Į mokyklas sugrįžusių vaikų Kėdainių rajone laukė dvi staigmenos – nauja maitinimą organizuojanti įmonė bei pagal Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus sudaryti „sveikuoliški“ valgiaraščiai. Vaikai skundžiasi, kad valgyklose siūlomas maistas jiems neskanus, dažnas mokinys atsisako jį valgyti.

Pasikeitė mokinius maitinanti įmonė

Kėdainių rajono savivaldybės vadovams tenka spręsti neeilinę problemą. Vos prasidėjus naujiems mokslo metams jau sulaukta nemenko moksleivių ir jų tėvų nepasitenkinimo naujuoju valgiaraščiu. Piktinamasi, esą maisto kokybė bei skonis tokie atgrąsūs, kad nemažai vaikų namo grįžta alkani. Kas šioje situacijoje kaltas bei kaip išspręsti iškilusias problemas aiškinasi savivaldybės administracijos vadovai.

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Ovidijaus Kačiulio, didžiausia problema – pasikeitusi vaikų maitinimo metodika, kurią pradėjus taikyti, maistas ugdymo įstaigose skonio savybėmis gerokai skiriasi nei namuose.

Pakitęs maisto skonis – ne vienintelė naujovė mokyklose. Šiais mokslo metais rajone vaikų maitinimo paslaugas teikia konkursą laimėjusi, optimaliausią kainos ir kokybės santykį pasiūliusi viešoji įstaiga „Bruneros“. Ji pakeitė iki šiol rajono mokinius maitinusią bendrovę „Pontem“.

Tiesa, viešojoje erdvėje „Bruneros“ atžvilgiu galima rasti daug aštrios kritikos. Daugiausia priekaištų ši įmonė sulaukė ir masinį nepasitenkinimą iššaukė dėl Dainų šventės dalyvių maitinimo nesklandumų…

Pasipiktinę tėvai skambučiais atakuoja savivaldybę

„Nuo šiol maistas ruošiamas pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas metodikas. Vaikams skirti patiekalai privalo būti gaminami be druskos, aliejaus ir cukraus. Tai sveikas, tačiau ne visada labai skanus maistas“, – pripažino Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis.

Nuo šiol maistas ruošiamas pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas metodikas. Vaikams skirti patiekalai privalo būti gaminami be druskos, aliejaus ir cukraus. Tai sveikas, tačiau ne visada labai skanus maistas.

Jis neslėpė – rajono mokyklų bendruomenės pakitusius patiekalus vertina nedviprasmiškai. Nors ugdymo įstaigų vadovai stengiasi situacijos pernelyg nedramatizuoti, savivaldybę telefono skambučiais atakuoja mokinių tėvai. Jie piktinasi, kad vaikai mokyklose nevalgo jiems siūlomo maisto, parduotuvėse ar kioskuose perka įvairius menkaverčius užkandžius ar namo grįžta alkani.

Atsisako valgyklos maisto

Turimais duomenimis, Kėdainių Šviesiosios gimnazijos mokiniai paragavę siūlomo maisto jau kuris laikas boikotuoja naujuosius maitintojus. Atsisakoma valgyti siūlomų patiekalų, į valgyklą atėję gimnazistai demonstratyviai kremta iš namų atsineštus priešpiečius.

Tiesa, gimnazijos vadovė Violeta Liutkienė tikino – maistas tikrai skanus. Anot jos, tą patį sako ir kiti valgykloje apsilankę pedagogai. Tačiau kitos išsakytos frazės tik paliudijo, jog problemų su maistu iš tiesų esama. Pasak direktorės, antrąją mokslo metų savaitę vaikai po truputį jau bando ragauti jiems siūlomus patiekalus ir juos valgyti.

Ar savivalda pajėgi ką nors pakeisti

„Esama dviprasmiškos situacijos – Sveikatos apsaugos ministerija pateikė reikalavimus, kaip turi būti gaminamas mokiniams skirtas maistas. Be druskos pagaminti patiekalai nėra tokie patys, kaip tie, kuriuos vaikai įpratę valgyti savo namuose. Visiškai suprantu vaikus, kai pakitus patiekalų gaminimo metodikai bei skoniui, maistas tampa ne toks skanus, kaip galbūt buvo anksčiau“, – sakė O. Kačiulis.

Šios situacijos paradoksalumas yra ir tame, kad savivaldybei sulaukiant kritikos dėl maisto kokybės, ji iš esmės kažką radikaliai pakeisti nėra pajėgi. Nes metodiką, kaip bei iš ko turi būti gaminamas maistas vaikams, nustatė Sveikatos apsaugos ministerija. O šis nurodymas galioja visoje šalies teritorijoje.

Sušaukė skubų pasitarimą

Sulaukus pakankamai daug nusiskundimų į neeilinį pasitarimą penktadienį rinkosi rajono savivaldybės administracijos direktorius O. Kačiulis, Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius bei maitinimo paslaugas rajono mokiniams teikiančios viešosios įstaigos „Bruneros“ atstovai.

Kaip situaciją vertina moksleivių maitinimą Kėdainių rajone organizuojantys verslininkai? Su kokiomis kitomis problemomis, pasikeitus maitintojui, susiduria rajono mokyklos?

Apie tai plačiau skaitykite antradienį pasirodysiančiame „Kėdainių Mugės“ numeryje.