Degalinių tinklas „Statoil“ pateikė prašymą Valstybinei lietuvių kalbos komisijai užregistruoti naują žodį – iešmainis – lietuvių kalbos naujažodžių duomenyne. Jį bendrovė sukūrė naujo tipo karštam sumuštiniui ir sulaukusi visuomenės raginimų bei palaikymo, nusprendė pasiūlyti jį įregistruoti oficialiai.

iesmainisIešmainiu bendrovė siūlo vadinti sumuštinį, į kurio vidų dedami ingredientai, suverti ant iešmelio.

„Žodį „iešmainis“ sugalvojome mūsų sukurtam naujo tipo sumuštiniui, kurio analogų neteko matyti nei Lietuvoje, nei užsienyje. Kadangi esame pirmieji ir vieninteliai „Statoil“ tinkle, pristatę šį neįprastą produktą, turėjome sukurti jo pavadinimą, kuris tiksliai atspindėtų prasmę, būtų sudarytas pagal lietuviškų žodžių sandaros taisykles ir gražiai bei lietuviškai skambėtų. Taip ir gimė „iešmainio“ terminas, kurį norime pasiūlyti įregistruoti kaip bendrinį žodį“, – sakė „Statoil“ rinkodaros departamento vadovas Povilas Vinžanovas.

Prieš dvi savaites „Statoil“ visapusio aptarnavimo degalinių parduotuvėse pasiūlytą maisto naujovę sudaro trys pagrindinės dalys, kurias rinkdamiesi klientai patys susikomplektuoja savo iešmainį: šviežiai kepta pailgos formos duonelė, kuri yra pašildoma, padažai ir vienas iš trijų iešmelių – su vištiena ir daržovėmis, su kiauliena ir daržovėmis arba su omletu.

„Iešmainio idėją brandinome apie porą metų, nuo tada, kai rinkoje pristatėme šaltuosius sumuštinius „Daily fresh“. Tuomet pagalvojome, kad būtų gerai turėti ir šiltą tokio sumuštinio versiją ir ši idėja evoliucionavo iki iešmainio. Užregistruoti šį žodį norime tam, kad žmonės iškart žinotų, ko tikėtis užsisakius iešmainį, taip kaip žino, ko tikėtis iš mėsainio, sūrainio, dešrainio ar pan.“, – teigė P. Vinžanovas.

Bendradarbiaudama su Valstybinės kalbos komisijos konsultantais, „Statoil“ šį žodį pateikė komisijos svarstymui. Bendrovė taip pat nurodė komisijai, kad beveik 300 visuomenės narių per „Facebook“ tinklą pareiškė palaikymą, jog iešmainis būtų įtrauktas į lietuvių kalbos naujažodžių duomenyną. Į šį duomenyną Valstybinė lietuvių kalbos komisija įtraukia naujadarus, kurie yra lietuviški ir atitinka žodžių sandaros taisykles bei pradedami naudoti bendrinėje kalboje. Jeigu užregistruotas žodis naudojamas kalboje plačiai ir ilgai, jis gali būti įtrauktas ir į lietuvių kalbos žodyną.

„Statoil“ degalinių tinklo atstovo teigimu, jeigu Lietuvoje bus užregistruotas „iešmainio“ terminas, jis gali tapti pavyzdžiu kitoms valstybėms, kuriose bendrovė galimai pristatys analogišką produktą.

„Labai dažnai Lietuvoje esame priversti adaptuoti kitose šalyse naudojamus terminus, tačiau „iešmainio“ atveju procesas būtų priešingas – šis žodis turėtų lietuvišką kilmę ir galėtų būti adaptuojamas kitose kalbose, kitose valstybėse. Žinoma, pirmiausia turime sulaukti lietuvių kalbos ekspertų nuomonės dėl šio žodžio tinkamumo ir taisyklingumo mūsų šalyje“, – pridūrė P. Vinžanovas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.