MAKETAS22

Po didžiųjų metų švenčių maratono kalbiname kandidatą į merus apie sielą apimančią ramybės akimirką ir didžiųjų švenčių tradicijas namuose bei darbe. 

Kalėdų Senelis „Daumantų“ pagardų gamintojus lanko jau daugelį metų – nuo 2005-ųjų.

Kalėdų Senelis „Daumantų“ pagardų gamintojus lanko jau daugelį metų – nuo 2005-ųjų.

Bendrovės „Daumantai LT“ vadovas Saulius Grinkevičius su žmona Aldona, vyriausiuoju sūnumi Pauliumi bei iš mokslų namo parskubėjusiu jaunėliu Domu Kūčias ir Kalėdas sutiko ramiai artimųjų aplinkoje besidžiaugdami paprastais dalykais, o Naujuosius metus linksmai ir nerūpestingai.
Egzistuoja nuomonė, kad verslo žmonės sunkiai atsitraukia nuo darbų per ilgąsias išeigines. Fabrike gamyba juk nenutrūksta, ar Jūs per švenčių dienas galvojate apie darbą, gal net ir einate dirbti?
Nesu iš tų žmonių, kurie nemoka atsipalaiduoti. Per šventes į darbą neinu ir išmokau negalvoti apie darbines problemas. Gamybą mes stengiamės suorganizuoti taip, kad per šventes niekam netektų dirbti. Dirbti reikia darbo dieną ir darbo valandomis, o po darbo užsiimti mėgstamais dalykais, būti su šeima, o šventes – švęsti.
Kaip to išmokote?
Kai kūrėme verslą ir aš, ir mano kompanionai neskaičiavome laiko, tad teko dirbti net ir po 12–18 valandų per parą. Ir kai pajutau, kaip darbas užvaldo, kad kenčia ir sveikata, ir artimieji, ir partneriai, ir darbuotojai, supratau, kad turi būti teisingas balansas tarp darbo ir poilsio, kaip tam tikras režimas. Labai padėjo ir intensyvus sportas. Visada stengiausi rasti laiko pažaisti tenisą, kad atgaučiau jėgas ir sustyguočiau gyvenimo ritmą.
Ar rengėte šventę darbuotojų vaikams?
Jau įprasta, kad kolektyvo mažiausieji, o jų dabar yra dvidešimt vienas, laukia Kalėdų Senelio ir jis Naujųjų išvakarėse vaikučius aplankė kaip ir kasmet. Buvo ir dovanos, kurias parenkame kiekvienam individualiai pagal amžiaus tarpsnius bei poreikius, ir saldainiai. Tarpušventyje visi kartu pasidžiaugėme augančia karta.
Daugelis tebegyvename Kalėdų nuotaikomis. Kaip Jūsų namuose sutinkamas šis laikas. Ką pats darote namuose per šventinį laikotarpį?
Mano darbas yra atnešti malkų, pakurti židinį, nuvalyti kiemą, jei yra sniego. Taip pat važiuoju į parduotuvę pirkti produktų. Žmona Aldona ruošia maistą. Mes vyrai tik padedame bulves nuskusti, kažką supjaustyti, atnešti, paduoti. Vaišėms vadovauja žmona. Aš pasirūpinu eglute. Puošiame ją jau daug metų kartu su sūnumis. Kiekvienas šeimoje turime nusistovėjusias pareigas, o iš atliktų darbų ir susideda mūsų šventė.
Kokią eglutę puošėte?
Eglutę perkame ir puošiame tik gyvą. Tikra šventė, kai namai kvepia ne tik pyragais, bet ir sakais, mišku. Dabar eglutės auginamos specialiai pardavimui, išlaikius per žiemą pavasarį jas galima net pasodinti ir gamtai žalos nepadaroma tiek, kiek savavališkai kertant, niokojant medžius.
Kokios Kalėdos Jums buvo įsimintiniausios?
