Nugalėtojams – saldus prizas. Jį atsiima Rimantas Žirgulis. Sveikina Rūta Švedienė ir „Raganės” savininkė Daiva Gronskienė.

Nugalėtojams – saldus prizas. Jį atsiima Rimantas Žirgulis. Sveikina Rūta Švedienė ir „Raganės” savininkė Daiva Gronskienė.

Buvo galima naudotis tik švedų telefonu

Kai Rūta Švedienė, kuri vadovauja Kėdainių lietuvių-švedų draugijai, mane pakvietė į vieną iš draugijos renginių, skirtų jų veiklos 15-mečiui, maniau, kad būsiu tik žiūrovė. Kavinėje ,,Raganė”, įsikūrusioje Sirutiškyje, vyko vadinamosios protų grumtynės „Kėdainiai myli Švediją”. Iki tol protų mūšius buvau mačiusi tik per televiziją. Galvojau, kad bus kelios komandos, o kiti stebės, plos… Pasirodo, visi, susirinkę ten, buvome tikri dalyviai. Buvo net septynios komandos. Prie stalelių sėdėjom po keturis, penkis.

Klausimai, kaip ir pridera šiai progai, buvo susiję su Švedija. Bet prieš tai buvo bandyta paskambinti į pačią Švediją. Renginio vedėjai juokaudami leido naudotis šiuo švedų telefonu: +46 771 793 336. Jeigu suspėsime per minutę. Tiek laiko buvo skirta atsakymams… Beje, apie telefoną. Jį švedai įrengė visai neseniai, juo atsilieps koks nors švedas (tikėtina, kad jis kalbės angliškai) ir galima jo (arba jos) klausti, ko tik norime, tiesiog pasikalbėti. Proto mūšio vedėjai nutarė patikrinti, ar tikrai telefonas veikia. Deja, linija buvo ištisai užimta. Pasirodo, per mėnesį juo jau paskambino apie pusantro milijono žmonių. Pabandykite, gal jums dabar pasiseks…

Kodėl turint žiebtuvėlį be leidimo reikėjo mokėti baudą

Viena iš komandų susikaupusi ieškojo atsakymų į pateiktus klausimus.

Viena iš komandų susikaupusi ieškojo atsakymų į pateiktus klausimus.

Buvo keturi turai po 11 klausimų. Irgi apie viską: Švedijos istoriją, politinę sistemą, geografiją, gamtą, mokslą, meną, sportą, ekonomiką…

Keli įdomesni klausimai: 

Švedija yra antra pasaulyje po Suomijos pagal šio gėrimo išgertą kiekį, tenkantį vienam asmeniui. Skandinavijos šalyse vienas žmogus vidutiniškai suvartoja apie 10 kg šio produkto per metus, Lietuvoje – tik apie 4 kg. Apie ką kalbama? Atsakymas: apie kavą.

Smetonos Lietuvoje gyventojai buvo verčiami pirkti švediškus degtukus ir buvo baudžiami, jei kuris įsigudrindavo prasimanyti žiebtuvėlį. Švedams reikalaujant Lietuvoje įsigaliojo gyventojus labai papiktinęs Žiebtuvėlių vartojimo įstatymas. Pagal jį kiekvienas žiebtuvėlio naudotojas turėjo įsigyti ir nuolat turėti 6 litus per metus kainuojantį vardinį leidimą. Jo neturintiems grėsė 20-50 litų bauda. Kodėl reikėjo tokio įstatymo? Atsakymas: 1930 m. Lietuvos vyriausybė pasirašė sutartį su vienu Švedijos trestu ir už 6 mln. JAV dolerių paskolą 35 metams perdavė jam degtukų gamybos ir urmo prekybos monopolį. Visa degtukų gamyba buvo sutelkta Vilijampolėje, kaip padalinys paliktas tik degtukų fabrikas Jonavoje. Tad norėta, kad tų degtukų kuo daugiau būtų nupirkta.

Kas bendro tarp Prancūzijos imperatoriaus Napoleono ir grupės ABBA iš Švedijos? Atsakymas: Napoleonas pralaimėjo mūšį prie Vaterlo, o švedų grupė ABBA su daina ,,Vaterlo” laimėjo ,,Euroviziją”.

Kuri pavardė Švedijoje populiariausia? Atsakymas: Andersonas.

Kuo su Švedija susijęs mūsų kraštietis Č. Milošas? Atsakymas: Jis yra vienintelis lietuvių kilmės poetas, apdovanotas Nobelio literatūros premija. Ji įsteigta ir jam įteikta Švedijoje.

Kas šovė į pakaušį

R. Švedienė, kuri ir buvo iniciatorė šių proto grumtynių (beje, ji su pagalbininkais ir parengė klausimus), stebėjosi, kaip gerai dalyviai atsakinėja, kiek daug jie žino. Vis dėlto mums buvo ne taip paprasta. Tarėmės, juokėmės, ginčijomės, spėliojome, kai ką parašėme iš akies, arba tiksliau – kas šovė į pakaušį… Bet nė vieno bent prie mūsų staliuko neliko abejingo ir pasyvaus. Na, mes užėmėme tik ketvirtą vietą. Gerai, kad ne paskutinę… Tiesa, gerokai pavėlavę atvyko pora tikrų švedų iš tikros Švedijos, jie prisėdo prie vieno staliuko. Pavydėjome, kad tai komandai bus vieni juokai užduotys, bet, rodos, ji laimėtoja netapo. Na, gal su švedais nesusišnekėjo…

Buvo dvi pirmosios vietos, nes dalyviai surinko vienodai balų. Nugalėtojams teko saldūs prizai. Nepaminėjau, kad renginį labai išmoningai vedė Kėdainių daugiakultūrio centro vedėja Audronė Pečiulytė.

Po to visi perėjome į kitą salę, kurioje mūsų laukė gurmaniška fiesta. „Raganės” darbuotojai mums surengė virtinukų degustaciją. Prisiragavome gal dešimt rūšių virtinukų. Vieni jų buvo su antiena ir spanguolių uogiene (sako, taip mėgsta švedai). Taigi proto grumtynės pavirto į pilvo…

Zita Zokaitytė 

(nuotraukos A. Raicevičiūtės)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.