Jūratė Judickienė.

Jūratė Judickienė.

Vos prieš savaitę nuo žaibiškos meningokoko infekcijos Vilniuje mirė vos aštuonių mėnesių mergytė. Šiais metais tai jau ne pirma mažamečio mirtis. Kėdainių pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės pavaduotoja Jūratė Judickienė įspėja tėvelius būti budrius, mat infekcijos simptomus galima sumaišyti su peršalimo ligų simptomais.

Be to, pašnekovė informuoja, kad nuo šios infekcijos galima ir pasiskiepyti. Tačiau dažnas tėvelis nerimauja – ar paskiepijus vaiką nepasireikš šalutinis skiepo poveikis?

Į šiuos ir kitus klausimus atsako J. Judickienė.

-Meningokokinė infekcija – kas tai per liga? Kaip ja užsikrečiama? Kaip ji plinta?

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).
Šią infekciją sukelia 
Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje. Europoje labiausiai paplitę B ir C bakterijų tipai. Susirgimai dažnesni rudens – žiemos – pavasario mėnesiais.
Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, užsikrečiama per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas, kuomet ligos simptomų nėra, tačiau žmogaus kvėpavimo takuose bakterijos „gyvena“, gali tęstis iki kelių savaičių.

Inkubacinis periodas (laikotarpis nuo užsikrėtimo iki ligos simptomų pasireiškimo) svyruoja nuo 1 iki 10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).

-Kodėl ši liga ypatingai pavojinga mažiems vaikams?

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Ši infekcija ypač pavojinga kūdikiams, kurių imuninė sistema dar nesusiformavusi. Liga grėsminga ir tuo, kad ja suserga dažniausiai iki tol visiškai sveiki buvę vaikai ar suaugusieji. Rizika paaugliams ir jaunimui susirgti meningokokine infekcija taip pat didesnė ir tai siejama su elgesio ir gyvenimo būdo pokyčiais.

Šiose amžiaus grupėse matomas neįprastai aukštas mirtingumo nuo meningokokinės infekcijos mastas.

Be to, tikimybė, kad paaugliai ir jaunimas yra šių bakterijų nešiotojai, yra didesnė nei kitose amžiaus grupėse, ir jie gali perduoti bakteriją šeimos nariams ir draugams.

-Kokie šios ligos simptomai? Ar iš tiesų juos labai lengva supainioti su peršalimo ligų simptomais?

Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Skirtingai nei sergant peršalimo ligomis, meningokokinės infekcijos atveju vaiko būklė ypač greitai blogėja: atsiranda mieguistumas, vangumas, temperatūra dažnai būna aukšta, ją sunku sumažinti įprastais vaistais (paracetamoliu ar ibuprofenu), vaistų poveikis trumpalaikis. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja būdingas odos bėrimas: nedidelis neiškilus arba iškilus smulkus bėrimas raudonais arba violetiniais taškais, kurie susilieja į didesnes raudonas dėmes arba violetinius odos pažeidimus.
Skiriamos šios  klinikinės formos: lokalizuotos – lengvos (meningokokų nešiojimas, ūminis nosiaryklės uždegimas); generalizuotos – sunkios (meningokokcemija, meningitas, meningoencefalitas); retos formos (perikarditas, endokarditas, artritas, poliartritas, pneumonija ir kita).

infekcija-Kaip apsisaugoti nuo šios ligos?

Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu, rekomenduojama profilaktiškai skirti antibiotikus. Dėl preparato pasirinkimo ir jo dozės būtina pasitarti su gydytoju.

Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama laikytis gerai žinomų ir gana paprastų taisyklių: reguliariai plauti rankas, kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę, reguliariai vėdinti ir valyti patalpas, su sergančiuoju turėtų kontaktuoti kuo mažiau sveikų asmenų.

-Kiek praėjusiais metais buvo registruota susirgimų šia liga? Ar buvo mirčių atvejų? Vaikų ir suaugusiųjų?

Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus duomenimis mūsų rajone 2015 m. registruoti 4 meningokokinės infekcijos atvejai. Sirgo du vaikai 1 metukų amžiaus, vienas – 3 metukų ir vienas pacientas – 7 mėn.

Mirties atvejų nebuvo.

-Ar skiepai gali išgelbėti? Ką patartumėte tėveliams svarstantiems, skiepyti ar ne?

Veiksmingiausias būdas užkirsti kelią meningokokinei infekcijai yra vakcinacija.

Jau gana seniai sukurtos vakcinos, apsaugančios nuo  Neisseria meningitidis A, C, W-135 ir Y serologinių grupių. Iki šiol tik  meningokokų B serologinė grupė  buvo neišspręsta visuomenės sveikatos problema ir dažniausia bakterinio meningito priežastis, kadangi pasaulyje nebuvo parengtų naudoti licencijuotų vakcinų. Vakcina yra ir Lietuvoje nuo B tipo meningokokinės infekcijos ir ja galima skiepytis. Norintieji pasiskiepyti, vakciną turėtų užsisakyti iš anksto.

Priklausomai nuo amžiaus, reikalingos dvi arba trys vakcinos dozės. Daugiau informacijos apie vakcinaciją pacientams ir jų tėveliams gali suteikti gydytojas.