Vaikų ir paauglių psichiatras gydytojas V. Rokas konstatuoja, kad pirmą kartą alkoholio paragaujančių vaikų amžius jaunėja.

Vaikų ir paauglių psichiatras gydytojas V. Rokas konstatuoja, kad pirmą kartą alkoholio paragaujančių vaikų amžius jaunėja.

Rugsėjo 1-ąją sutinkame Mokslo ir žinių dieną, kuomet paprastai moksleiviams ir studentams prasideda mokslo metai ir studijos. 2006 metais LR Seimas priėmė įstatymą, kuris įtvirtino absoliutų draudimą prekiauti alkoholiniais gėrimais rugsėjo 1 dieną, šitaip parodant, kad mokslas negali būti siejamas su alkoholio vartojimu. Vėliau draudimas sušvelnintas – alkoholio rugsėjo 1-ąją negalima įsigyti parduotuvėse, bet juo prekiaujama restoranuose, kavinėse, baruose.

Nežiūrint visų galiojančių alkoholio vartojimą ribojančių įstatymų, Lietuvoje, kaip ir beje daugelyje Europos šalių, alkoholio vartojimas tebeplinta. Šiandien Lietuva – viena daugiausiai alkoholio vartojančių tautų Europoje.Mūsų visuomenėje vyrauja nuostata, kad alkoholio vartojimas – tai natūralus procesas, neatsiejamas nuo šiuolaikinės žmogaus gyvensenos. Tačiau norėtųsi tikėti priešingai ir būti optimistais, kad alkoholio vartojimas jaunimo tarpe mažėja. Deja, šio teiginio negali patvirtinti VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos skyriaus vaikų ir paauglių psichiatras gydytojas Vytautas ROKAS, rugsėjo išvakarėse atsakęs į daugelį šia tema susijusių klausimų.

-Ar galime būti tikri, kad šią dieną nė lašo alkoholio neišgers ne tik mokyklinio amžiaus jaunimas, bet ir jų tėvai?

– Tikėtis to iš tėvų labai norėčiau, nes mokslo metų pradžia ir alkoholis – tikrai nesuderinami dalykai. Dėl paauglių negali būti garantuotas, jie išgeria ir mokyklos nelankydami. Dar teisingiau būtų iš viso uždrausti pardavinėti alkoholį jaunimui iki 20 metų amžiaus.

– Diskusijos ir pokalbiai su moksleiviais apie alkoholio žalą turėtų vykti atskirose jų amžiaus grupėse. Juk  vienaip reikia kalbėtis su 6-9 metų vaikais, kitaip su 13-15 kos ar 16-18 kos? Ką jūs patartumėt pedagogams?

– Pedagogams patarti  nelabai ką ir galiu, nes jie puikiai viską žino, tik ar jiems, kaip ir visiems kitiems su šia problema susiduriantiems, pavyksta spręsti šią problemą. Pirmasis ir, beje, pagrindinis pokalbis su įvairaus amžiaus vaikais, jaunimu – turėtų vykti šeimoje. Jau darželinukams reikia aiškinti apie alkoholio žalą, jo vartojimo pasekmes. Jeigu tokios problemos pasireiškia vaikui, turinčiam elgesio problemų iki 12-kos metų, būtina ypatinga psichologinė pedagoginė pagalba. 14-17 – kos metų amžiaus paaugliams per 4-6 mėnesius gali išsivystyti alkoholinė priklausomybė.

-Vaikai, stebėdami suaugusius, pradeda galvoti, kad alkoholis yra norma ir privaloma šeimos šventės dalis. Stebint suaugusiųjų šventes, atrodo, kad jie susirinko ne bendrauti, o išgerti, dažnai ir vaikams duodama paragauti vyno, sidro, alaus. Atėjus paauglystei, pradedama imituoti suaugusiuosius. Ką jūs tokiais atvejais pasakytumėt tėvams?

– Imituoti pradeda darželinukai, paaugliai jeigu vartoja alkoholį, tai didesnė tikimybė, kad turi ir kitokių psichologinių, elgesio problemų. Deja jau ir šeštokai ir šeštokės dažnai vartoja alkoholį ir rūko: vieni iš smalsumo, kiti paraginti vyresniųjų. Vystosi patys įvairiausi sutrikimai, keičiasi nuotaikos, ryškėja mokymosi raidos sutrikimai, blogėja  tarpusavio santykiai tarp pačių paauglių, trinka bendravimas šeimoje. Grandinė tęsiasi ir tik savalaikė, bet kokia pagalba tiek vaikui, tiek šeimai yra vienintelė išeitis išsigelbėti nuo didžiulės nelaimės – priklausomybės nuo alkoholio vartojimo.

– Kai kuriems tėvams atrodo, kad jei ankstyvoje paauglystėje jie vaikams leis išgerti nedidelį kiekį alkoholinių gėrimų, jų vaikams formuosis atsakingas požiūris į alkoholį. Ar tai tiesa?

– Netiesa, nėra jokių įrodymų, jog galimas saugus alkoholio vartojimas. Situacija Lietuvoje apgailėtina, jei ne katastrofiška. Komercija, prieinamumas, reklama, suaugusiųjų abejingumas, negalvojant apie pasekmes, tai dalis  priežasčių, dėl kurių plinta legalios, viena iš psichiką veikiančios medžiagos vartojimas. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Lietuva įeina į pirmąjį daugiausiai alkoholio suvartojančių šalių dešimtuką ir yra 3-oje vietoje, užleidžianti vietą Baltarusijai ir Moldovos Respublikai. Pastarųjų dviejų metų laikotarpiu statistinis šalies gyventojas per metus gryno alkoholio vidutiniškai suvartojo15,4 l ir aplenkė Rusiją, kurioje suvartojama -15,1 l.

