Liepos 10-oji liaudyje siejama su lietaus pranašavimu. Tos dienos rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas, sudarytas iš septynių žvaigždžių. Jos, greičiausiai, ir vadinamos tais broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą.

„Vidutinė birželio kritulių norma yra 72 milimetrai, o mūsų apylinkėse jų iškrito beveik perpus mažiau – tik 46 milimetrai“, – sakė Dotnuvos hidrometeorologinės stoties viršininkė N. Gaurilčikienė.

„Vidutinė birželio kritulių norma yra 72 milimetrai, o mūsų apylinkėse jų iškrito beveik perpus mažiau – tik 46 milimetrai“, – sakė Dotnuvos hidrometeorologinės stoties viršininkė N. Gaurilčikienė.

Mūsų protėviai tikėjo, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal ir septynias savaites, vadinamas septyniais broliais miegančiais ar „myžniais“. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, gresia sausra. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Legenda kelia šypseną

Dotnuvos hidrometeorologinės stoties viršininkė Natalija Gaurilčikienė sako, kad meteorologai į tokias legendas žiūri su šypsena: „Ypač dabar sunku ką nors spėti ar prognozuoti pagal protėvių tradicijas. Juk visuotinis atšilimas labai sujaukė klimatą, tad tikslių prognozių niekas nesiryžta sudarinėti. Tie septyni broliai miegantys su oro prognozėmis neturi nieko bendra. Kad ir kaip mokslininkai mėgino atsekti dėsningumus, susieti šią dieną su prognozėmis, nepavyko. Nėra jokio mokslinio tokio spėjimo pagrindimo, kad juo tikėtume. Tiesiog šis vasaros laikotarpis dar nuo senų laikų pastebėtas kaip išsiskiriantis didesniu kritulių kiekiu. Bet ir tai nėra visiškai teisinga: kartais vienu vasaros laikotarpiu būna daugiau kritulių, kartais – kitu.“

Drėgmės trūksta

Dėl drėgmės stokos ypač kenčia javai.

Dėl drėgmės stokos ypač kenčia javai.

N. Gaurilčikienės teigimu, šiuo metu bent jau Vidurio Lietuvoje drėgmės labai trūksta. „Dotnuvos apylinkėse ūkininkaujantys ūkininkai nustatė, kad javuose drėgmė siekia tik aštuonis procentus, cukrinių runkelių laukuose ji pora dalių aukštesnė. Panašu, kad labai geru derliumi pasidžiaugti nebus galima, nes javai subrandins labai mažus grūdus. Dotnuvoje liepą palijo tik vieną kartą, nors kituose kaimuose menko lietučio buvo daugiau. Liepos vidutinė kritulių norma yra 86 milimetrai. Gali būti, jog ji nebus pasiekta, kaip ir birželio mėnesį. Vidutinė birželio kritulių norma yra 72 milimetrai, o mūsų apylinkėse jų iškrito beveik perpus mažiau – tik 46 milimetrai“, – sakė Dotnuvos hidrometeorologinės stoties viršininkė.

Būta rekordų

Dotnuvos meteorologai šią vasarą jau užfiksavo keletą rekordų. Pasak jų, birželis buvo trimis laipsniais šiltesnis už daugiamečius rezultatus. „Šiųmečio birželio temperatūra siekė 18,6 laipsnius, o daugiametė vidutinė fiksuojama – 15,6 laipsnio. Karščiausia birželio diena buvo 21-oji, tada karštis siekė 31,2 laipsnio. Liepos mėnesį iki šiol karščiausia buvo 4 diena, tąkart dieną temperatūra siekė 30 laipsnių, o naktį nukrito iki 14 laipsnių“, – sakė N. Gaurilčikienė.

Kėdainių rajono kol kas nesiaubė ir škvalai, iki šiol jų būta tik vieno nesmarkaus.

N. Gaurilčikienė sako, kad likusi vasara bus tokia, kokia įprasta lietuviškiems orams: dienos turėtų būti šiltos, o naktys vėsokos. Kol kas nežadama ir smarkių liūčių. Amerikos hidrometeorologai Lietuvai žada gana ankstyvą ir šaltą rudenį, o jų kolegos lietuviai tolimesnių prognozių neteikia. „Į priekį sudėtinga kažką nuspėti, mes galime nužvelgti savaitės ar dviejų orus. Jie bus tradiciškai vasariški: be didesnių kritulių, o temperatūra svyruos nuo 20 iki 25 laipsnių“, – sakė meteorologė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.