Gydytoja R.Vaitkevičienė sako, jog sveikiausias ir nieko nekainuojantis kūdikių maistas yra mamos pienas.

Gydytoja R.Vaitkevičienė sako, jog sveikiausias ir nieko nekainuojantis kūdikių maistas yra mamos pienas.

Rugpjūčio 17 dienomis minėta Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė. Ši diena minima daugiau nei 120 valstybių visame pasaulyje, siekiant skatinti kūdikių maitinimą krūtimi.

Šiandien jau neabejojama, kad motinos pienas – vienintelis idealus maistas naujagimiui ir pirmųjų 5-6 mėn. kūdikiui, o žindymas turi ypatingą biologinį bei emocinį poveikį motinos ir vaiko sveikatai. Kokie yra kūdikio maitinimo krūtimi privalumai, kokiais atvejais reikėtų to atsisakyti, ko reikėtų vengti maitinančioms mamoms, kaip teisingai laikyti nutrauktą motinos pieną? Į šiuos ir kitus būsimų mamų ar neseniai pagimdžiusių moterų klausimus atsako VšĮ Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriaus gydytoja Rima VAITKEVIČIENĖ.

 • Ar galima teigti, kad pastaruoju metu žindymas tampa labiau populiarus?
 • Galima patvirtinti, kad ir pastaraisiais metais, ir prieš dešimtį metų dauguma mamų nori žindyti ir žindo. Jeigu mama labai nori vaiką maitinti krūtimi, ji ir turės pieno ir maitins savo vaikelį pusę metų, metus, o kitos ir ilgiau. O kuri nenori maitinti, nors ir turėdama pieno, ras priežasčių, kodėl negali maitinti, nutraukusi natūralų maitinimą, imsis mišinukų.
 • Ar yra išimčių, kuomet patys gydytojai pataria geriau nemaitinti?
 • Yra tokių retų išimčių, kai negalėtų žindyti, jeigu mama serga epilepsija, vartoja stiprius vaistus, priešvėžinius preparatus, ar sirgtų AIDS, bet mano praktikoje to nepasitaikė. Dauguma mamos yra sveikos ir gali maitinti.
 • Ar pastebite, kokio amžiaus mamos labiausiai vertina natūralų maitinimą – jaunos, pirmojo vaikelio susilaukusios ar brandesnio amžiaus?
 • Jaunos mamos labai suinteresuotos natūraliai maitinti. Gal dėl to, kad laukdamos kūdikio jos pasiskaito literatūros, informacijos apie maitinimo naudą randa internete. Stebina, tokie atvejai, kai mamos, turėdamos puikias sąlygas ir galimybę kūdikį maitinti pačios, to nedaro. Teigiamai į žindymą žiūri ir socialiai sunkiau gyvenančios mamos, kurių žindomi kūdikiai puikiai auga ir yra sveiki.
 • Aktualus klausimas, ar vartojant antibiotikus, galima žindyti krūtimi?
 • Reikia atsižvelgti į mamos sveikatos būklę. Mitybos specialistai akcentuoja, kad geriau žindyti negu kad nežindyti. Jeigu mama susirgtų labai sunkia pneumonija, karščiuotų ir gulėtų visa be jėgų, žinoma, kad žindyti negalėtų. Tokiais atvejais, kad neprarastų pieno patariame, savaitę ar dvi pieną nusitraukti ir išpilti, bet pienas toliau gaminsis, kol mama pasveiks. Visais atvejais, kai iškyla tokia problema, mama turėtų pasitarti su gydytoju.
 • O populiarųjį paracetamolį?
 • Maitinti galima, nors reikėtų atsižvelgti dėl kokios ligos jis vartojamas. Yra labai daug skirtingų nuomonių ir tarp mūsų gydytojų. Prieš vartojant bet kokius vaistus, reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Be to, kiekvieno preparato instrukcijoje yra apie tai informuojama.
 • Pasitaiko atvejų, kai mama pati maitinti negali, bet yra priversta pieną nusitraukti ir pamaitinti kūdikį vėliau iš buteliuko. Kaip teisingai saugoti tokį pieną?
 • Pieną galima laikyti ir šaldiklyje, jį supilsčius į buteliukus ar šaldymui skirtus maišelius porcijomis, po 100 ar 150 g, žiūrint, kiek reikia. Tačiau šį pieną būtina užšaldyti per 24 val. nuo nutraukimo. Taip pieną drąsiai galima laikyti iki 4 mėnesių. Atšildyti pieną reikia ne mikrobangų krosnelėje ar ant viryklės, bet įstačius į šiltą vandenį. Šaldytuve pieną galima laikyti neilgiau kaip parą.
 • Ar sergant mastitu, galima maitinti?
 • Pirmoje mastito fazėje maitinti dar galima, tačiau sergant pūlingu mastitu žindyti draudžiama, nes piene esančių pūlių gali patekti į kūdikio žarnyną, o vėliau – į kraują. Tačiau po gydymo žindymą galima bus tęsti, todėl gydymosi metu pieną teks nutraukinėti, skatinant jo gamybą, tik neduoti kūdikiui.
 • Galbūt tokiu atveju pieną reikia virinti?
 • Mamos pieno virinti niekada nereikia, tiesiog aukščiau minėtais atvejais jis nenaudojamas maitinimui.
 • Ar skiriasi pieno poveikis kūdikiui, maitinant jį natūraliai krūtimi ir nutrauktu motinos pienu iš buteliuko?
 • Yra daryti tyrimai ir tikrintas vaikų intelektas. Nustatyta, kad visų vaikų, maitintų krūtimi ir iš buteliuko, intelektas buvo visiškai tokio paties lygio.
 • Ar reikia laikytis maitinimo režimo ir griežtai kūdikį maitinti pagal valandas?
 • Yra mamų, kurios žadina miegantį vaiką, nes jau atėjo maitinimo laikas. To daryti tikrai nereikia. Atsikėlęs jis pavalgys daugiau. Jei vargina stiprus tempimas ir sunkumas krūtyse, pieno galima truputį nusitraukti. O pienas yra ne tik maistas, bet ir gėrimas. Ypač vasarą kūdikiui norisi dažniau atsigerti, tačiau papildomai duoti vandens nereikia. Nors lašiukas kitas virinto vandens karštą vasaros dieną kūdikiui nepakenks.
 • Kiek trunka vienas kūdikio maitinimas?
 • Apie 10 – 15 minučių. Per tiek laiko vaikas pasisotina. Žindomas ilgiau, krūtį jis čiulpia kaip žinduką. Todėl mamai žindyti ilgiau nei pusvalandį tikrai nereikia.
 • Ar yra veiksmingų priemonių, kurios skatintų pieno išsiskyrimą?

