Kaip jaučiatės pagalvojusi apie namų tvarkymą? Džiugiai ar, atvirkš­čiai – pavargusi ir beviltiška? Gal manote, kad namais rūpinatės tik jūs, o visi kiti tik daro netvarką ir nepadeda jų tvarkyti? O gal namuose tiek daug daiktų, kad nežinote, nuo kurio kampo pradėti, o ir tų daiktų atsisakyti taip sunku… Tikriausiai kartais baiminatės, kad netikėtai užsuks svečių, o gal net nenorite grįžti į savo namus ir jų nemylite? 

Giedrė Bagdonienė su kėdainiečiais dalinosi patarimais, kaip su lengvumu, efektyviai ir visam laikui susitvarkyti namus.

Giedrė Bagdonienė su kėdainiečiais dalinosi patarimais, kaip su lengvumu, efektyviai ir visam laikui susitvarkyti namus.

Keiskite požiūrį
Ką daryti, kad nesijaustume „nusivylusiomis namų šeimininkėmis“, neseniai pasakojo vilnietė Giedrė Bagdonienė, Kėdainiuose surengusi seminarą „Tvarkingų namų stebuklas: būk savo namų karalienė!“ Beje, pirmą kartą moteriškame seminare, kurį organizavo Kėdainių radijo stotis „Centro FM“, su savo antrosiomis pusėmis dalyvavo ir du vyrai.
Seminaro lektorė G. Bagdonienė – žmona, dviejų vaikų mama, teisės studijų magistrė, sertifikuota veido jogos trenerė. Namų tema ją domino nuo vaikystės. Gimus vaikams, tvarkos siekis tapo didžiuliu iššūkiu. Ieškodama metodų, kurie padėtų efektyviai ir paprastai namuose palaikyti visapusišką tvarką, bei juos taikydama, moteris dabar savo patirtimi gali dalintis su kitais. Seminare ji dalinosi patikrintais ir veikiančiais patarimais, kurie paremti amerikietiška, prancūziška ir japoniška namų tvarkymosi sistemomis.
„Namų tvarkymas gali būti malonus, efektyvus ir labai moteriškas užsiėmimas“, – mano Giedrė. Ji siūlo į namų tvarkymą pažvelgti ne tik kaip į buities darbus, bet daug giliau. „Namai – tai mūsų tvirtovė, nes čia būname tokie, kokie iš tiesų esame. Jei juose vyrauja netvarka, nerandame reikalingiausių daiktų, o ginčų būna daugiau nei juoko, vadinasi, mūsų vidiniame pasaulyje taip pat daug netvarkos, pasimetimo, streso, įtampos, nesaugumo, pervargimo. Todėl mūsų namai – tai mūsų veidrodis. Ir jei norisi save švarinti iš vidaus, bet nežinote nuo ko pradėti, pradėkite nuo namų. Jei norite artimesnių, taikių santykių namie, naujo darbo ar didesnio atlyginimo, įdomių pažinčių ir naujų galimybių, sutvarkykite savo namus iš esmės“, – pataria lektorė.

Šlamšto būtina atsikratyti
Pradėti reikėtų nuo šlamšto – į šią sąvoką įeina viskas, kas mums namuose nereikalinga ir nepatinka. Tai buities daiktai, drabužiai, nebenaudojami vaikų žaislai, dokumentai, žurnalai, virtualus šlamštas. Ne mažiau svarbi šlamšto kategorija – neigiamos emocijos. „Tam, kad taptumėte laimingi, kad atsirastų vietos kitokioms mintims ir galimybėms, reikia atsisakyti visko, kas nereikalinga, – teigia G. Bagdonienė. – Sutvarkyti šlamšto neįmanoma, jis turi stipresnę energiją nei gražūs ir mums patinkantys daiktai. Net jei suslapstysite šlamštą į dėžes, palėpes, jis vis tiek neleis jums atsipalaiduoti.“
Atsikratyti šlamšto galima ne tik jį negailestingai išmetant. Galbūt kažkam to daikto ar drabužio reikia, tad galite parduoti, atiduoti ar paaukoti. Nevežkite „į kaimą“ ar „pas mamą“ – lygiai taip pat užkrausite šlamštu. Lektorė siūlo išmėginti „27 daiktų iššūkį“. Imkite du skirtingų spalvų maišus ir leiskitės per namus – per 15 minučių kraukite į maišus tai, kas jums nereikalinga, neteikia džiaugsmo, seniai erzina. Vienas maišelis tebūnie visiškam šlamštui, kurį nedelsdama ir išneškite į atliekų konteinerį, o į kitą sudėkite daiktus, kurie kam nors pravers.
Kartokite šį iššūkį visada, kai jaučiate, jog trūksta erdvės, pasiūlykite tai vyrui ir vaikams. Tik taip suprasite, kokių daiktų iš tikrųjų norite savo namuose, sukursite erdvės namuose atsirasti jus džiuginantiems daiktams.

Moterims rūpėjo patarimai, kaip be gailesčio ištuštinti drabužių spintas, atsisakyti dovanotų, tačiau nemielų ir nereikalingų daiktų, kaip išauklėti vaikus būti tvarkingus.

Moterims rūpėjo patarimai, kaip be gailesčio ištuštinti drabužių spintas, atsisakyti dovanotų, tačiau nemielų ir nereikalingų daiktų, kaip išauklėti vaikus būti tvarkingus.

