Penktadienį Šlapaberžėje buvo juntamas neeilinis sujudimas –  šiame ramia­me ir atokiai įsikūrusiame kaimelyje apsilankė Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, kuris kartu su Šlapaberžėje veikiančių Kėdainių socialinių globos namų kolektyvu kartu šventė įkurtuves.

Grupinio gyvenimo namai – taip vadinasi Kėdainių socialinių globos namų padalinys, įsikūręs Dotnuvoje, eiliniame, niekuo neišskirtiniame name. Tačiau šiame name nuo šiol gyvens devyni proto negalią turintys asmenys. Tokiuose namuose jie, aptarnaujami penkių žmonių personalo, patys rūpinsis savo buitimi bei savimi.

Izoliacija baigta
Šiuo žingsniu siekta atsiriboti nuo šiuo metu taikomos institucinės globos, o asmenims, galintiems gyventi kaip galima savarankiškiau, suteikti tokią galimybę. Devyni žmonės atsikels iš Šlapaberžėje esančių Kėdainių socialinės globos namų. Šiuo metu pastaruosiuose gyvena apie 150 įvairaus sunkumo psichinę negalią turinčių gyventojų.
Į Kėdainių grupinio gyvenimo namų pristatymo šventę atvykęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis džiaugėsi tokia mūsiškių iniciatyva. „Anksčiau valstybės politika buvo neįgalius žmones izoliuoti. Mes net nesuvokiame, kiek praradome. Dabar mes jiems grąžiname skolą. Tikiu, kad namai ten, kur širdis, todėl linkiu jums šviesių namų ir noro juos sukurti tokius, kokių niekada neturėjote, bet svajojote“, – sakė ministras, dėkodamas už drąsų žingsnį šių globos namų kolektyvui ir kviesdamas kitus Lietuvos globos namus jungtis prie „tokių svarbių mūsų visuomenei permainų“.

Pasak Akademijos bendruomenės vadovės Inos Stuogės (dešinėje) ir pavaduotojos Vidos Veikšrienės, vietiniai naujakurius priėmė su džiaugsmu ir ateityje žada juos visokeriopai globoti bei palaikyti draugiškus santykius.

Žingsnis savarankiškumo link
Pasak Kėdainių socialinės globos namų direktorės Audronės Kasperavičienės, toks žingsnis žengtas norint suteikti kiek galima geresnes gyvenimo sąlygas protinę negalią turintiems asmenims.
„Šiuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija vykdo veiksmų planą, kuriame yra numatytas perėjimas nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų. Mūsų įstaigai nebuvo numatyta dalyvauti pertvarkoje, bet mes patys norėjome, kad globos namuose gyvenantiesiems gyvenimo sąlygos tik gerėtų. Juolab kad yra iš dalies savarankiškų žmonių, kurie tokiuose namuose gali gyventi. Todėl mes suskubome ir pradėjome vykdyti investicinį projektą, kurio rezultatas – įsteigti grupinio gyvenimo namai. Jų gyventojai bus prižiūrimi visą parą, o padedami darbuotojų mokysis gaminti valgyti, tvarkyti aplinką, rūpintis savo buitimi“, – pasakojo A. Kasperavičienė.

Kėdainių socialinių globos namų auklėtiniai, vadovaujami choreografės Ramintos Matulytės-Šilienės, parodė įspūdingą šokio spektaklį „Monologai“, prikausčiusį visų žiūrovų dėmesį.

Investiciniam projektui įgyvendinti buvo skirta 60 tūkst. eurų. Pasak direktorės, į naujuosius namus buvo atkelti tokie žmonės, kurie iš dalies yra savarankiški bei geba pasirūpinti savimi. „Norėjome, kad šių namų gyventojams būtų ramu, gera ir šilta visiems kartu gyventi, kad nebūtų priešpriešų“, – tikino Kėdainių socialinių globos namų direktorė.
Šiuo metu Kėdainių socialinių globos namuose gyvena apie 150 gyventojų.

Žinią sutiko šiltai
O kaip į naujuosius gyventojus reaguoja vietiniai gyventojai? Pasak Akademijos bendruomenės valdybos pirmininkės Inos Stuogės, gyventojai šią žinią apie naujuosius kaimynus priėmė tikrai šiltai. „Manau, mums atskirtis nėra reikalinga. Tai yra naujieji mūsų bendruomenės nariai, o pas mus vietos visiems yra. Mes dėsime visas pastangas, kad šie žmonės nebūtų pamiršti, kad nebūtų vieniši, kviesime į visus renginius. Bendruomenė pasipildė naujais nariais, kuriuos mylėsime, gerbsime, bendrausime“, – kraštiečių vardu kalbėjo I. Stuogė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.