Vasarą, kuomet vaikai daugiausia būna lauke, ypač padidėja tikimybė užsikrėsti kirmėlėmis. Specialistų teigimu, šiais parazitais vaikai užsikrečia dėl higienos įgūdžių stokos – nenusiplovę rankų po žaidimų kieme ar prisišveitę neplautų vaisių ir daržovių.

Pablogėja savijauta

Dažniausiai užsikrečiama spalinėmis, apvaliosiomis kirmėlėmis, askaridėmis ir kaspinuočiais. Šiomis kirmėlių rūšimis vaikai užsikrečia per užterštą vandenį, maistą, smėlį, žaislus, neplautas rankas, valgydami netinkamai nuplautas uogas, daržoves ir vaisius. Taip pat galima užsikrėsti glostant kates ir šunis.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, apie užsikrėtimą kirmėlėmis praneša tokie simptomai kaip pablogėjęs miegas, irzlumas, nuovargis, pilvo skausmas, virškinimo sutrikimai. Dėl bendros intoksikacijos gali svaigti ir skaudėti galva, sumažėja apetitas.

Specialistai taip pat įspėja, kad laiku neaptikti kaspinuočiai gali išplisti į kitus organus: kepenis, akis, širdį ar net smegenis. Tokiu atveju gyvybei gali kilti pavojus. Negydant askaridžių yra tikimybė susirgti apendicitu, gali susiformuoti kasos uždegimas, žarnyno nepraeinamumas. Vemiant kirmėlės gali pakilti į kvėpavimo takus ir sukelti uždusimo pavojų.

Ugdykite higienos įgūdžius

Geriausia profilaktika yra higienos įgūdžių formavimas nuo vaikystės ir tinkamas tėvų pavyzdys. Vaikas turi žinoti, kad rankas reikia plauti ne tik prieš valgį, bet ir sugrįžus iš kiemo, pasinaudojus tualetu, paglosčius šunį ar katę. Rizika užsikrėsti sumažėja ir trumpai kerpant vaikų nagus – po jais tuomet nesikaups nešvarumai. Taip pat patariama prižiūrėti vaikų žaislus, nuplauti juos su muilu ir nuvalyti.

Šių parazitų gydymui yra įvairiausių vaistų, tačiau patiems tėveliams pasirinkti gydymo nerekomenduojama. Profilaktiškai, nežinant, ar jų reikia, gerti vaistų nereikėtų. Pirmiausiai – tai labai stiprūs vaistai, turintys mūsų organizmui pašalinį poveikį. Be to, pastebėta, kad šiuos vaistus vartojant be reikalo, jiems vystosi atsparumas. Jei kyla įtarimų, geriau išsitirti, taip pat rekomenduojama tyrimus atlikti profilaktiškai.
Kirmėles naikinti galima ir natūraliais būdais. Daugeliui tikriausiai girdėta pelyno galia: šis augalas padeda nuo daugelio virškinimo negalavimų, o vartojamas drauge su juoduoju riešutmedžiu ir gvazdikėliu padeda atsikratyti kirmėlių, ypač – spalinių ir askaridžių.

Kirmėles varo ir paprastosios bitkrėslės nuoviras, kurio reikia gerti 8 dienas po 1 stiklinę prieš valgį. O pats stipriausias natūralus antibiotikas yra bičių pikis, kuris naikina ir parazitinius organizmus.

Panašios naujienos