Į laikraščio „Kėdainių mugė“ redakciją kreipęsis skaitytojas teigė pasigendąs aiškumo, už kokias odontologines paslaugas reikia mokėti, o už kokias – ne. Jis aiškino, kad su šia problema susiduria ne tik jis, bet ir nemažai jo pažįstamų žmonių. Esą kartais tenka mokėti ir už paslaugas, kurios įstatymų nustatyta tvarka privalo būti teikiamos nemokamai. 

J. Grigarienė pataria pacientams būti reikliems ir informacijos apie mokėjimus už paslaugas gydymo įstaigoje ieškoti įstaigos administracijoje arba kreiptis į Valstybines ligonių kasas.

J. Grigarienė pataria pacientams būti reikliems ir informacijos apie mokėjimus už paslaugas gydymo įstaigoje ieškoti įstaigos administracijoje arba kreiptis į Valstybines ligonių kasas.

Su šiuo klausimu kreipėmės į Valstybines ligonių kasas prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Paaiškinimus pateikė VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė.
Pirmiausiai žinotina, kad nemokamos, o tiksliau ligonių kasų apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis sveikatos priežiūros, taip pat ir odontologo, paslaugos gali būti teikiamos tik privalomuoju sveikatos draudimu draustiems asmenims. Kreiptis reikia į gydymo įstaigą, prie kurios asmuo yra prisirašęs, ir sužinoti, kur galima gauti ligonių kasos apmokamas odontologo paslaugas.
Paprastai pirminio lygio odontologo paslaugos, kaip ir šeimos gydytojo paslaugos, teikiamos toje pačioje įstaigoje. Jei įstaigoje odontologo nėra, ji turi informuoti, koks odontologijos kabinetas ir kur teikia nemokamas odontologines paslaugas prirašytiems toje įstaigoje asmenims. Žinotina, kad Teritorinė ligonių kasa (TLK) moka gydymo įstaigai už pirmines odontologines paslaugas pagal įstaigoje prisirašiusių gyventojų skaičių, t. y. nepriklausomai nuo to, kiek kartų jos pacientai lankėsi pas odontologą ir ar iš viso lankėsi.
Kas yra mokama ir nemokama
Pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugoms priskiriama dantų ėduonies gydymas, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, ikivėžinių ligų įtarimas, vaikų dantų ėduonies profilaktika, sąkandžio anomalijų išaiškinimas ir profilaktika, laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas ir kt.
Svarbu žinoti, kad gydantis dantis iš tiesų už kai ką reikia mokėti: pavyzdžiui, už plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Taigi ligonių kasa sumoka už gydytojo darbą, o pacientas sumoka už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones. Išimtis taikoma vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims. Socialiai remtini asmenys turi pateikti gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą, kurioje nurodyta, kad asmuo yra valstybės remiamas ir gauna socialinę pašalpą. Taip reglamentuota sveikatos apsaugos ministro įsakyme (1999 m. liepos 30 d. įsakymas Nr. 357 „Dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“).
Jei neramina mokestis
Pacientai turi teisę ir viešosiose, ir privačiose gydymo įstaigose gauti informaciją apie sveikatos priežiūros paslaugas, kurių išlaidos kompensuojamos PSDF biudžeto lėšomis, bei gydymo kainas. Ši informacija, kaip ir duomenys apie paslaugų teikimo mastą bei sąlygas, privalo būti skelbiama pacientams gerai matomose vietose – registratūroje, priėmimo kambaryje ar įstaigos interneto svetainėje.
Kur geriausia skelbti šią informaciją, turėtų nuspręsti pačios gydymo įstaigos. Svarbu, kad informacija būtų gerai matoma pacientams.
Paciento teisė gauti informaciją apie gydymo kainas yra reglamentuota Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme, o ją teikti įpareigoja Sveikatos sistemos įstatymas. Be to, Teritorinės ligonių kasos, sudarydamos sutartis su gydymo įstaigomis, reikalauja, kad informacija būtų skelbiama matomoje vietoje, kaip ir numatyta sutartyse.
Visus rūpimus klausimus pacientams pirmiausia visada patariame bandyti išsiaiškinti gydymo įstaigoje. Juos raginame būti reikliais ir informacijos ieškoti gydymo įstaigos skelbimų lentose, teirautis ten dirbančių specialistų. Būna atvejų, kai gydymo įstaigoje paklausus apie priemokas aiškaus atsakymo negaunama. Jei iš gydančio gydytojo nesulaukiate aiškaus atsakymo, kodėl reikia mokėti, kreipkitės į įstaigos administraciją. Svarbu žinoti, kad informacijos teikimo tvarką pacientams nustato įstaigos vadovas, tad jei svarbios informacijos nepavyksta gauti iš gydančio gydytojo, rasti skelbimų lentoje ar interneto svetainėje, reikėtų kreiptis į įstaigos administraciją.
Rūpimus klausimus taip pat galima pateikti bendru ligonių kasų el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.