Su pavasariu, su atbundančia gamta atbunda ir kenkėjai, parazitai, kurių vienos pavojingiausių tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams yra erkės. Medikai ragina dar nepasiskiepijusius gyventojus suskubti tai padaryti – erkių pla­tinamos ligos gali sukelti ne tik rimtų sveikatos negalavimų, bet ir tapti mirties priežastimi. 

Kėdainių PSPC bendrosios praktikos gydytoja V. Dūdienė informuoja, kad dabar – pats metas skiepytis nuo erkinio encefalito ir taip apsisaugoti nuo sunkių šios ligos pasekmių.

Kėdainių PSPC bendrosios praktikos gydytoja V. Dūdienė informuoja, kad dabar – pats metas skiepytis nuo erkinio encefalito ir taip apsisaugoti nuo sunkių šios ligos pasekmių.

Be to, profilaktiniai skiepai kainuoja žymiai mažiau nei vėlesnis gydymasis nuo erkių platinamų ligų, kurių viena sunkiausių – erkinis encefalitas.

Liga yra mirtina
„Erkei įkandus, dažniausiai susergama erkiniu encefalitu arba Laimo liga. Erkė gali įkasti bet kurioje vietoje – nebūtinai miške ar pievoje. Erkė gali įsisegti savoje sodyboje, miesto parke, net ir darže ravint lysvėje“, – sakė Kėdainių Pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) bendrosios praktikos gydytoja Viltara Dūdienė.
Pasak jos, erkių pernešamas viruso sukeliamas erkinis encefalitas yra viena sunkiausių infekcinių nervų sistemos ligų. „Inkubacinis laikotarpis siekia nuo 2 iki 28 dienų, dažniausiai 7–14 dienų. Besireiškiančios ligos simptomai primena gripo požymius – tai būna galvos, raumenų skausmai, karščiavimas, žmogų gali pykinti, kartais vemiama. Vėliau atsiranda neurologinė simptomatika – nuo nedidelių, dalinių, iki stiprių paralyžių. Neretai net iki 30 proc. sirgusiųjų asmenų lieka liekamieji reiškiniai. Dalis ligonių net miršta. Pagal statistiką, mirtingumas nuo erkinio encefalito Lietuvoje siekia net iki 4 proc.“, – sakė bendrosios praktikos gydytoja.

Pigiau skiepytis, nei gydytis susirgus
Anot V. Dūdienės, pats efektyviausias būdas apsisaugoti nuo šios ligos yra skiepai, mat kito specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra. Susirgusiajam taikomas tik simptominis gydymas, t. y. palengvinami ligos sukelti simptomai.
„Todėl dabar yra pats tinkamiausias laikas skiepytis. Skiepijimo schema dažniausiai būna tokia: pasiskiepijus pirmą kartą, po mėnesio reikia skiepytis antrąjį kartą. Praėjus metams nuo pirmos dozės skiepijama trečią kartą. Kad būtų pastovus, tvirtas imunitetas reikia skiepytis kas trejus metus visą gyvenimą“, – sakė V. Dūdienė ir pridūrė, kad, susirgus erkiniu encefalitu, liekamieji reiškiniai žmogui lieka visą gyvenimą.
„Tad kaštai, išleidžiami profilaktikai, yra žymiai mažesni nei kaštai, kuriuos reiktų išleisti susirgus. Žmogui gali likti neįgalumo požymių, tokių kaip koordinaciniai sutrikimai, galvos skausmai, orientacijos, atminties sutrikimai“, – sakė gydytoja.

Sukelia ir Laimo ligą
Mūsų rajonas priklauso zonai, kurioje ypač daug erkių yra užsikrėtusios erkinio encefalito virusu. „Tiek pati erkė, tiek jos vystymosi forma nimfa gali pernešti virusą. Kartais ligą galima pasigauti, kai yra geriamas nepasterizuotas karvių ar ožkų pienas arba valgomi jo produktai“, – perspėjo medikė.
Laimo ligos sukėlėjas yra nebe virusas, tad ir šios ligos pasireiškimo požymiai yra kitokie. „Erkės įkandimo vietoje yra matoma raudona dėmė. Laimo ligą gana veiksmingai galima gydyti antibiotikais. Aišku, jei žmogus nepastebi įkandimo ir kreipiasi į medikus, kai liga jau būna pažengusi – pažeisti sąnariai, vidaus organai, gydymas tampa komplikuotas“, – teigė bendrosios praktikos gydytoja V.  Dūdienė.

Apsaugai – ir repelentai
Apsaugos nuo vabzdžių priemonės gali būti ir paprastesnės, tačiau mažiau efektyvios: aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai. Specialistai rekomenduoja renkantis tinkamiausią priemonę atkreipti dėmesį į repelento veikimo laiką, kaip gamintojas rekomenduoja priemonę naudoti (ant odos ar ant drabužių) ir kokius vabzdžius jis atbaido (tik uodus, tik erkes, o galbūt ir vienus, ir kitus). Svarbu žinoti, kad efektyvumas ir veikimo trukmė priklauso ne tik nuo repelento rūšies, bet ir aplinkos sąlygų – bus vartojamas lietui lyjant, didelėje temperatūroje, vėjyje ir pan.
Kaip informuoja Užkrečiamų ligų ir AIDS centras, erkių aktyvumo sezonas Lietuvoje prailgėjo nuo kovo (vasario) iki gruodžio. To priežastis – klimato šiltėjimas, ilgesnis ruduo ir ankstyvas pavasaris. Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet serga apie 3 tūkst. žmonių. 2015 m. užregistruoti 336 susirgimai erkiniu encefalitu ir 2252 – Laimo liga.

Panašios naujienos