Rugsėjo 22-ąją Kėdainių kultūros centro Pelėdnagių skyriaus darbuotojai savo kaimo gyventojus ir bičiulius kvietė paminėti rudens lygiadienį.

savo patirtimi projekto metu dalijosi (iš kairės) tautodailininkė Regina Banienė, Žydrė Jasudavičienė ir Alvyna Vyšniauskienė.

savo patirtimi projekto metu dalijosi (iš kairės) tautodailininkė Regina Banienė, Žydrė Jasudavičienė ir Alvyna Vyšniauskienė.

Lygiadienis – metas, kai diena susilygina su naktimi. Rudens lygiadienis yra astronominio rudens pradžia. Nuo šios dienos nakties trukmė jau tampa ilgesnė už dienos trukmę ir toliau ilgėja. Tai diena, priešinga pavasario lygiadieniui (kovo 21 d.), po kurio naktis tampa trumpesnė už dieną ir toliau trumpėja iki Joninių (kai naktis trumpiausia).

Kaip ir kiekvienas ryškus gamtos pokytis, taip ir ši diena Lietuvoje buvo nuo seno laikoma švente. Šią dieną būdavo džiaugiamasi derliumi, dėkojama dievui Žemininkui ir jam aukojami gyvuliai. Buvo atvedama po gyvulių porą: veršiuką ir telyčią, aviną ir avį, ožį ir ožką, paršą ir kiaulę, gaidį ir vištą, žąsiną ir žąsį. Jie visi buvo papjaunami ir, aukojant dievui Žemininkui, kalbama malda: „Tau, o Žemininke, mūsų dieve, aukojame ir dėkojame, kad mus pereitais metais sveikus ir visko pertekusius užlaikei, javų ir viso gero davei, nuo ugnies, nuo geležies, maro ir visų mūsų priešų apsaugojai.“

Žydrė Jasudavičienė velti iš vilnos mokė ir lygiadienio šventės metu.

Žydrė Jasudavičienė velti iš vilnos mokė ir lygiadienio šventės metu.

Pelėdnagiškiai tokių aukų atsisakė, tačiau susirinkę draugėn, pasidžiaugė, ką gero ir gražaus pavyko nuveikti per vasarą.

O darbų būta nemažai. „Turėjome labai šaunią ir turiningą vasarą. Vienas svariausių sumanymų – projektas „Senųjų papročių magija“. Jo metu surengėme net penkis seminarus, kurie leido susipažinti su vėlimu iš vilnos, sodų rišimu, autentišku šiaudų pynimu, ir pynimu iš vytelių bei rišimu iš lino. Mums talkino trys šaunios moterys: tautodailininkė Regina Banienė, Žydrė Jasudavičienė ir Alvyna Vyšniauskienė. Stengėmės į projektinę veiklą įtraukti kuo daugiau jaunimo, kad vaikai ir paaugliai pažintų senuosius amatus ir patys galėtų juos išbandyti. Tačiau nepamiršome ir brandesnių žmonių. Jie taip pat buvo laukiami užsiėmimuose. Projektas pavyko puikiai. Tai, ką sukūrėme, sunešėme į bendrą jungtinę parodą. Šiandien prisistatome bendruomenei. Džiugu, jog kūrėjai sulaukė pagyrų ir padrąsinimo“, – sakė Pelėdnagių skyriaus vadovė Sandra Jasudavičienė.

Pelėdnagiškių šventę praskaidrino mažieji „Kleketukai“.

Pelėdnagiškių šventę praskaidrino mažieji „Kleketukai“.

O kad lygiadienio šventėje netrūktų geros nuotaikos į svečius pelėdnagiškiai pasikvietė Kalnaberžės muzikantus ir Gintarės Brazinskienės vadovaujamą Kėdainių kultūros centro vaikų folkloro ansamblį „Kleketukai“.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.