Mėgintuvėliuose - lietuvių organizmuose rasti kaspinuočiai.

Mėgintuvėliuose – lietuvių organizmuose rasti kaspinuočiai.

Kokia prasmė plautis rankas? Dauguma moksleivių atsakytų – jokios. Tačiau neplautos rankos lemia puikias sąlygas infekcinių – virusų ir bakterijų sukeliamų – ligų vystymuisi. Specialistai įspėja – susirgimų šiomis ligomis kasmet tik daugėja.

Kad į problemą būtų atkreiptas deramas dėmesys, Kėdainių „Aušros“ sveikatingumo ir sporto mokyklos mokiniai buvo pakviesti iš arčiau pažvelgti į ant rankų vykstantį mikrobinį gyvenimą laikinai įrengtoje mikrobiologijos-parazitologijos laboratorijoje.

Edukacinis projektas „Švarios rankos – mikrobams patrankoms“, tai antrus metus, visoje Lietuvoje vykstantis projektas, organizuotas įmonės „Pontem“ ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos.

„Projekto metu siekiama atkreipti moksleivių ir mokyklų bendruomenių dėmesį į rankų plovimo svarbą ir užkirsti kelią infekcinių ligų plitimui. Pernai metais vykdytos akcijos metu paaiškėjo, kad moksleiviai rankas plauna nereguliariai, netaisyklingai arba iš viso jų neplauna, todėl net šešių iš dešimties šalies moksleivių rankos yra užterštos ligas sukeliančiomis bakterijomis“, – sakė Aurelija Grikinaitė, įmonės „Pontem“ atstovė.

Renginys buvo skirtas pradinių klasių mokiniams.

Renginys buvo skirtas pradinių klasių mokiniams.

Renginio metu tyrimams buvo paimti mėginėliai ne tik nuo vaikų rankų, bet ir nuo mokykloje esančių durų rankenų. Vėliau mėginiai bus tiriami, o rezultatai atsiųsti mokyklai.

Pasak Aistės Mierauskaitės, mikrobiologijos specialistės, dažniausiai randamos įvairios žarnyninės bakterijos. Vaikams jų sukeliamos ligos yra gana pavojingos – sukelia viduriavimą, pykinimą, kyla temperatūra, silpsta vaiko organizmas.

„Tačiau viso to įmanoma išvengti plaunant rankas“, – pabrėžė pašnekovė.

Jai pritarė ir specialistė parazitologė Daiva Veitienė, kartu į susitikimą su mokiniais atsivežusi ir žmogaus kūne rastųjų parazitinių kirmėlių – užkonservuotų spalinių, askaridžių, kaspinuočių pavyzdžių.

Pasak pašnekovės, vaikai dažniausiai užsikrečia spalinukėmis.

Parazitologė D. Veitienė pasakojo, kaip apsisaugoti nuo parazitų.

Parazitologė D. Veitienė pasakojo, kaip apsisaugoti nuo parazitų.

„Apytikriai, apie 16-18 proc. mažųjų gyventojų turi šių kirmėlių. Spalinių kiaušiniai aplinkoje išsilaiko iki trijų savaičių“, – pažymėjo specialistė.

Ji pabrėžė, kad spalinės vaikams yra ne tiek pavojingos, kiek sukeliančios daug nemalonumų – vaikas tampa irzlus, neramus, naktį blogiau miega, netgi blogėja pažymiai.

Parazitinių kirmėlių sukeltų ligų gydymas nėra sudėtingas, tačiau svarbiausia nustatyti parazito rūšį.

Be to, kilus bet kokiems įtarimams, nieko nelaukiant būtina kreiptis į gydytojus, kurie, padarę tyrimus, paskirs efektyviausią gydymą.

 

 

O čia - askaridė, kartais išauganti net iki 40 cm ilgio...

O čia – askaridė, kartais išauganti net iki 40 cm ilgio…