedžioti. Tikslių tokių gyvūnų skaičių pasakytų medžiotojai, tačiau jų galėtų būti apie 10 procentų“, – kaip vieną populiacijos valdymo būdų pristatė A. Žvikas.
Beje, kaimyninė Lenkija, kurioje taip pat migruoja nemaži būriai šių gyvūnų, planuoja stumbrus išbraukti iš Raudonosios knygos ir leisti nustatytą jų skaičių sumedžioti. Lietuvoje tokie planai net nesvarstomi, nes įvairios laukinius gyvūnus išsaugoti siekiančios nevyriausybinės organizacijos vargu ar leistų tokį žingsnį žengti.
„Mes turime suprasti, kad stumbrai vis dažniau pastebimi prie magistralės „Via Baltica“. Bandos nariams maža ploto, tad gyvūnai ieško naujų vietų, o ir tvoras, kurios saugo magistralę, šiems gyvūnams išversti būtų vienas juokas. Manau, reikia dėti visas pastangas, kad didelei nelaimei būtų užbėgta už akių“, – pabrėžė A. Žvikas.

About The Author

Related Posts

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.