Lapkričio 26 dieną Kėdainių daugiakultūriame centre bus atidaryta teatro ir kino dailininkės išvakarėse gražų jubiliejų šventusios Gražinos Konstancijos Remeikaitės paroda, kurioje bus galima susipažinti su beveik keturis dešimtmečius apimančia dailininkės kūryba.

Dailininkės kūryba 2011 metais įvertinta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Dailininkės kūryba 2011 metais įvertinta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus menininkės gimtinėje pirmą kartą pristatys šiais metais naujai įsigytus kūrinius. Parodoje bus galima pamatyti per penkiasdešimt teatro spektakliams ir kino filmams kurtų kostiumų eskizų, originalius pirmojo dailininkės spektaklio „Mirties šokis“ (rež. J. Miltinis, 1973), kino filmo „Anglų valsas“ (rež. G. Lukšas, 1982) ir kabareto įkvėptos operetės „Gražioji Elena“ (rež. L. M. Zaikauskas, 1989) kostiumus.
Gražina Konstancija Remeikaitė 1934 metų lapkričio 25 dieną gimė Josvainiuose žinomo kraštiečio skulptoriaus Kosto Remeikos (1903 –1948) šeimoje.
Menininkė yra sakiusi, kad nuo mažens ji apie dailę net nesvajojusi, tačiau tokiam likimo posūkiui ją įkvėpė tragiška tėčio mirtis. Tėvas joje įžvelgė ne dailininkės, o aktorės talentą. Gražų kelią į meno pasaulį Gražinai rodė ne tik tėtis, bet ir jo bendramokslis – Kėdainių mergaičių gimnazijos dailės mokytojas Alfonsas Vaškevičius. Menininkė dėkinga mamai, kad ji rado galimybių dukrą išleisti į mokslus Kauno meno mokykloje, o vėliau ir Vilniaus dailės akademijoje.

Kostiumai A. Strinbergo spektakliui „Mirties šokis“ G. Remeikaitei tapo tramplinu į teatro ir kino pasaulį.

Kostiumai A. Strinbergo spektakliui „Mirties šokis“ G. Remeikaitei tapo tramplinu į teatro ir kino pasaulį.

Baigusi mokslus G. Remeikaitė pradėjo dirbti Lietuvos dailės muziejaus fonduose bei Vilniaus modelių namuose. Jai atrodė, kad tai per mažai kūrybingas darbas. Tačiau likimas jai buvo palankus ir suvedė su žymiu scenografu Algimantu Mikėnu, kuris jauną dailininkę supažindino su garsiuoju režisieriumi Juozu Miltiniu. Jis pasiūlė sukurti kostiumus tuo metu pradėtam statyti A. Strinbergo spektakliui „Mirties šokis“. Puikiai susidorojusi su užduotimi G. Remeikaitė susidraugavo su J. Miltiniu ir įsitvirtino scenografijos mene. Dailininkė be atokvėpio dirbo ne tik teatre, bet ir kino studijoje. G. Remeikaitės darbus gyrė ne vienas didis teatralas. Menininkė prisimena, kaip vienas Sankt Peterburgo profesorius, Kauno muzikiniame teatre pamatęs Ofenbacho operetę „Gražioji Elena“, po spektaklio paklausęs, kas kostiumų autorius, priėjo prie Gražinos ir jai pabučiavęs ranką pasakė, kad 80 procentų pasirodymo sėkmės lėmė jos talentingas darbas.
Kaip kostiumų kūrėja dailininkė prisidėjo prie profesionalaus lietuviško kino istorijos. Ji bendradarbiavo su žymiais Lietuvos kino režisieriais – Gyčiu Lukšu, Arūnu Žebriūnu, Algirdu Dausa ir Algimantu Kundeliu.
Gražina Konstancija Remeikaitė sukūrė kostiumų eskizų daugiau nei dvidešimčiai kino filmų ir trisdešimt šešiems teatro pastatymams.
Teatro kritikai niekada negailėjo gerų žodžių G. Remeikaitės darbams, kurie pasižymėjo brandumu ir gebėjimu puošniais drabužiais atskleisti judesių grakštumą.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.