Kasmet Lietuvoje nustatoma vis daugiau ikivėžinių krūties susirgimų, kas leidžia gerokai lengviau sustabdyti šią klastingą ligą ir nuo jos išgydyti daugiau moterų.

 Kruties-prevencijaTačiau moterys vis dar nepakankamai dalyvauja prevencinėje programoje dėl krūties vėžio ir vangiai tikrinasi, ar nesusirgo šia liga. Valstybinės ligonių kasos (VLK) ragina tai daryti aktyviau ir nemokamai pasitikrinti ne rečiau kaip kas antri metai.

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programos vykdymo koordinacinės grupės vadovas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Krūties chirurgijos skyriaus vedėjas profesorius Algirdas Boguševičius teigia, kad apie galimybes išsitirti nevienodai informuojama Lietuvos regionuose.

Ši programa skirta 50–69 metų amžiaus moterų krūties piktybinių navikų prevencijai, pagal kurią atliekami tyrimai kompensuojami Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Todėl nei vienai moteriai už juos mokėti nereikia. 

Pagrindinis šios programos tyrimo metodas – mamografija. Tai leidžia nustatyti, ar krūtyje neatsirado pakitimų, kurie leistų įžvelgti ikivėžinę grėsmę ar ligos užuomazgas. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti šį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti mamografijos įrenginį turinčioje gydymo  įstaigoje. Tyrimo rezultatus praneša ir mamogramas bei aprašą atiduoda šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos“, – aiškino VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.

Išsitirti pagal programą galima vieną kartą per dvejus metus. Nuo šios programos įgyvendinimo pradžios (2005 m. rudens) savo sveikata besirūpinanti penkiasdešimtmetį perkopusi moteris jau galėjo pasitikrinti  net 4 ar 5 kartus.

VLK duomenimis, mūsų šalyje tokio amžiaus moterų, prisirašiusių prie pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų, yra daugiau nei 460 tūkstančių. Daugiausia jų gyvena Vilniaus, Kauno Teritorinių Ligonių kasų aptarnaujamose teritorijose. Per 2005–2013 m. moterims iš viso buvo atlikta 515 530  mamogramų. Per programos gyvavimo laikotarpį bent vieną kartą programoje dalyvavo daugiau nei 307 tūkst. moterų. Pernai pasitikrino daugiau nei 80 tūkst. moterų“,– teigė D. Berūkštienė.

Daugelyje Vakarų Europos valstybių prevencinės programos, padedančios dar ankstyvoje stadijoje diagnozuoti vėžį ir užbėgti jam už akių, pradėtos vykdyti prieš kelis dešimtmečius ir buvo pasiekta gerų rezultatų.

VLK primena, kad norint nemokamai išsitirti dėl krūties vėžio reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Net ir jaunesnės ar vyresnės nei programos nustatyto amžiaus moterys, pastebėjusios pakitimus krūtyse, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir, pastebėjęs pakitimų, nukreips gydytojo specialisto konsultacijai.

Be to, rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba Ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

Naudingos informacijos galima rasti it VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Bušinskaitė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.