Garbaus amžiaus moteris, kenčianti savo suaugusio sūnaus, turinčio priklausomybę alkoholiui, smurtą. Psichologinis, o kartais ir fizinis smurtas ją lydi kone kiekvieną dieną. Šiandieninė realybė sukrečia – kai kurioms vyresnio amžiaus moterims savo aukso amžių tenka išgyventi kančiose. 

smurtasKodėl apie smurto prieš vyresnes moteris problemą mes žinome dar ganėtinai mažai? Ritos Stakniūnienės, laikinai einančios Kėdainių rajono moterų krizių centro vadovės pareigas teigimu, vyresnės moterys yra užaugusios kitame laikmetyje, auklėtos visiškai kitaip, tad dažniausiai dėl pagalbos į atitinkamas institucijas ar organizacijas kreiptis tiesiog nedrįsta. Jos niekur nesikreipia ir dėl gajaus požiūrio: „Negi aš dabar nešiu šiukšles iš savo kiemo? Juk negražu, kai su mama šitaip nepagarbiai elgiasi jos pačios vaikas.“
Tuo tarpu jaunesnės moterys yra aktyvesnės, labiau linkusios už save pakovoti, tad jų problemos viešojoje erdvėje yra viešinamos ir plačiau, ir dažniau.

Smurtautojai reikalauja pinigų ir pietų
„Pačios vyresnės moterys į mus kreiptis dažniausiai nedrįsta – tai padaro jų vaikai, kaimynai, socialiniai darbuotojai. Štai visai neseniai į mus dėl pagalbos mamai kreipėsi sunerimusi dukra“, – sakė R. Stakniūnienė ir pridūrė, kad būta kelių atvejų, kai visiškos nevilties apimtos kreipėsi senyvo amžiaus moterys, kurios ieškojo informacijos, kaip iškeldinti prieš jas smurtaujančius suaugusius vaikus.
Pasak pašnekovės, prieš vyresnes moteris dažniausiai yra naudojamas psichologinis smurtas – moterys ujamos, žeminamos, pravardžiuojamos, iš jų reikalaujama atiduoti gautus pensijos pinigus.
„Tokiam smurtautojui visai nesvarbu, ar mamai liks bent kiek eurų maistui, ar pavyks susimokėti už komunalines paslaugas. Bet kada atėjęs į namus, jis reikalauja maisto “, – kalbėjo R. Stakniūnienė.

Smurtauja ne tik asocialiai gyvenantys asmenys
Pašnekovei per savo darbo patirtį teko susidurti tik su asocialų gyvenimo būdą vedančiais vyrais smurtautojais.
„Tačiau neatmetu prielaidos, kad smurto prieš moteris yra ir tvarkingose šeimose. Pasitaiko atvejų (žinutės masinės informacijos priemonėse, pokalbiai su kolegomis, dirbančiais pagalbos moteriai srityje), kad ir visuomenėje statusą turintys vyrai smurtauja prieš savo žmonas. Fizinis smurtas palieka žymes kūne, o dvasinis labiau užgauna širdį. Tad ir tvarkingose šeimose smurto prieš vyresnes moteris, manau, tikrai pasitaiko“, – svarstė R. Stakniūnienė.
Smurtą patirianti moteris įsitikinusi, kad jai jau niekas padėti nebegali, vangiai prašo specialistų pagalbos. Dar vienas skaudus aspektas – vyresnio amžiaus moteris jaučiasi jau nebereikalinga darbo rinkoje. Nereta jų yra pamiršta savo vaikų, kurie išvažiavę studijuoti ar dirbti į užsienį ten susikūrė savo gyvenimą.

Pagrindiniai pagalbininkai – artimieji
Tad kaip moteriai tokioje situacijoje gali padėti artimas žmogus, kaimynas?
„Asmeniniuose pokalbiuose, renginių, seniūnijose vykstančių susitikimų metu moterys išsikalba: pokalbiai būna atviri, šilti, gilūs. Mano manymu, svarbu, kad jos rastų ir turėtų pomėgį, užsiėmimą, kad turėtų kokios nors jas dominančios veiklos ir galėtų save realizuoti. Svarbu, kad moteris neužsidarytų savo kiaute, savo namuose“, – išeičių ieškoti bando pašnekovė. Tad įvairūs klubai, rateliai būtų puiki vieta moterų saviraiškai.
„Pagrindiniai pagalbininkai yra artimieji žmonės, vaikai – jie turėtų daugiau dėmesio skirti savo vyresniems tėvams. Mamos visą gyvenimą dirbo, stengėsi, kad vaikams visko užtektų, rūpinosi šeimos židiniu. Ir pasilikusios vienos jos atsiduria tarsi už ribos. Pagalbos ranką gali ištiesti ir neabejingi kaimynai. Žinoma, visada galima kreiptis ir į mums, moterų krizių centro darbuotojus“, – sakė R. Stakniūnienė.

Policiją kviečia tretieji asmenys
Krizių centre moteriai yra suteikiama psichologinė pagalba, jei yra būtinybė, pirminę teisinę informaciją suteikia teisininkas.
Kėdainių rajono policijos komisariate tikslių statistinių duomenų, kiek vyresnių moterų dėl smurto kreipiasi į pareigūnus, neturima, tačiau tokios moterys sudaro mažumą. Dažniausiai tai būna atvejai, kai įsikiša tretieji asmenys (kaimynai, giminaičiai ar šiaip pašaliniai asmenys).
Daugiausiai pareiškimų dėl smurto šeimose parašo moterys iki trisdešimties metų.

Panašios naujienos