Labai svarbus mamos režimas, kad ji būtų kiek įmanoma pailsėjusi. Jeigu šeimoje pozityvi aplinka ir vyrauja teigiamos emocijos, mama maitinasi visaverčiu maistu, pieno kūdikiui tikrai pakaks.

 • Ar yra kokių produktų, kurių reikėtų vengti maitinant kūdikį?
 • Aštrių prieskonių, citrusinių vaisių, šokolado, riešutų reikėtų vengti, tačiau visais atvejais reikėtų atsižvelgti, kaip į mamos maistą reaguoja kūdikis. Mėgstamos rytinės kavos tikrai nereikia atsisakyti. Cigarečių ir alkoholio atsisakyti būtina.
 • Kiek laiko geriausiai maitinti kūdikį, galbūt yra mamų rekordininkių?
 • Maitinti vaiką iki metų yra fiziologiškai normalu, o maitinant ilgiau, mamos pieno kokybė prastėja. Maitinant dvejus metus, abejojama tokio pieno verte, nors yra buvę tokių motinų, kurios maitino net iki trejų metų.
 • Priminkite, kokia žindymo nauda vaiko sveikatai?
 • Mamos pienas yra geriausias natūralus kūdikio maistas. Motinos piene yra visų kūdikiui reikalingų medžiagų. Jis stiprina imunitetą, tinkamas kūdikio virškinamajam traktui, todėl gerai pasisavinamas. Visa tai skatina gerą vaiko augimą ir fizinį vystymąsi. Nėra tokio pieno mišinio, kuris visiškai atitiktų mamos pieną. Maitinimas krūtimi yra motinos ir vaiko bendravimo pagrindas. Dažnas bei artimas motinos ir vaiko kontaktas maitinant raminamai veikia abu, atsiranda glaudus tarpusavio ryšys. Nustatyta, kad vaikų, maitintų motinos pienu intelektas yra aukštesnis nei tų, kurie buvo maitinti mišiniais.
 • O kokia žindymo reikšmė mamos sveikatai?
 • Po gimdymo žindančių motinų organizmas greičiau atsistato. Žindžiusioms moterims osteoporozės tikimybė, sulaukus 65 metų ir vyresnėms, sumažėja 50 proc. Jei moterys žindė kūdikius iki 9 mėnesių, osteoporozės tikimybė sumažėja net 75 proc. Žindymas – puiki gimdos bei krūties vėžio profilaktika.
 • Visuomenės požiūris į viešoje erdvėje maitinančią mamą vis dar nėra palankus?
 • Na, visuomenės požiūris pamažu liberalėja. Tačiau mūsų aplinkoje trūksta vietos, kur mama saugiai galėtų pamaitinti kūdikį, jį pervystyti. O būdų kaip viešoje aplinkoje ar visuomeniniame transporte pamaitinti kūdikį, neatkreipiant visuomenės dėmesio dabar jau yra, naudojant specialias skraistes ar pan. Būtina ne tik šią savaitę mums visiems propaguoti natūralų kūdikių maitinimą. Juk motinos pienas – sterilus, šiltas ir nieko nekainuojantis maistas.

 

Statistika mažai keičiasi

2013 metais Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriaus duomenimis, Kėdainių mieste vaikų iki vienerių metų buvo 302, iš kurių iki 3 mėn. maitinti tik motinos pienu buvo 95, iki 6 mėn. maitinti tik motinos pienu – 65.

2012 metais, iš 339 vaikų iki vienerių metų iki 3 mėn. maitinti tik motinos pienu buvo 101 vaikas, iki 6 mėn. maitinti tik motinos pienu – 65.

 

Daugiau informacijos – Motinystės mokykloje

Kėdainių PSPC veikianti Motinystės mokykla įgyvendina Kėdainių rajono savivaldybės finansuojamą programą būsimiesiems tėvams „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“. ,,Viena aktualiausių ir populiariausių užsiėmimų ciklo temų – natūralus maitinimas“, – teigia Kėdainių rajono motinystės mokyklos vadovė Danutė Šilkaitienė. Teorinio užsiėmimo metu į būsimosioms mamoms rūpimus klausimus atsakinėja natūralaus maitinimo specialistė Natalja Bartkevičienė. Artimiausiu metu paskaita „Natūralus maitinimas“ vyks rugsėjo 2 d. 16 val. asociacijos „Kėdainių šeimos centras“ patalpose, Senoji g. 4 -1. Daugiau informacijos www.sveikiked.w3.lt, motinyste@yahoo.com, 8 674 12369.

 

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

2 Responses

 1. Kūdikio mityba

  Labai daug atsakymų į taip rūpimus klausimus.Aš vis masčiau ar įtakoja mamos pienas vaiko intelektą, pasirodo ne.Galiu būti rami kartais maitindama mišiniais.

  Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.