Gegužės pabaigoje Lietuvos zoologijos sodo kolekcija pasipildė naujais gyvūnais. Čia apsigyveno iš Talino zoologijos sodo atvežta nendrinių kačių porelė ir iš privataus Latvijos mini zoologijos sodo atkeliavęs šveicarų veislės juodanosis avinukas.

Zoologijos sodasSiekiant turimą gyvūnų kolekciją paįvairinti įdomiais ir Lietuvoje nematytais gyvūnais, nuspręstą įsigyti būtent šveicarų veislės juodanosę avį. Veislė kilusi iš Valais regiono Šveicarijoje. Kol kas ji yra retai sutinkama Lietuvoje.

Atsivežtas juodanosis avinukas Teodoras gimė šių metų kovą. Kadangi jauniklio neaugino tėvai, avinuką užaugino Latvijos „Dobuli“ mini zoologijos sodo darbuotojai. Teodoras minta tik ekologišku maistu, todėl Lietuvos zoologijos sodo administracija prašo lankytojų nešerti šio gyvūno savo atsineštais į sodą pašarais. Jis, kaip ir kiti sodo gyventojai, gauna subalansuotą ir visavertį maistą. Nuo netinkamo pašaro gyvūnai gali susirgti.

Kartu su šveicarų veislės juodanosiu avinuku Teodoru atvežta ir nendrinių kačių porelė iš Talino zoologijos sodo. Atsivežta 1 metų nendrinio katino patelė ir 3 metų patinas, kurie dar neturi vardų. Vardus sodo naujakuriams rinks zoologijos sodo lankytojai. Nendrinės katės yra paplitusios nuo Egipto per Aziją iki pat Indijos, tad Baltijos šalyse šiuos gyvūnus galima pamatyti tik zoologijos soduose arba privačiose gyvūnų kolekcijose. Nendrinės katės gamtoje nyksta dėl žmogaus vykdomos ūkinės veiklos bei mažėjančių pelkėtų teritorijų.

Lūšimi pakrikštytos nendrinės katės mūsų šalyje laukė mirtis, jei ji nebūtų užklydusi į ūkininkų sodybą pjauti triušių. Šis retas laukinis keturkojis gyvena Azijoje ir mėgsta šiltą klimatą. Kaip jis atsidūrė Rokiškio rajone – mįslė.

2013 metų lapkričio mėnesį iš Juodupės kaimo į Kauno prieglaudą keturkojį atvežę Gyvūnų globėjų asociacijos (GGA) atstovai buvo įsitikinę, kad tai – jaunas lūšiukas.

Tačiau nuotraukas internete pamatę Aplinkos ministerijos specialistai papurtė galvas. Išaiškėjo, kad ūsuotas svečias – daug retesnis, nei manyta.

Lietuvoje nendrinės katės negyvena. Šie laukiniai gyvūnai veisiasi Azijoje ir yra įrašyti į Tarptautinę Raudonąją knygą.

Nendrinės katės puikiai jaučiasi, kai lauke – 20, 30 laipsnių šilumos.

Esant minusinei temperatūrai, ją tikrai būtų pakirtęs šaltis“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas Selemonas Paltanavičius.

Iki šiol spėliojama, kaip egzotiška katė atsidūrė atšiauriame jai krašte.

Tokiam gyvūnui įvežti į Lietuvą reikalingas leidimas, tačiau jis niekam nebuvo išduotas.

Greičiausiai kažkas Rokiškio apylinkėse nendrinę katę laikė nelegaliai, o po to gyvūnas paspruko iš šeimininkų namų arba pastarieji juo atsikratė. Į miškus nuklydusi katė sveria 10 kilogramų, o jos amžius – maždaug 2 metai.

Juodupės gyventojai nustėro, ūkiniame pastate šalia kelių išpjautų triušių narve aptikę miegantį padarą. Papuotavęs jis ramiai užknarkė. Žmonės jį užrakino ir iškvietė gyvūnų globėjus.

Atsidūręs prieglaudoje, įnamis nesielgė agresyviai.

Tai ir sukėlė įtarimų, kad čia gali būti ne lūšis“, – prisiminė GGA veterinarijos gydytojas Giedrius Survila.

Kitą savaitę baigsis gyvūno karantino laikotarpis. Dabar jis jaučiasi gerai. Jei po karantino katė bus sveika, ji atsidurs Kauno zoologijos sode, kuriame šios rūšies gyvūnų nėra.

Nendrinės katės laisvėje gyvena apie 15 metų. Jos veisiasi Indijoje, Tailande ir kitose Azijos valstybėse.

Tai yra itin plėšrūs ir vikrūs gyvūnai, puikiai mokantys plaukti.

Dažniausiai jie minta paukščiais ir graužikais, mėgsta medžioti sparnuočius.

Žmones nendrinės katės užpuola labai retai, susibūrusios į bandas.

Pagal tarptautines konvencijas nendrinės katės yra saugomos visame pasaulyje.

Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus

vedėjas Paulius Paulaitis

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.