Pepė Ilgakojinė, Karlsonas, Petsonas ir katinas Findusas, Mamulė Mū… Šie ir dar daug kitų knygų vaikams personažų iškyla mintyse, jei kalba pasisuka apie Švedijos autorių vaikų literatūrą.

Trečiadienį, Kėdainių r. savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje buvo atidaryta vaikiškų knygelių, parašytų švedų autorių, paroda „Kur auga vaikai“. Beje, šios parodos išskirtinumas yra tas, kad joje galima išvysti ir susipažinti ne tiek su knygų autoriais, bet kiek su pačiais personažais!

Parodą atsivežė iš Švedijos ambasados

Parodą kėdainiečiams pristatė Švedijos kultūrą propaguojanti Kėdainių lietuvių ir švedų draugija bei biblioteka. Pasak draugijos pirmininkės Rūtos Švedienės, stengiamasi kraštiečius nuolat džiuginti įvairiais renginiais, kurių metu susipažįstama su šios Skandinavijos šalies kultūra, jos žmonėmis. „Džiugu, kad mūsų švediška paroda yra pirmoji šioje neseniai atidarytoje puikioje bibliotekoje. Kėdainiuose jau kelinti metai kasmet rengiame vadinamąsias Švedų kultūros dienas, rengiame įvairius renginius, stengiamės susipažinti ir su pačiais švedais, susidraugauti ir taip turtinti savo gyvenimą. Šįkart mes pristatome parodą apie vaikų literatūrą. Tai jau trečioji paroda, atsivežta iš Švedijos ambasados Vilniuje. Ir visos jos buvo demonstruotos būtent bibliotekoje“, – kalbėjo R. Švedienė.

Paroda buvo parengta Švedijos instituto, bendradarbiaujant su Švedijos vaikų literatūros institutu.

Kėdainių lietuvių ir švedų draugija į Kėdainius atveža jau trečią pa­rodą. Nuotraukoje – su Švedijos miesto Svaliovo delegacijos moterimis (stovi dešinėje).

Į parodos atidarymą atvyko ne tik gausus būrys jaunųjų skaitytojų, bet ir rajono meras Saulius Grinkevičius bei viešnios iš Švedijos Svaliovo miesto. Moterų delegacija kelias pastarąsias dienas lankosi mūsų mieste. Švedės smalsiai apžiūrėjo parodą ir prisipažino, kad pačios užaugusios su šiais personažais, o dabar savo vaikystės knygas skaitančios savo atžaloms.

Kas nežino Astridos Lindgren?

Pasak parodą pristačiusios R. Švedienės, XX a. būtų galima vadinti švedų rašytojų ir poetų aukso amžiumi. Turbūt nėra nei vieno Lietuvos žmogaus, kuris nežinotų švedės Astridos Lindgren ir jos garsiausių kūrinių: „Pepės Ilgakojinės“, „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“, „Kalio Bliumkvisto nuotykiai“ ir kitų. Šiuo metu A. Lindgren – jau daugiau kaip 100 metų, o jos sukurtam personažui – Pepei Ilgakojinei – jau daugiau kaip 70 metų.

Be Astridos Lindgren, viena iš ryškiausių švedų literatūros figūrų yra Svenas Nordqvistas. Šis žmogus – tai rašytojas ir iliustratorius, pasaulinio pripažinimo sulaukęs knygų serija apie dėdulę Petsoną ir katiną Findusą.

Švedijoje vaikų literatūrai yra skiriamas labai didelis dėmesys. Ten veikia ne tik Švedijos vaikų literatūros institutas, bet ir Vaikų kultūros tyrimų centras. Švedijos vyriausybės yra įsteigta žymiausios švedų vaikų literatūros rašytojos Astridos Lindgren atminimo literatūrinė premija, kurią administruoja Švedijos menų taryba.

Populiariausios – švedų rašytojų knygos

Parodos metu buvo galima ne tik susipažinti su švedų autorių knygų personažais, bet ir pavartyti pačias knygeles, kurias galima pasiimti iš bibliotekos lentynų. Tiesa, kai kurios knygelės itin suskaitytos, tačiau tai reiškia, kad vaikams jos – pačios įdomiausios. Šiuo metu Vaikų ir jaunimo skyriuje – per devyniasdešimt skirtingų švedų autorių rašytų knygų.

„Mažųjų kėdainiečių pati skaitomiausia rašytoja yra Astrida Lindgren, nors, tenka pastebėti, kad jos populiarumas po truputį mažėja“, – pastebėjo M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus vedėja Danguolė Juknevičienė. Pasak jos, jaunieji skaitytojai šios rašytojos knygas ima ne tik dėl to, kad autorės knygas privalu perskaityti mokyklose (dėl įtraukimo į privalomo perskaityti knygų sąrašą), bet ir dėl tėvų, senelių rekomendacijų.

Anot pašnekovės, dalis šiuolaikinių vaikų nori kuo plonesnių knygelių, tad storesnes skaityti kartais jiems tampa tikru iššūkiu. „Tačiau nepaisant visko, knygos vis tik yra skaitomos ir mėgiamos. Galima drąsiai teigti, kad švedų vaikų literatūra yra viena populiariausių mūsų bibliotekoje“, – šyptelėjo D. Jukneviečienė.

Seni ir nauji personažai

Šiuo metu pačios populiariausios ir skaitomiausios knygelės yra apie Mamulę Mū, vaikams labai patinka ir keistuolio Petsono bei jo katino Finduso nuotykiai, jaunimo tarpe labai mėgstami rašytojo Ulfo Starko kūriniai, populiari ir skaitoma knygelė „Berto dienoraštis“. Tiesa, pastarasis leidinys susilaukė gana prieštaringų nuomonių dėl vieno išspausdinto sakinio, kuriame kalbama apie berniukus persirengimo kambaryje.

Pasak D. Juknevičienės, knygelių vaikams bibliotekos lentynose bei fonduose yra pakankamai, pakartotinai jas leidžia ir leidyklos. „Tiesa, būna, kad vaikams knygų pritrūksta – taip atsitinka tuomet, kai vaikams reikia knygas skaityti pagal mokyklose duodamus reikiamų perskaityti knygų sąrašus. Tada tenka ir palaukti eilėse“, – teigė skyriaus vedėja.

Panašios naujienos