„Kėdainių mugė“ prieš keletą savaičių jau skelbė, kad šiais metais itin aktyviai visuomeniniame Kėdainių rajono gyvenime pradėjusio dalyvauti daugiabučių namų bendrijų atstovo Viktoro Gruzdevo vadovaujama įmonė „Ortobatas“, prekiavusi ortopedine technika, už kartelinius susitarimus 2011 metais buvo nubausta solidžia pinigine bauda. Tačiau tai dar ne viskas. V. Gruzdevo vadovaujama bendrovė ne kartą buvo krėsta Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistų, kuriems kelia įtarimų ir dabartinė V. Gruzdavo vadovaujamos įmonės „Šv. Luko medicinos centras“ veikla.

Negauna net minimumo

Viktoro Gruzdevo vadovaujamoje įmonė „Šv. Luko medicinos centras“ darbuotojams mokamas vos 263 eurų vidutinis atlyginimas.

Nors visoje šalyje atlyginimai sparčiau auga jau keletą metų, Kaune įsikūrusios V. Gruzdevo vadovaujamos įmonės „Šv. Luko medicinos centras“ darbuotojų atlyginimai ne tik katastrofiškai maži – jie nesiekia net 380 eurų. Būtent tokio dydžio visoje šalyje šiuo metu yra patvirtintas minimalus atlyginimas.

Remiantis šių metų liepos mėnesio duomenimis, bendrovėje „Šv. Luko medicinos centras“ darbuotojų vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių siekė vos 263 eurus – tai yra daugiau nei 100 eurų mažiau negu minimalus atlyginimas. Skelbiama, kad bendrovėje „Šv. Luko medicinos centras“ šiuo metu dirba 35 darbuotojai, metinė apyvarta siekia net 200–300 tūkst. eurų. Koks medikas šiais laikais gali dirbti už mažą užmokestį?
Būtent tai ir bandys išsiaiškinti VMI specialistai.

Skaičiai kelia įtarimų

Kaip „Kėdainių mugei“ teigė Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Kauno AVMI) viršininkė Judita Stankienė, jau vien tai, kad įmonė moka tokius mažus atlyginimus, kelia didelį įtarimą.

„Didesnio mokesčių administratoriaus dėmesio sulaukia įmonės, kurios deklaruoja mažą darbo užmokestį arba turi daug ne visą darbo dieną dirbančių darbuotojų. Tokių įmonių vadovai yra kviečiami pokalbiams, vyksta aplinkybių ir realios situacijos aiškinimasis, siekiama įvertinti, ar nėra slepiami mokesčiai, mokamas darbo užmokestis „vokeliuose“, taikomos kitos prevencinės stebėsenos ir kontrolės priemonės“, – pabrėžė J. Stankienė.

Jau anksčiau gavo nuobaudų

Kauno AVMI vadovės teigimu, nors pastaruoju metu bendrovė „Šv. Luko medicinos centras“ nebuvo tikrinta, tačiau anksčiau V. Gruzdevo vadovaujama įmonė „Ortobatas“ (dabar „Šv. Luko medicinos centras“) buvo tikrinta ne kartą, o po patikrinimų taikyta administracinė atsakomybė.

„Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai, vertindami įvairius įmonės „Ortobatas“ veiklos rodiklius, taip pat ir išmokamų atlyginimų dydį, yra atlikę keletą patikrinimų. Kai kurių metu nustatyti pažeidimai, už kuriuos taikyta administracinė atsakomybė. Ankstesnių kontrolės procedūrų rezultatai yra vienas iš veiksnių, kuriuos mokesčių administratorius vertina priimdamas sprendimus dėl tolimesnių veiksmų“, – „Kėdainių mugei“ teigė Kauno AVMI viršininkė.

Nuolatiniai patikrinimai

Praėjusiais metais dėl mažo vidutinio darbo užmokesčio ir didelio ne visą darbo dieną dirbančių darbuotojų skaičiaus buvo dirbama su 1623 mokėtojais. Atlikti veiksmai buvo rezultatyvūs – mokėtojų, kurių atžvilgiu taikytos prevencinės priemonės, darbo užmokestis didėjo: palyginus 2016 m. 4 mėnesį su 11 mėnesiu, gyventojų pajamų mokesčio deklaravimas padidėjo 24,54 proc. Reikia pažymėti, kad lapkričio mėn. deklaravimui įtakos turi ir minimalaus darbo užmokesčio padidinimas.

Šiais metais didesnis dėmesys skiriamas įmonėms, kurių darbuotojams mokamas darbo užmokestis yra mažesnis už atitinkamos ekonominės veiklos ir savivaldybės vidurkius. Tai reiškia, kad įmonės, kurios mokamo darbo užmokesčio vidurkis yra mažesnis nei kitų ta pačia veikla besiverčiančių įmonių atlyginimų vidurkis, arba savivaldybės atlyginimų vidurkis, atžvilgiu gali būti taikomos prevencijos (atrinktos įmonėms išsiųsti personalizuoti laiškai, vykdomi pokalbiai) ir kontrolės priemonės.

Mokesčių administratorius pastebi, kad atvejams, kai mokamas neapskaitytas darbo užmokestis, auga gyventojų nepakantumas. 2017 m. I pusmetį Kauno AVMI gavo 54 gyventojų pranešimus apie darbo užmokesčio mokėjimą „vokeliuose“ įvairiuose sektoriuose, praėjusiais metais apie neapskaityto darbo užmokesčio mokėjimą pranešė 79 asmenys. Šiais metais už darbo užmokesčio tvarkos pažeidimus surašyti 2 administracinės teisės pažeidimo protokolai, iš viso nustatyta 17 nelegaliai dirbančių darbuotojų. Dėl neapskaityto darbo užmokesčio mokėjimo buvo surašyti 9 administracinės teisės pažeidimo protokolai.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Joana

    Ir kada gi pagaliau sutramdys tuos “vokeliuose “ mokamų atlyginimų darbdavius? Nejaugi nebėra jokių priemonių juos sudrausminti.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.