Baleto šokis savo plastiškumu, artistiškumu pakeri ne vieną… Kėdainiuose choreografė Daiva NAUJOKIENĖ jau ne vienerius metus veikiančioje baleto studijoje šio gracingo šokio subtilybių moko mažuosius kėdainiečius. 

13323394_904963119633075_520893453578649035_oNe vienas jų, gavę pradmenis šioje studijoje, toliau nusprendė savo gyvenimą susieti su šokiu ir tapo profesionaliais šokėjais. Tačiau ir netapę profesionalais šokėjai savo laikysena, maniera, lengvumu ir pasitikėjimu savimi gatvėje visada traukia akį.
Kelintus metus vedate baleto užsiėmimus? Gal pamenate, kaip ir kodėl kilo mintis organizuoti šio šokio mokymąsi Kėdainiuose?
Kėdainiuose baleto meno pamokos vyksta nuo tada, kai baigiau M. K. Čiurlionio menų gimnaziją ir atvykau dirbti į Kėdainius. Baleto studijos formos buvo labai įvairios. Pradžioje buvo privati baleto studija. Vėliau baleto studija persikėlė į buvusius Kėdainių moksleivių namus. Šiuo metu baleto studija yra Kėdainių muzikos mokykloje. Kodėl kilo mintis mokyti baleto? Tai mano mėgstamiausia meno sritis. Baletas – kiekvieno šokio stiliaus pradžiamokslis. Kiekviename šokio stiliuje yra būtini baleto pradmenys. Baletas lavina taisyklingą kūno laikyseną, tobulą eiseną, viso kūno koordinaciją, lankstumą, muzikalumą, kūrybiškumą.
Startuosite jau netrukus, spalio pradžioje, tad kokių vaikučių laukiate: kokio amžiaus, galbūt laukiate tik mergaičių, gal vykdysite kokią nors atranką?
Į baleto studiją laukiu atvykstančių 9-11 metų mergaičių ir berniukų. Taip pat bus formuojama 7–8 metų vaikučių baleto grupė. Baleto studijoje laukiu kiekvieno, mėgstančio šokį, norinčio improvizuoti ir kurti, nebijančio nelengvo darbo, trokštančio susipažinti su baleto menu. Klasikinio šokio pamokos paskirtis – tai fizinių duomenų vystymas, plastikos, lankstumo ir šoklumo ugdymas. Daug dėmesio skiriama taisyklingo kvėpavimo išmokimui, aktorinio meistriškumo ir artistiškumo ugdymui. Visas mokymo procesas turi būti nuoseklus ir sistemingas, o dėmesys šiam darbui – nuoširdus, rūpestingas, nuolatinis.
Klasikinio šokio pamoka skirstoma į 3 dalis: judesiai prie atramos, judesiai salės viduryje, allegro (šuoliai). Pradedantiesiems labai naudinga parterinė pamoka. Tai paruošiamieji judesiai, atliekami ant gimnastikos kilimėlio. Jų pagalba įsisavinama taisyklinga kūno padėtis, stiprinami pirštai, kojų, pilvo bei nugaros raumenys. Vėliau su mokiniais mokomės derinių salės viduryje ir statome šokio kompozicijas.
Galbūt vaikus mokote ne tik šokių, bet ir plačiau supažindinate su baletu, gal teko vykti į profesionalų pasirodymus, pavyzdžiui, Operos ir baleto teatre Vilniuje? 
Baleto pamokų metu kalbamės apie baleto spektaklius, klausomės baleto spektaklių muzikos. Esame nuvykę į M. K. Čiurlionio menų gimnaziją stebėti baleto pamokų. Buvome labai gražiame menų gimnazijos teatre, kuriame stebėjome „Čiurlioniukų“ pasirodymus. Lankėmės Operos ir baleto teatro repeticijose ir spektakliuose.
Kiek vaikų, mažųjų kėdainiečių, per šiuos metus jau pramoko baleto pradmenų? Gal yra tokių auklėtinių, kurie rimtai pasiryžo tapti profesionaliais šokėjais? Gal jau yra profesionalių baleto artistų, kurie pradmenis gavo Jūsų studijoje? 
Kėdainiuose baleto studijoje baleto pramoko tikrai daug kėdainiečių. Baleto studija turi šokėjų profesionalų, kuriais labai didžiuojuosi. Baleto pradmenų mokėsi dabartinis profesionalus šokėjas, Klaipėdos muzikinio teatro solistas Mantas Černeckas. Taip pat visiems gerai žinoma profesionali šokėja ir choreografė, šiuo metu gyvenanti Rygoje, Ieva Gaurilčikaitė. Martyna Šulgaitė, po antros gimnazijos klasės išvykusi šokti į Vilniaus baletą, dabar studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA). Teatro studijas pas režisierių Oskarą Koršunovą baigusi talentingoji Paulina Taujanskaitė. Iš Kėdainių baleto studijos išvykusi mokytis į M. K. Čiurlionio menų gimnazijos baleto skyrių Monika Šukytė. Tai talentingi menininkai – šokėjai, kurie garsina Kėdainių kraštą.
Ką vaikams duoda šio šokio pamokos? Gražią laikyseną, grakštumą, muzikalumą, kūrybiškumą? Gal padeda išsiugdyti įvairius teigiamus charakterio bruožus?
Balete labai reikia užsispyrimo, disciplinos ir talento. Šios meno šakos pirmiausia verta mokytis dėl laikysenos, taisyklingo kūno pastatymo bei tobulos eisenos. Bendras taisyklingas judesio ir pantomimos sujungimas su muzika, taisyklinga kūno laikysena išliks vertinga ilgam – tiek kasdieniniame gyvenime, tiek bet kurio kito stiliaus šokyje.
Gal su baleto studijos šokėjais teko pasirodyti Kėdainių miesto renginiuose, įvairiose kitose scenose?
Baleto studijos šokėjos Kėdainiuose turėjo labai daug pasirodymų, kūrybinių projektų. Praeitais metais turėjome du improvizacinius vakarus, kurių metu atlikome šokio kompozicijas pagal P. Čaikovskio ir J. Hook muziką.
Beje, gal jūs gatvėje atpažįstate šokėją iš jo judesių, ėjimo manieros?
Atpažinti einantį šokėją gatvėje tikrai nesunku. Tai išduoda laikysena, eisena, maniera, lengvumas ir pasitikėjimas savimi. Šokėjas gatvėje visada atrodo įspūdingai.
Ar pati šokote baletą? Iš kur gavote šio šokio pradmenų? Kas Jums pačiai yra šis šokis, kokią magiją jis Jums skleidžia?
Esu baigusi M. K. Čiurlionio menų gimnaziją, kurioje mokiausi baleto atlikimo. Baleto pedagogiką studijavau Klaipėdos universitete. Baletas universaliausia šokio kalba, atskleidžianti pačius gražiausius žmogaus jausmus. Muzika, judesys, išraiška, scenografija, rūbai – tai užburiantis vaizdas. Tai lengvumas, grožis, subtilumas, jausmingumas. Kiekvienos mergaitės svajonė suktis su baleto suknele (pačka) scenoje skambant gražiausiai pasaulio muzikai.

Panašios naujienos