„Gerai, kad mūsų akcininkų požiūris į aplinkosaugą yra šiuolaikiškas ir netaupus. Gavę jų pritarimą per metus mes pakeitėme mūsų gamyklos širdį – pastatėme moderniausią Europoje kontaktinį aparatą, kuriame gaminama sieros rūgštis, reikalinga mūsų produktų gamybai. Dabar tapome gerokai draugiškesni aplinkai negu buvome“, – sakė akcinės bendrovės „Lifosa“ generalinis direktorius Jonas Dastikas.

Naujoji „Lifosos“ investicija kainavo apie 30 milijonų litų. Ji visos gamyklos aplinkos taršą sumažino daugiau kaip dvigubai.

Naujoji „Lifosos“ investicija kainavo apie 30 milijonų litų. Ji visos gamyklos aplinkos taršą sumažino daugiau kaip dvigubai.

J. Dastiko teigimu, dirbdama visu pajėgumu, Kėdainių trąšų gamykla į aplinką išmeta tiek žemės šiltnamio efektą sukeliančių teršalų per metus kiek 170 naujos kartos hibridinių automobilių „Lexus RX 450 h“.

Trąšų gamintojai aplenkė laiką
Pastačius naująjį kontaktinį aparatą, bendra „Lifosos“ tarša sumažėjo bemaž du kartus. Pasak J. Dastiko, tokių permainų buvo imtasi, nes jau artimiausiu metu Europoje turėtų įsigalioti naujos aplinkosaugos direktyvos, teigiančios, kad norint pagaminti toną sieros rūgšties į aplinką galima išmesti ne du, o vieną kilogramą teršalų. „Mes aplenkėme laiką ir nelaukėme, kol bus patvirtinta nauja tvarka. Tiesiog padarėme, ką galėjome, kad aplinką terštume kuo mažiau. Dabartiniai mūsų rodikliai net nesiekia naujos normos – gamindami vieną toną sieros rūgšties mes išmetame tik apie pusę kilogramo teršalų“, – džiuginančius faktus vardijo J. Dastikas. Jis pastebėjo, kad vos pradėjusi veikti trąšų gamykla dirbo net nekontroliuodama taršos išmetimų, nes dėmesys aplinkosaugai pradėtas rodyti prieš keletą dešimtmečių. „Mūsų specialistai neseniai lankėsi pa­rodoje Paryžiuje ir grįžo su žiniomis, kad gamtosaugos planai ateičiai labai griežti – kalbama, kad 2100 metais sieros rūgšties cechuose iš viso nebus galima teršti aplinkos“, – sakė „Lifosos“ direktorius.

Naujam aparatui – 800 tonų plieno
Apie trisdešimt milijonų litų kainavęs naujasis kontaktinis aparatas sumontuotas pagal firmų Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kanados specialistų projektą. Maždaug metus įrenginį montavo panevėžiečių bendrovės „Montuotojas“ specialistai.
Kontaktinis aparatas – įrenginys, kuriame veikiant katalizatoriui sieros dioksido dujos virsta sieros trideginiu, kurį paveikus vandeniu gaunama sieros rūgštis, reikalinga gamyklos darbui ir pagrindinių produktų gamybai. „Senasis kontaktinis aparatas gamykloje veikė jau 25 metus, tad atėjo laikas jį keisti. Gavę pritarimą ėmėmės permainų ir šiandien jau galime džiaugtis puikia investicija – nauju 16 metrų skersmens ir 31 metro aukščio įrenginiu, kurio gamybai panaudota apie 800 tonų specialaus nerūdijančio švediško plieno. Galime tik pasidžiaugti, kad esame vieninteliai Europoje pasistatę tokį modernų a­paratą, leidžiantį efektyviai dirbti ir maksimaliai tausoti aplinką“, – sakė „Lifosos“ vadovas. Jis pridūrė, kad aparato viduje yra sukurtas unikalus sudėtingas mechanizmas, veikiantis tiksliai tarsi šveicariškas laikrodis: „Tas aparatas – mūsų gamyklos širdis, tad jam negailėjome investicijų.“

Džiaugiasi išgyvenę krizę
Šiuo metu gamyklos darbuotojai išmontuoja senąjį aparatą ir baigia sutvarkyti naujojo aplinką.
2014 metus Kėdainių trąšų gamintojai baigia geros nuotaikos – gamykla dirba visu pajėgumu ir sėkmingai. „Galime tik lengviau atsikvėpti, kad situacija keičiasi į gera. Trąšos labai nežymiai brangsta. Šiuos metus planuojame baigti uždirbę kiek daugiau negu 100 milijonų litų pelno. Tai puikus rezultatas, turint galvoj, kad pernai dirbome nuostolingai. Tačiau mūsų darbe tai nėra naujiena. Prie nuolatinių rinkos bangavimų esame įpratę“, – teigė J. Dastikas.
„Lifosos“ vadovai neslepia turį planų ateičiai, tačiau, kol akcininkai investicijų nepatvirtino, apie konkrečius veiksmus nenori kalbėti. „Vietoje nestovime ir nestovėsime. Kasmet vis į kažką investuojame. Turime ambicijų pradėti gaminti kompleksines trąšas, žadame fosforo rūgštį valyti iki maistinės, be to, laukia ir kiti projektai“, – nedrąsiai būsimais planais pasidalijo J. Dastikas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.