Prieš porą metų šiuolaikiškos moterys iš naujo atrado itin puošnų ir praktišką aksesuarą – riešines. 

Seniau sukneles, palaidines ir staltiesėles nerdavusi paobeliškė J. Antanavičienė jau treji metai iš rankų žiemos vakarais nepaleidžia virbalų megzdama riešines.

Seniau sukneles, palaidines ir staltiesėles nerdavusi paobeliškė J. Antanavičienė jau treji metai iš rankų žiemos vakarais nepaleidžia virbalų megzdama riešines.

Jos į aprangos stilių grįžo daugiau negu po šimto metų užmaršties.
Riešinės, arba riešės, mankietai, rankovėčiai, čiurneliai, yra ant rankos riešo maunami megzti rankogaliai.
Ši aprangos detalė Europoje buvo paplitusi devynioliktajame amžiuje. Riešines nešiojo Latvijos, Estijos, Vokietijos, Anglijos, Skandinavijos šalių gyventojai. Lietuvoje riešines imta nešioti dvidešimtojo amžiaus ištakose. Riešinės – labai praktiška aprangos detalė. Tais laikais marškinių rankovės buvo plačios, šaltis ir vėjas lengvai prasiskverbdavo prie kūno, tad riešinės ne tik šildė rankų riešus, bet ir apsaugodavo marškinių rankogalius nuo susitepimo.
Riešines XX a. pirmoje pusėje išstūmė nauji mados vėjai – atsirado pirštinės su ilgais riešais, siaurėjo drabužių rankovės.
Apsisukus laiko ratui, riešinės vėl sugrįžo – ne tik kaip etninių kostiumų detalės, bet ir kaip nauja meno forma bei madingos aprangos dalis.
Kaip originalią aprangos detalę riešines renkasi jaunimas, moterys jas prisiderina prie savo aprangos. Visuomet įspūdingai ir originaliai riešinės atrodo užmautos ant baltų marškinių.

Puošnios riešinės ne tik papildo aprangą, bet ir šildo riešus.

Puošnios riešinės ne tik papildo aprangą, bet ir šildo riešus.

Sugundė noras pabandyti
Paobeliškė Jolita Antanavičienė riešines mezga jau treti metai. Pirmąsias riešines moteris sumąstė numegzti sesėms ir jų bei savo dukroms kalėdinių dovanų. „Kaskart prieš Kalėdas nervinuosi, nes nežinau, ką originalaus padovanoti savo brangiems žmonėms. Visai atsitiktinai pamačiau pažįstamą moterį su riešinėmis ir pagalvojau, jog aš moku megzti, tad tokius rankogalius galėčiau numegzti savo artimiausioms moteriškėms. Nieko nelaukusi nubėgau į parduotuvę, nusipirkau siūlų, karoliukų ir kibau į darbą. Kadangi mano mokytojas buvo pasiskolintas pavyzdys, tai pirmąsias riešines mezgiau ilgai, nuobodžiai ir vis išardydama“, – riešinių mezgimo pradžią su šypsena prisimena J. Antanavičienė.

Dvi savaites pakeitė du vakarai
Dabar gražiausiais ir sudėtingais raštais išmargintas riešines paobeliškė numezga per du vakarus, o pirmosioms reikėjo kelių savaičių. Tačiau užsispyrimo darbščiai moteriškei netrūko. Ji taip pamilo riešines, kad šiandien jas mezga taip sklandžiai, tarsi riešutus gliaudytų su patogiu įrankiu. „Pradžioje nežinojau nei kokių siūlų reikia, nei kokie karoliukai prie kokių siūlų dera. Bandymai visko išmokė. Dabar ardymų ir visko pradėjimo iš naujo beveik nebebūna. O ir raštus pradėjau įmegzti kuo sudėtingesnius. Seniau būdavo tik laipteliai, kryžiukai, dabar mezgu ir drugelius, ir paukštelius, ir gėles. Pagal nuotaiką ir įkvėpimą sugalvoju, kaip kokias riešines gražinsiu“, – sakė J. Antanavičienė.

Puošnios tik dailios riešinės
Riešinės paobeliškei tapo tarsi vizitinė kortelė. Ji šiuo stilingu ir patogiu aksesuaru apdovanojo ne tik artimiausias ir brangiausias moteris, bet ir daugelį draugių, pažįstamų. „Labai dažnai išgirstu pastabas, jog riešinės puošia, tačiau jas sudėtinga numegzti. Visoms moterims galiu pasakyti – tai daryti nėra sunku. Reikia tik kantrybės, nusiteikimo ir išmonės. Nesakau, kad riešinių mezgimas nereikalauja darbo, tačiau jo juk reikia visuose rankdarbiuose. Dabar mezgu neskaičiuodama laiko – virbalų į šalį nepadedu, kol neišmezgu paskutinės akies. Galiu tik padrąsinti moteris, jei ką sumąstote, tai ir darykite. O jei kas nori išmokti megzti riešines, tai tikrai galima patarimų rasti internete, o ir aš patariu visoms, kas tik kreipiasi“, – sakė riešinių meistrė.
Moteris sako riešines mezganti nesilaikydama tradicijų. Tiesiog daro taip, kaip jai atrodo gražu: „Daug improvizuoju, tačiau darbą atlieku kruopščiai ir tiksliai. Riešinės bus puošnios tik tada, jei visos akys bus numegztos lygiai, dailiai ir be klaidų.“

srtrf

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.