Kėdainiečiai, į Vilnių važiuojantys per Ukmergę, kaskart pravažiuoja Jakutiškių kaimą. Deltuvos seniūnijoje šalia kelio esantis kaimas šią vasarą tapo garsus netradiciniu objektu.

K. Zinkevičius prie namų šią vasarą įkūrė unikalų kanapių labirintą.

K. Zinkevičius prie namų šią vasarą įkūrė unikalų kanapių labirintą.

Tik pernai rudenį į Jakutiškius iš Kauno su žmona Monika atsikraustęs gyventi 31 metų Kęstutis Zinkevičius greta namų įrengė kanapių labirintą.
Kanapes K. Zinkevičius pradėjo auginti prieš keletą metų. Dabar jo ūkyje kanapių plotai išsiplėtė nuo nuo 1 iki 28 ha. Jaunas ūkininkas sakosi nežadąs sustoti – kanapių augins ir daugiau, jei tik pavyks rasti išsinuomoti žemės. „Vien gerų norų neužtenka – žemės įsigyti ar ją išsinuomoti naujokams kasmet vis sudėtingiau. Dėl šios priežasties mano ūkio valdos išsibarsčiusios Panevėžio ir Marijampolės rajonuose. Pirmąjį hektarą kanapių kaip eksperimentą pasėjau broliui Andriui priklausančioje žemėje. Buvau vienas pirmųjų, kurie, įteisinus kanapių auginimą, ėmėsi šio verslo“, – kanapių auginimo pradžią su šypsena prisimena K. Zinkevičius. Žemės ūkio darbų niekada nedirbusiam, vadybininko profesiją turinčiam vyriškiui šis žingsnis tuomet prilygo avantiūrai. Tačiau dabar K. Zinkevičius nesigaili ėmęsis pluoštinių kanapių auginimo verslo.

Atvykusieji paklaidžioti po labirintą gali paragauti ir kanapių lapų arbatos.

Atvykusieji paklaidžioti po labirintą gali paragauti ir kanapių lapų arbatos.

Nuo 100 iki 500 kilogramų
Pirmieji kanapių auginimo metai K. Zinkevičiui nestokojo iššūkių. Vyriškiui labai trūko žinių, kaip auginti kanapes, kaip jas prižiūrėti, kaip nuimti derlių. „Pirmaisiais metais kanapių užderėjo labai nedaug – vos 100 kilogramų hektare. Antraisiais metais jų derlius buvo penkis kartus didesnis – maždaug 500 kilogramų hektare. Labai sunku buvo rasti ir kombainą, kuriuo būtų galima iškulti kanapes. Jos kuliamos gana vėlai – spaliui įpusėjus. Nors tada visi javų kūlimo kombainai ilsisi, bet retas kuris ūkininkas ryžtasi nuomoti kombainą kulti kanapes. Ūkininkai tiesiog saugo savo techniką ir nenori ja kulti kanapių, kurios turi labai tvirtą pluoštą. Jis veliasi, stringa, kombainas užkaista, kad net dūmai rūksta. Būna, kad kombainai net sudega“, – sakė K. Zinkevičius. Ūkininko teigimu, kanapės kuliamos labai pamažu, tad darbai trunka gerokai ilgiau negu kuliant kviečius ar miežius.
kanapes_4579Nori pats spausti aliejų
Pirmąjį užaugintą kanapių derlių K. Zinkevičius be vargo pardavė netoli Vilniaus įsikūrusiems aliejaus spaudėjams. Artimiausiuose ūkininko planuose – nuosavo preso, tinkančio spausti kanapių aliejų, įsigijimas. „Noriu sukurti tokį namų ūkį, kur viskas būtų nuo pradžių iki galutinio rezultato. Nuo į dirvą beriamos sėklos iki produkto“, – ateities planus atskleidė ūkininkas.
Jau šią vasarą savo ūkyje Jakutiškiuose K. Zinkevičius pasiūlė puikią pramogą – kviečia lankytojus paklaidžioti po kanapių lauko labirintą. „Kol kas labirintas nėra didelis. Jis įrengtas 40 arų plote, bet puikių emocijų pakanka. Kanapių augalus, kuriuos išrovėme rengdami maždaug pusės metro pločio takus, neišmetėme. Nuo jų skabome lapus ir džioviname arbatai“, – sakė K. Zinkevičius. Po klajonių labirinte svečiai gali sudalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, paskanauti sumuštinių su kanapių sėklomis.
K. Zinkevičius turi svajonę kanapes išnaudoti maksimaliai. „Dabar svarstau, kaip pluoštą perdirbti. Galima būtų pritaikyti linams naudotas technologijas ir įrangą. Tik kad linų pramonė Lietuvoje sunaikinta ir tos įrangos nebežinia kur gauti. O stiebų medžiagą kai kas įvardija kaip tinkamą statyboms, tik norinčiųjų ją naudoti kol kas neatsiranda. Manau, kad reikia tik geros pradžios ir mūsų svajonės išsipildys“, – įsitikinęs K. Zinkevičius.

Panašios naujienos