Egzistuoja daugybė su alkoholiu susijusių rizikų, apie kurias reikia žinoti. Įvardinkite jas.

Rizikos faktoriai matomi kasdieniniame gyvenime. Pirmiausia, aišku, šeimoje: tėvų skyrybos, konfliktai, šeimos narių, seserų, brolių blogas elgesys, alkoholio vartojimas šeimoje. Mokykloje: mokymosi sunkumai, motyvacijos mokymuisi stoka, žemas pažangumas, mokyklos nelankymas, konfliktai su mokytojais, bendraamžiais. Socialinėje aplinkoje: draugai, ypač vyresni, vartojantys alkoholį bei turintys teigiamą požiūrį į alkoholio vartojimą, rūkymas, narkotinių medžiagų vartojimas, užimtumo stoka. Asmenybės požymiai: menka savikontrolė, nepasitikėjimas savimi, socialinių įgūdžių stoka.

– Ar egzistuoja nekenksmingas alkoholio vartojimas?

– Visuomenės gyvenime – tai tikrai ne.

– Mokyklinio amžiaus jaunimas alų, sidrą, lengvus alkoholinius kokteilius laiko ,,nekaltais“. Ar iš tiesų šie gėrimai nedaro jokios įtakos?

– Jaunas žmogus labai pažeidžiamas, kaip nėra,, lengvų“ narkotikų, taip nėra ir lengvo alkoholio.

– Kiek metų turėjo jauniausias jūsų pacientas ar pacientė?

– Esu gydęs kūdikį, kuriam mama davė alaus, kad ramiau miegotų. Būna vaikų pradinukų, kurie jau išgeria alkoholio. Paprastai šie vaikai turi ir kitokių elgesio problemų, dėl priklausomybės alkoholiui kreipiasi vyresnio amžiaus paaugliai.

– Kokias dažniausiai alkoholio vartojimo priežastis įvardija jūsų pacientai?

– Dažniausiai, šie pacientai turi keletą elgesio sutrikimų, lieka laiku nepastebėti tėvų, paveikti vyresnių, iš smalsumo, kai kurie pavartoję narkotikų. Didelė jų dalis iš socialinės rizikos šeimų, globos įstaigų.

-Nuo 1978 metų dirbdamas vaikų ir paauglių psichoneurologu, gydėte tas pačias ligas kaip ir šiandien. Ar galit palyginti ankstesnius ir dabartinius pacientus?

– Pastaruoju metu pirmą kartą pabandžiusių alkoholį amžius jaunėja. Dėl alkoholio vartojimo pacientai kreipiasi kai padaro teisinius nusikaltimus ar pažeidimus – būdamas neblaivus ar apsvaigęs nuo kvaišalų bei narkotinių medžiagų patenka policijos akiratin. Esu siuntęs paauglių į Kauno apskrities priklausomybės ligų centrą. Tai buvo jaunieji pacientai iš globos įstaigų, kurie patys prašėsi. Kiti už teisinius pažeidimus patenka į socializacijos centrus, dar kiti, sulaukę pilnametystės, gydomi kaip suaugę. Dažnesni pacientai iš vaikų globos namų ,,Saulutė“, Kėdainių specialiosios internatinės mokyklos, Jaunimo mokyklos bei kitų bendrojo lavinimo mokyklų. Tokių vaikų daugiausiai gyvena socialinės rizikos šeimose.

Neseniai į kabinetą buvo atėjęs ketvirtokas, kuris turi mokymosi problemų, bet pasirodo, kad per vieną šventę yra prisigėręs. Pinigų alkoholiui paprastai gaunama vagiliaujant, vyresni draugai gal pavaišina, pagirdo ir neatsakingai besielgiantys suaugusieji, nusipirkti leidžia nesąžiningi ir įstatymus pažeidžiantys prekybininkai. Visokių situacijų būna.

– Ar tėvai, išleisdami paauglį į draugo gimtadienį, gali jaustis ramiai, kad jo vaikas tikrai nieko nelestino neparagaus?

– Neretai tėvai labai pasitiki vaikais, manydami, kad išleidimas pas draugę ar draugą švęsti gimtadienio – nekaltas dalykas, kad jo vaikas tai jau tikrai alkoholio neragaus ir neparūkys. Bet kai išlenda problema, kai viskas tik gilyn rutuliojasi, pasidarai vos ne tardytojas, kol išryškėja, kada buvo tie pirmieji kartai, prasidėję baliukai, cigaretės. Kai nepratęs organizmas, pavartoja alkoholio – gausiai ir stipraus, poveikis pasireiškia labai greitai. Išgėrę paaugliai pasidaro agresyvūs ir už savo veiksmus neatsako.

Tai kaip tuomet tinkamai turėtų pasielgti tėvai?

– Tokiais atvejais turi būti nuolatinis kontaktas, nes tėvai už nepilnamečius vaikus prisiima visišką atsakomybę. Arba patys tėvai turi atvykti į tą vietą, kur švenčia jų vaikai, arba susiskambinti. Vienkartinis alkoholio pavartojimas tai dar ne pasaulio pabaiga, svarbu, kad nebūtų vartojama ir be jokių progų. Labai gera prancūzų patarlė sako, jog didžiausia tiesa yra įtarumas. Rytiečių išmintis byloja, kad jeigu buvo vienas kartas, dar nieko, bet jeigu – antras kartas, žinok, kad bus ir trečias. Kalbant apie alkoholį ar narkotikus, šie posakiai labai tinka. Vaikams dėl šių problemų daugiau reikalinga psichologinė pagalba, o psichologą dabar turi kiekviena mokykla, į juos pirmiausia ir reikėtų kreiptis.

 

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.