Po Kėdainių miestą ir rajoną sklando gandas, kad ruošiamasi atleisti krašto švietimo įstaigų sargus. Šias kalbas dar pakurstė Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Kėdainių skyriaus išplatintas kreipimasis dėl naktinių sargų etatų naikinimo.

Rajono biudžetinėse įstaigose yra 82 sargų etatai. Dauguma jų, 70, dirba švietimo įstaigose.

Rajono biudžetinėse įstaigose yra 82 sargų etatai. Dauguma jų, 70, dirba švietimo įstaigose.

Tam greičiausiai įtakos turėjo pradėtos diskusijos – reikia ar ne švietimo ir kitose biudžetinėse įstaigose sargų.
Išsakė kolegų nuomonę
Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Kėdainių skyriaus vadovas, Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos direktorius Gintaras Petrulis nėra įsitikinęs, kad sargų panaikinimas yra geras žingsnis.
Anot G. Petrulio, vasario pradžioje vykusiame Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Kėdainių skyriaus posėdyje buvo kalbėta apie sargų etatų naikinimą ir daugelis švietimo įstaigų direktorių nemano, kad sargus keisti vaizdo kameromis efektyvu.
„Naktiniai sargai garantuoja ne tik pastatų, bet ir mokyklų teritorijose esančių vertybių apsaugą, ko neatliktų saugos tarnybos. Teritorijose sukurtos edukacinės erdvės, jose laikomos mokyklų transporto priemonės, kuras, teritorijose taip pat yra katilinės, renovuoti, su nauja sporto įranga bei danga stadionai ir sporto aikštynai. Mokyklose vyksta edukaciniai renginiai iki vėlaus laiko ir savaitgaliais, todėl būtų reikalingi papildomi budėtojų etatai. Daugelio mokyklų teritorijos neaptvertos – reikalingos lėšos tvorų įrengimui“, – savo ir daugelio kolegų nuomonę išsakė „Atžalyno“ gimnazijos vadovas.

Galėtų pasekti ir kitos
Kėdainių rajono švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus teigimu, iš viso rajono biudžetinėse įstaigose yra 82 sargų etatai. Dauguma jų, 70, dirba švietimo įstaigose. Kiekvienoje įstaigoje yra 2,5–3 sargų etato. Per metus jų išlaikymas iš savivaldybės biudžeto sudaro 611 206 eurus. Iš 45 savivaldybės biudžetinių įstaigų sargai dirba 25 įstaigose. Modernios apsaugos sistemos saugo 7 švietimo, 7 kultūros, 4 socialinių centrų pastatus.
Pašnekovo nuomone, gyvenant XXI amžiuje reikia žengti koja kojon su gyvenimu ir naudotis pažangiomis technologijomis ir buvo pradėti pokalbiai, kad galbūt sargus galėtų pakeisti vaizdo stebėjimo kameros ir jas prižiūrinčios saugos tarnybos.
Kadangi prie modernių saugos sistemų kai kurios įstaigos – Šviesioji gimnazija, Dailės, Kalbų, Muzikos ir Sporto mokyklos, jau perėjo, tai pradėta svarstyti, jog tokiu žingsniu galėtų pasekti ir kitos.

Senoji valdžia nesiryžo imtis permainų
Buvusioji rajono valdžia taip pat svarstė galimybę imtis permainų šių paslaugų teikimo srityje, tačiau galiausiai neišdrįso to padaryti.
„Šio klausimo svarstymas – nenaujas. Apie tai buvo diskutuojama jau keletą metų. Suprantame, kad tas klausimas yra gana jautrus ir nevienareikšmis. Galbūt ne visose, bet atskirose įstaigose sargus galėtų pakeisti modernios technologijos. Net ir keičiant apsaugą tikrai bus išlaikytas supratingumas bei žmogiškumas – nemanau, jog paliksime be darbo tuos sargus, kurie yra pažeidžiamiausioje grupėje – neįgalūs ar jiems likę keleri metai iki senatvės pensijos. Net ir nutarę imtis permainų, ieškosime visiems tinkamiausių sprendimų“, – sakė J. Lukoševičius.

Paslaugos – pigesnės ir kokybiškesnės
Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo teigimu, apsaugos, patalpų valymo, maitinimo ir kitos paslaugos, kurias gali teikti specializuotos įmonės, pigesnės ir kokybiškesnės.
„Šiandien tik keliose rajono švietimo ir kultūros įstaigose yra įrengtos priešgaisrinės signalizacijos. Tad budintis sargas, kilus gaisrui, nedaug galės padėti. Gyvename XXI amžiuje, tad ar modernioje savivaldybėje negali būti šiuolaikiška apsauga? Švietimo įstaigų vadovai turėtų imtis šių prioritetų – ugdymo turinio lyderystės, ugdymo kokybės gerinimo ir kokybės užtikrinimo mokyklose bei galvoti apie racionalesnį biudžeto lėšų panaudojimą“, – sakė J. Lukoševičius.

Atsisakius sargų problemų nekilo
Dailės mokyklos direktorė Vida Burbulienė džiaugėsi, kad atsisakius sargų etatų, įstaiga jokių problemų ar incidentų neturėjo.
„Atvirkščiai, pajutome ekonominę naudą, nes mums saugos tarnybos paslaugos kainuoja ženkliai pigiau nei sargų išlaikymas. Puikiai susitvarkome, mums niekas netrukdo ugdymo procesui ir renginiams“, – sakė V. Burbulienė.
Kolegei pritarė ir Muzikos mokyklos direktorė Rūta Kutraitė.
„Anksčiau mūsų mokykloje buvo įsteigti trys etatai, dirbo keturi sargai. Jų atlyginimams per metus laiko išmokėdavome 19 654 eurus. Atsisakę sargų savo lėšomis įsirengėme vaizdo stebėjimo ir priešgaisrinę sistemas. Tai kainavo 4 400 eurų, dabar per metus mokyklos apsauga atsieina 600 eurų“, – teigė D. Kutraitė.

Sklandantys gandai – nepagrįsti
Jau keletą dienų po Kėdainius sklando gandai, kad numatoma atleisti švietimo įstaigų buhalterius ir virėjus, kurių darbai, neva, bus atliekami centralizuotai.
Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius prisipažino gandus apie virėjus išgirdęs pirmą kartą.
„2016 metais švietimo įstaigų buhalterių reforma nenumatyta. Taip pat nieko neketinama keisti ir virėjų darbe“, – pabrėžė rajono vadovas.

Panašios naujienos