Pasikliaukite intuicija
Lektorė taip pat siūlo vadovautis japonės Marie Kondo patarimu tvarkyti daiktus pagal kategorijas. Pradėkite nuo drabužių, paskui pereikite prie knygų, dokumentų, įvairių namų apyvokos daiktų ir tik pabaigoje – prie prisiminimų. Pastariesiems reikia įgyti „imunitetą“ – tik atsisveikinę su nereikalingais rūbais, batais, knygomis, virtuvės rakandais ir kitais daiktais, nebebūsime tokie jautrūs prisiminimus žadinantiems daiktams.
Taigi, tiek moterims, tiek vyrams patariama pradėti nuo drabužių – surinkite juos iš visų namų vietų ir sumeskite į vieną krūvą. Jokiu būdu nesimatuokite. „Imkite kiekvieną drabužį į rankas, pajuskite jį ir paklauskite savęs – ar jis man teikia džiaugsmą? Ar man malonu jį laikyti? Tuomet padėkite jį į „taip“ arba „ne“ krūvą. Dažniausiai „ne“ krūvelė būna daug didesnė, ir tuomet ima zirzti protas: ką darai, juk nebeturėsi kuo apsirengti?“ – taikliai moterų bandymus ištuštinti spintas apibūdina lektorė. Tačiau ji pataria pasikliauti intuicija, padėkoti atitarnavusiam drabužiui ir kuo skubiau išnešti tą krūvą iš namų.
„Žinoma, jums teks kai ką nusipirkti naujo – rūbų ar daiktų, tačiau pirksite kitaip – pagalvodami, ko iš tiesų reikia, kas jums teikia džiaugsmo, ir pirksite gerokai mažiau“, – tvirtina G. Bagdonienė.
Pagal kitą namų tvarkymo sistemą, sukurtą amerikiečių, namų erdvę siūloma suskirstyti į 5 zonas ir kiekvienai zonai skirti po savaitę per mėnesį. Pirmąją savaitę, greta įprasto namų sutvarkymo, 15 minučių per dieną skirkite papildomam koridoriaus tvarkymui, antrą savaitę – virtuvei, trečią – vonios ir vaikų kambariui, ketvirtą – miegamajam, penktąją – svetainei. Lektorė sakė mėgstanti laikmatį – žinojimas, kad laikas ribotas, suteikia daug energijos ir galima nuveikti labai daug, kartu nepervargti, laiku save sustabdyti.

Švarios kriauklės magija
Netvarkos įspūdį sukuria nepaklotos lovos, pilna kriauklė indų, daiktais nukrauti paviršiai ir grindys, daiktų prigrūstos atviros lentynos, išmėtyti daiktai, griozdai (pavyzdžiui, koridoriuje laikomi dviračiai, svarmenys ir panašiai). Kaip sutvarkyti šias vietas ir visus namus, kad tvarkymasis užimtų kuo mažiau laiko?
Pirmiausia, įpraskite kiekvieną vakarą iki blizgesio išvalyti ir nusausinti virtuvės kriauklę. Tai sukuria švarios virtuvės įspūdį. Šį įprotį perims šeimos nariai, jūsų nuotaika iš pat ryto bus pakylėta, o švara ir tvarka pasklis į kitas namų vietas.
Taip pat patariama sukurti savas ryto ir vakaro rutinas, kad diena būtų kuo sklandesnė. „Pavyzdžiui, mes po aštuntos valandos vakaro su vyru ir vaikais 15 minučių tvarkomės namus. Taip pat būtinai iš vakaro paruošiu drabužius rytojui, išvalau kriauklę ir minimaliai sutvarkau vonią“, – patarimais dalinosi lektorė.

Ar turite namų taisykles?
Daug moterų teiraujasi, kaip įpratinti vyrą ir vaikus tvarkingai pasidėti daiktus į vietas, padėti tvarkytis namuose. Pasak Giedrės, pirmiausia reiktų išsiaiškinti, ar jie apkritai žino, kur daikto vieta, o gal ta vieta jiems nepatogi, netinkama. Apskritai auklėti teks savo pavyzdžiu – liepimas ir prievarta nepadės. Taip pat reikia išmokti priimti netobulą artimųjų pagalbą – jei jums atrodo, kad tik pati idealiai išplaunate indus ar išsiurbiate grindis, kritikuojamas vyras ar vaikas apskritai nebesisiūlys padėti.
Pabandykite paruošti rašytines namų taisykles. Iš pradžių jas aptarkite su vyru, galbūt jis norės ką nors pakeisti. Paskui susisodinkite prie stalo vaikus ir vyras tegul pristato šias taisykles. Leiskite pasisakyti vaikams, jie gali pasiūlyti savo taisyklių jums.
Kitas būdas – sudaryti savo atliekamų darbų sąrašą ir leisti vyrui bei vaikams pasirinkti, kokius darbus jie norėtų padaryti. Nustatykite laiką, kada tie darbai turės būti atlikti, sukurkite skatinimo sistemą.
Beje, sukurkite ritualų ir atlygio sistemą sau pačiai, pasipuoškite – tai padės tvarkytis su malonumu. „Tvarkydama namus, moteris valo savo sielą, – sako G. Bagdonienė. – Namų tvarkymas – tai namų laiminimas. Priimkite tą moteriai skirtą tarnystę, kad buvimas namuose visiems būtų lengvas, paprastas ir džiaugsmingas.“
Jeigu jūsų požiūris bus neigiamas, tą pajus vyras ir vaikai, jie ir elgsis taip, kaip jūs mintyse juos kaltinate – suvers, išpurvins… Pakeiskite požiūrį į namus, mylėkite juos, susikurkite viziją, kokiuose namuose norėtumėte gyventi, ir ji realizuosis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.