Vieną šaltą ir apniukusią žiemos dieną Kėdainius sušildė nekasdieniai svečiai: Ruklos pabėgėlių priėmimo centro gyventojai. Afganai ir ukrainiečiai susitikime su kėdainiečiais pristatė savo šalies kultūrą, istoriją, papročius. Buvo galima ne tik pasigėrėti šokiais ir dainomis, bet ir pasivaišinti šių tautų nacionaliniais patiekalais: iš susitikimo nė vienas neišėjo alkanas, mat stalai lūžo nuo skanumynų.

Kazachų mažylei skani ir lietuviška duona.

Kazachų mažylei skani ir lietuviška duona.

„Šiuo metu Ruklos pabėgėlių priėmimo centre gyvena 61 gyventojas – daugiausiai jų iš Afganistano, Sirijos, Baltarusijos. Į susitikimą su kėdainiečiais jų atvyko beveik pusė – 25”, – kalbėjo kitataučius lydėjusi Pabėgėlių priėmimo centro direktoriaus pavaduotoja Beatričė Bernotienė. Pasak jos, į Kėdainius atvyko ne tik afganai ir ukrainiečiai, bet ir kitų tautybių žmonės – kazachai, tadžikai, buvo atvykėlių ir iš egzotiškosios Afrikos.

Lietuviai užsieniečių bijo
„Pastebima, kad lietuviams trūksta žinių apie kitų šalių bendruomenes: žmonės netgi bijo įsileisti mūsų globojamus asmenis, tačiau kitataučiai jiems vis tiek įdomūs. Kad būtų sumažinta ta žiojėjanti atskirtis, skatiname, jog centre gyvenantys užsieniečiai pristatytų savo tautų kultūras ir galbūt taip lengviau pritaptų naujoje mūsų tautos bendruomenėje“, − kalbėjo Pabėgėlių centro darbuotoja. Ta proga organizuojami užsieniečių susitikimai įvairiose Lietuvos vietovėse – jau buvo surengti trys tokie susitikimai miestų kultūros centruose, bibliotekose. Iki liepos mėnesio bus surengti dar trys tokie susitikimai. „Projektas parengtas mūsų specialistų ir finansuojamas iš Europos pabėgėlių fondo lėšų, prisidėjo ir Lietuvos Vyriausybė bei Europos Sąjunga. Tad tikimės, kad tokių susitikimų metu gyventojai susiras naujų draugų, užmegs pažinčių“, – vylėsi B. Bernotienė. Paklausta, ar visi susitikimai praeina sklandžiai, ji pasidžiaugė, kad netolerancijos apraiškų iki šiol nebuvę.

Vaišinosi tradiciniais valgiais
Etnokultūrinėje parodoje kėdainiečiai turėjo progos susipažinti su afganų ir ukrainiečių tautiniais kostiumais, muzika, šokiais, valgiais, dainomis. Užsieniečiams savo pasirodymams pasiruošti padeda profesionalus muzikos mokytojas – štai visi pabėgėliai Kėdainiuose smagiai šoko ne tik savo nacionalinius šokius, bet ir tradicinius lietuviškus ratelius. Nepaisydami lietuvių kalbos sudėtingumo, traukė ir mūsų liaudies dainas.
Po šokių ir dainų visų susirinkusiųjų laukė vaišės – tradiciniai afganų ir ukrainiečių valgiai, gaminti pačių pabėgėlių. Buvo galima gardžiuotis tradiciniais ukrainietiškais barščiais, ukrainietiška vištiena su grybais ir bulvėmis, „Kanopki“, sumuštiniais su lašiniais, afganistanietišku plovu, sriuba „Šuvra“, „Boloni“, blyneliais „Kofta“, afganistanietiška duona ir daugeliu kitų gardumynų.
Tikimasi, kad tokios etnokultūrinės parodos labiau sujungs skirtingų kultūrų ir pasaulėžiūrų žmones, kartu suformuos ir teigiamą požiūrį į pačius pabėgėlius.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.