Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto mokslininkai jau ketvirtą kartą pavasarį vaikus pakvietė į tradiciniu tapusį pažintinį renginį „Augalų žavadienis“. Šįmet jis sudomino apie 150 Akademijos gimnazijos mokinukų. 

Instituto bityno vedėjas J. Balžekas vaikams negailėjo įdomių istorijų apie bites.

Instituto bityno vedėjas J. Balžekas vaikams negailėjo įdomių istorijų apie bites.

„Šiuo renginiu norime supažindinti vaikus su institutu, parodyti, kas jame daroma, kokie atliekami tyrimai. Labai svarbu, kad vaikai pažintų tą aplinką, kuri supa juos pačius. Susipažinę su aplinkui augančiais medžiais, žolėmis, mažieji noriai domisi ir tuo, kas yra toliau nuo jų. Mokslą galima pateikti įdomiai, tik reikia netingėti ir rasti susitikimas su jaunimu laiko. Mūsų institutas yra atvira mokslo įstaiga. Institutas gana dažnai sulaukia jaunųjų lankytojų ne tik iš Kėdainių, bet ir iš kitų rajonų. Vaikams labai įdomu užsukti į laboratorijas, pamatyti bandomuosius laukelius. Mūsų mokslininkai kviečia pažinti institutą ir čia vykdomą veiklą“, – sakė viena iš renginio „Augalų žavadienis“ iniciatorių LAMMC viešųjų ryšių specialistė Gintarė Naujokienė.
Šįkart vaikai buvo pakviesti geriau pažinti medžius, tad noriai leidosi į pažintinę kelionę po Akademijos parką, kuriame auga daugybė įvairių medžių. „Vaikams paruošėme įvairių užduočių: reikia atspėti, kokie medžiai pasipuošia kankorėžiais, kur dera riešutai. Be to, rodome ir įvairių medžių sėklas, kartu mokomės skaičiuoti medžių metus pagal jų kamienų rieves. O kur dar mįslės apie medžius“, – vaikams paruoštas užduotis vardijo G. Naujokienė.
Įdomus susitikimas jaunųjų instituto lankytojų laukė užsukus į šios mokslo įstaigos bityną. Jo vedėjas Jonas Balžekas pasakojimą apie bites pradėjo įspūdinga statistika: „Pasaulyje gyvena apie penkis milijonus bičių šeimų. Kiekvienoje jų yra panašiai tiek vabzdžių, kiek gyventojų gyvena Panevėžyje – apie 80 tūkstančių. Mūsų akiai įprasti aviliai atsirado labai neseniai – tik prieš porą šimtų metų bitininkai bites pradėjo perkraustyti į avilius. Iki tol jos gyvendavo medžių drevėse. Bitės reikalingos, kad apdulkintų augalus ir mums dovanotų įvairių sveikų bei naudingų produktų: medaus, bičių duonelės, pikio.“
Vaikai noriai klausėsi bitininkų darbo subtilybių, kaip reikia saugotis bičių įkandimo, kada geriausia kopinėti medų ir su kuo gardžiausia jį skanauti.

Mokslininkų pasakojimai daug patrauklesni negu pamokos mokykliniame suole.

Mokslininkų pasakojimai daug patrauklesni negu pamokos mokykliniame suole.

Ne pirmą kartą pažintinį renginį su savo auklėtiniais lankiusi Akademijos gimnazijos „Kaštono“ skyriaus pradinių klasių mokytoja Lina Augustinienė gyrė mokslininkus už atvirumą ir norą bendrauti su jaunimu: „Mums pasisekė, kad gyvename šalia tokios puikios mokslo įstaigos. Čia dirbantys mokslininkai noriai mus įsileidžia į savo valdas ir labai aiškiai papasakoja apie gamtą bei jos reiškinius. Vaikams tai – neįkainojamos pamokos. Jos nėra nuobodžios ir skatina dar labiau domėtis tuo, kas mus visus supa. Tiek vaikams, tiek mokytojams tokie renginiai yra naudingi ir įdomūs.“
Trečią kartą „Augalų žavadienį“ lankiusi Aistė sakė, kad jai patiko visi apsilankymai institute: „Mums labai patiko visi susitikimai su mokslininkais. Įdomu buvo rūšiuoti sėklas, stebėti dirvožemius, sužinoti, kur ir kada sėti bei sodinti įvairius augalus. Šiandien išgirdome įvairių dalykų apie bites. Labai smagu ne tik sužinoti moksliškų dalykų, bet drauge su mokslininkais pažaisti ir pažintinių žaidimų. Jei tokių renginių dar bus ateityje, tai būtinai juos lankysiu.“

Panašios naujienos