Dvi savaites Kėdainių krašto muziejuje, Arnetų name, buvo vykdomas projektas „Gyvųjų tradicinės kultūros židinių fiksavimas. Kėdainių krašto amatai“. 

Vaikai susidomėję stebėjo, kaip keramikė Dalia Urbienė žiedė puodynę.

Vaikai susidomėję stebėjo, kaip keramikė Dalia Urbienė žiedė puodynę.

Apie du šimtai mokinukų iš Juozo Paukštelio ir „Aušros“ sveikatinimo bei sporto pagrindinių mokyklų ir mokyklos-darželio „Puriena“ po pamokų porą savaičių skubėjo į Arnetų namus, kad susipažintų su senaisiais amatais. Etnografės Reginos Lukminienės dėka vaikai susipažino su amatų tradicijomis, jų populiarinimu. O praktiniuose užsiėmimuose mokinukai patys galėjo pabandyti prisiliesti prie to, ką darydavo protėviai.
Projekto organizatoriai šio sumanymo nebūtų įgyvendinę be rajono savivaldybės paramos ir entuziastingų amatininkių pagalbos.
Skaistgiriškė keramikė Dalia Urbienė demonstravo keramikos paslaptis, pynimo iš vytelių mokė akademiškė Birutė Šinkūnienė, juostų rišimo – kėdainietė Loreta Steponavičienė, pynimo technikos pamokė pelėdnagiškė Zita Kazokevičienė.
„Vaikai labai noriai ateina į šiuos užsiėmimus. Jie išbando įvairių dalykų. Mokinukams ne tik smalsu patiems pabandyti nulipdyti lėkštutę ar puodelį, bet ir pažiūrėti, kaip tai daro jų draugai. Toks amatų išbandymas – puiki galimybė pažinti save ir savo gebėjimus. Nors vaikai mėgsta gauti greitą rezultatą, edukaciniai užsiėmimai leidžia ugdyti kantrybę ir valią. Be to, vaikai labai greitai atsirenka, koks amatas kuriam labiau tinka. Manau, kad tokie projektai leidžia ne tik pažinti senuosius amatus, bet ir prie jų prisilietus labiau į juos pasigilinti. Kas gali žinoti, galbūt toks pirmas bandymas kažkam taps gyvenimo kelio pasirinkimu, nes dabar matau daugybę smalsių spindinčių akučių, kurios nori viską išbandyti“, – projektu džiaugėsi jo vadovė R. Lukminienė.

Birutė Šinkūnienė vaikus mokė pinti iš vytelių.

Birutė Šinkūnienė vaikus mokė pinti iš vytelių.

Vaikus amatų mokančios meistrės sakė negailinčios laiko tokiai veiklai. „Kažkas juk turi vaikams parodyti, ką seniau darydavo senieji amatininkai. Ir mes negimėme viską mokėdamos ir žinodamos. Mus taip pat pažindino ir mokė, tad dabar atėjo eilė pasidalinti savo patirtimi“, – sakė juostų rišimo meistrė Loreta Steponavičienė.
Projekto metu vaikai ne tik susipažino su amatais, juos išbandė, bet ir pasidovanojo sau po vieną ar kitą daiktą, kurį patys pasidarė – kas nusipynė apyrankę ar lėkštutę, kas susirišo juostelę ar nusilipdė puoduką. „Projektas tikrai šaunus, labai norėtume, kad jis būtų tęstinis ir vaikai galėtų labiau pasigilinti į amatų pažinimą“, – sakė projekte dalyvavusių mokinių mokytojos.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.