Pas žmonos Aldonos tėvus, jų šeimos rate, toli nuo Kėdainių. Mano tėvai buvo mokytojai ir švęsti laisvai negalėjome tokių švenčių. O Aldonos tėvai, giliai tikintys žmonės, galėjo ir mokėjo sukurti šiltą bendrumo ir džiugesio kupiną atmosferą, kurioje patirdavome ir tam tikrą pasipriešinimą sovietmečio primestoms gyvenimo taisyklėms. Dar stmintin įsirėžė Kalėdos, susijusios su pokyčiais šalyje – pirmosios jau atgavus Lietuvos nepriklausomybę, kai galėjome legaliai švęsti Kūčias ir Kalėdas. Tos pirmos dar atsargiai besivystančios naujos tradicijos (Kalėdų eglutės, pirmieji Kalėdų Seneliai, šventėms besipuošiantys miestai) ir kiti mums grįžtantys atributai kelia gerus prisiminimus. Štai tie šventiniai džiaugsmai ir vidiniai pakilimai abiejuose laikmečiuose yra įsimintiniausi.
Ką Jums reiškia Kalėdos?
Kalėdos mūsų šeimoje – džiaugsmas ir buvimas su artimaisiais. Mes būdami kartu pasidžiaugiame viskuo: vaikais, darbais, draugais, pasiekimais, iššūkiais, nuotykiais, kelionėmis, visais asmeniniais išgyvenimais. Pasidžiaugiame tuo, kas per metus įvyko reikšmingo, gero, naujo, įdomaus. Nėra taip buvę, kad sutiktume Kūčias ir Kalėdas ne kartu. Artimuosius lankome irgi visi keturi. Anksčiau, kol visi tėvai buvo gyvi, aplankydavome ir mano, ir žmonos tėvus. Dabar jau važiuojame tik pas Aldonos mamą į Dzūkiją.
Kada išgyvenate šventinę ramybę?
Kai nurimsta visi prieš­šventiniai bruzdėjimai, visur iki švenčių yra suspėta, dažniausiai vėlai Kūčių vakare jau pakilus nuo šventinio stalo, kai vaikai susiruošia į Bernelių mišias, būtent tą akimirką pajaučiu, kad viskas yra pasakyta ir padaryta, kad esu atsiskaitęs su savimi, ateina nauja ramybė, iš kurios galiu pasisemti jėgų visiems kitiems metams, planams ir idėjoms.
O kaip pasitinkate Naujuosius metus?
Naujieji metai mums jau nebūtinai su vaikais ir artimaisiais, tai dažniausiai linksmas pobūvis su draugais, kaimynais, kartais net netradicinėje aplinkoje. Esame šventę ir viduryje miško prie laužo, ir restorane sostinėje (beje, mažiausiai sužavėjo toks pasirinkimas), ir šiltuose kraštuose, ir kalnuose, ir Lietuvos pajūryje, ir klasikinės muzikos koncerte buvome, ir namuose esame šauniai sutikę naujus metus. Beveik visi vakarėliai buvo pavykę, nes stengiamės pasiruošti, ką nors sugalvoti įdomaus, todėl visus juos smagiai ir prisimename.
Kokios užsienio šalių švenčių tradicijos Jums labiausiai patinka?
Mūsų šeimą žavi Europoje išvystyta kalėdinių turgelių po atviru dangumi tradicija. Kam teko lankytis Vokietijoje, Švedijoje ir kitose šalyse, gerai žino, kaip gyvybingos mugės su muzika ir atrakcijomis, linksmais prekybininkais, skaniais valgiais privilioja, įtraukia žmones, kuria nuotaiką mieste ir padeda laukti švenčių daug linksmiau ir džiugiau nei būdinga mūsų kultūrai.
Aukojate ir remiate visus metus, bet Kalėdos ir labdara jau tapo sinonimais. Ar ta kalėdinė auka kažkokia kitokia?
Kalėdos yra aktyvusis, pats dosniausias aukojimo laikas. Tai nėra praktiškas veikimas. Atsigręži ne tik į tuos, kurie kreipiasi, bet į didesnį būrį stokojančių žmonių. Daliniesi, kad kuo daugiau žmonių pajustų šventes, nesijaustų vieniši ir apleisti.
Kaip reikia susikurti šventę?
Reikia šiek tiek pasisaugoti, kad labai stipriai neužvaldytų troškimai ir visokios vilionės. Mokėti pasirinkti, atsirinkti, kas svarbu, neišsibarstyti ir nepasimesti tame intensyviame užpuolusių veiklų sūkuryje ir būtinai pažvelgti į save. Pabūti kartu su artimaisiais ir pasidžiaugti paprastais dalykais.

Užs. Nr. 4

Politinė reklama bus apmokėta iš Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) politinės kampanijos sąskaitos.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.