Bendrovės „Kėdainių vandenys“ valymo įrenginiai vis dar nėra pajėgūs tinkamai išvalyti miesto nuotekų, dėl to Nevėžio vanduo – iki šiol ženkliai teršiamas. Kol ieškoma būdų, kaip sutvarkyti miesto nuotekų valymo įrenginių darbą ir taip sustabdyti taršą, rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis šaukia Ekstremalių situacijų komisijos posėdį.

Dideliam itin kenksmingų teršalų kiekiui patekus į miesto kanalizaciją, sutriko valymo įrenginių darbas. Nors neeilinė situacija fiksuota dar rugpjūčio 27 dieną, visa tai tęsiasi iki šiol.

Remiantis naujausių tyrimų duomenimis, vandens užterštumas Nevėžio upėje leistinas normas viršija apie 2 – 3 kartus, tarp teršalų dominuoja organinės atliekos, kurių nesuskaido valymo įrengimai.

Trečiadienį rajono savivaldybėje lankantis Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento vadovui Drąsučiui Štuopiui tapo aišku – bus šaukiamas ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Jo metu bus sprendžiamą kokių priemonių imtis padėčiai gerinti, skelbti ekstremalią padėtį, ar ne?

Nustatė galimą teršėją ?

Bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktorius Kęstutis Vaitkevičius pripažino, nors pagalbos kreiptasi net į du mokslininkus, taikytos jų rekomendacijos, tačiau normalizuoti nuotekų valymo įrenginių darbo iki šiol nepavyksta.

Jis užsiminė, jog biologines atliekas skaidančius mikroorganizmus iki šiol nuodija nelegaliai, naktimis į kanalizacijos vamzdynus pilami dideli teršalų kiekiai. Pasak K. Vaitkevičiaus, įtariama, jog tai sunkieji metalai, greičiausiai patenkantys iš vienos mieste veikiančių įmonių. Ar taip yra iš tiesų, turėtų paaiškėti sumontavus taršos monitoringo sistemas, kurios fiksuotų nuodingų medžiagų išmetimus.

Nemažos viltys dedamos ir į teisėsaugininkus. Kėdainių rajono merui Sauliui Grinkevičiui kreipusis į prokuratūrą buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Paveldėjo seną problemą

Susitikime su Kauno regiono aplinkosaugininkais dalyvavęs Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius O. Kačiulis tikino, kad dabartinė situacija, kai padidėjus taršalų kiekiui sutriko valymo įrenginių darbas – buvusių rajono vadovų padarytų klaidų pasekmė.

Prieš keliolika metų modernizuojant valymo įrenginius nebuvo tinkamai įvertintas nuotekų padidėjimas ateityje, taip pat parinkta neefektyvi technologija.

Klaidų kaina – 3,5 mln. eurų

Šias dvi priežastis, nesugebėjimą numatyti nuotekų srautų bei taršos padidėjimą bei technologines klaidas įvardino ir neseniai Kėdainiuose viešėjęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Dėl to, padidėjus nuotekų srautams ir teršalų koncentracijai, valymo įrengimai jau nėra pajėgūs atlikti savo funkcijos. Dėl tinkamai neišvalomų nuotekų ir gamtos teršimo Europos komisija prieš Lietuvą jau yra pradėjusi pažeidimo procedūrą. Tam, kad Lietuvai nebūtų skirtos milijoninės baudos, kartą jau rekonstruotus Kėdainių valymo įrengimus teks rekonstruoti dar kartą.

Pirminiais skaičiavimais, vien investicinio projekto vertė siekia 3,5 mln. eurų. Daugiau nei pusę šios sumos ketina skirti Aplinkos ministerija, o likusią dalį teks sumokėti Kėdainių rajono savivaldybei ir jos kontroliuojamai bendrovei „Kėdainių vandenys“.