Pirmą kartą žymaus lietuvių išeivijos menininko Vytauto Kazimiero Jonyno (1907–1997) kūrybos paroda „Kelionė“ pristatoma jo buvusios mokinės Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje Kėdainiuose. Grafikas, tapytojas, skulptorius, vitražistas, kūręs Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir JAV, V. K. Jonynas buvo vienas iš pirmųjų išeivijos dailininkų, šimtus savo kūrinių padovanojęs Lietuvos muziejams.

Keičiasi kolekcijomis

Kaip pasakojo J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė, su Druskininkuose esančia V. K. Jonyno galerija ir M. K. Čiurlionio memorialiniu muziejumi, kurie yra Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padaliniai, J. Monkutės-Marks muziejus bendradarbiauja daugybę metų. Šiais metais V. K. Jonyno galerijoje buvo eksponuoti J. Monkutės-Marks grafikos darbai, todėl dabar V. K. Jonyno kūrybos darbai atvyko į jos vardo muziejų.

„V. K. Jonyno galerijoje yra sukaupta didelė kolekcija jo kūrybos darbų, salėje rengiamos keičiamos parodos. Stengiamasi V. K. Jonyno kūrybos darbus išvežti eksponuoti įvairiose galerijose, kaip daroma ir su J. Monkutės-Marks kūryba. Labai džiugu, kad J. Monkutės-Marks muziejus priėmė V. K. Jonyno darbus, kad galėtų pristatyti jos buvusį mokytoją“, – sakė muziejininkė Aušra Sedlevičiūtė, atvykusi iš Druskininkų.

Susipažino Freiburge

Parodos „Kelionė“ atidarymo dieną muziejininkė A. Sedlevičiūtė, kuri yra dirbusi kuratore ir J. Monkutės-Marks muziejuje, pasakojo, kad V. K. Jonyno ir J. Monkutės-Marks pažintis prasidėjo tuomet, kai daugybė menininkų karo metais pasitraukė į Vokietiją, kur įsikūrė pabėgėlių stovyklose. Buvęs Kauno taikomosios dailės instituto direktorius ir dėstytojas V. K. Jonynas 1946 metais Prancūzijos okupacinėje zonoje Freiburge įkūrė karo pabėgėliams skirtą dailės ir amatų mokyklą, kurioje mokėsi būsimieji naujos kartos menininkai, ten 1947–1949 m. pirmuosius dailės įgūdžius įgijo Janina Monkutė-Marks.

V. K. Jonynas buvo šios mokyklos įsteigėjas, direktorius ir dėstytojas. Mokykloje, kurioje buvo dėstomi daugiau taikomieji menai, galėjo mokytis pabėgėlių stovyklose apsistoję lietuviai, latviai ir kt. tautybių žmonės, tačiau daugiausiai reiškėsi lietuviai. Janina buvo viena iš mokinių, kurios grafikos ir piešimo mokytojas buvo pats Jonynas. Jų kūrybiniai keliai išsiskyrė J. Monkutei-Marks1949 m. persikėlus į Jungtines Amerikos Valstijas, po metų į Čikagą, o 1951 m. V. K. Jonynas išvyko į JAV, kur gyveno ir kūrė Niujorke.

Dirbo ir kūrė JAV

Porą metų dėstęs Meno institute, V. K. Jonynas vėliau kartu su savo mokiniu Donaldu Shepardu Niujorke įsteigė bažnytinio meno ir vitražų studiją. Jungtinėse Amerikos Valstijose bareljefais, skulptūromis, vitražais dailininkas apipavidalino per 100 visuomeninių pastatų. 1968 m. patyręs menininkas buvo pakviestas į Romą sukurti Šv. Petro bazilikos Lietuvių kankinių koplyčios interjerą.

Jis Lietuvos dailės muziejui ir Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui padovanojo didelį kūrybos rinkinį. Už reikšmingą indėlį į Lietuvos kultūrą dailininkui suteiktas LR nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas ir valstybės lėšomis pradėta statyti vardinė galerija Druskininkuose, šalia M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus. V. K. Jonyno galerija duris lankytojams atvėrė 1993 metais. Dailininkas šioje galerijoje leisdavo vasaras, tapydavo, bendraudavo su lankytojais, komentuodavo savo kūrybą.

Muziejuje daugiausiai sukaupta tapybos, skulptūros darbų, aliejinės pastelės, akvarelės, grafikos kūrinių, jo iliustruotų knygų, žurnalų viršelių.

Pristatoma dalis kūrybos

„Kadangi V. K. Jonyno galerijoje jo darbų kolekcija yra gana solidi, norėjosi šį autorių parodyti kuo visapusiškesnį. Todėl ekspozicijoje „Kelionė“ pristatome grafikos, piešinių eskizus, akvarelės, aliejinės pastelės ir tapybos technika sukurtus darbus. Galbūt ir nedaugelis žino, kad V. K. Jonynas savo grafikos darbais iliustravo K. Donelaičio poemą „Metai“ ir V. Gėtės romaną „Jaunojo Verterio kančios“. Šios knygos eksponuojamos ir parodoje“, – pristatė M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus muziejininkė A. Sedlevičiūtė.
Paroda veiks iki birželio 1 d.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.