Kovo 24 dieną minėdamas Pasaulinę tuberkuliozės dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų filialo Romainių tuberkuliozės ligoninės direktorius, gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta pastebėjo, kad lietuviai nuo tuberkuliozės ginasi alkoholiu, vengia gydytis ir nesitikrina dėl šios infekcinės ligos, todėl daugėja vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų.

Neretai sergantieji tuberkulioze girdi klaidingą patarimą: „Tu nesigydyk, čia vis tiek nepagydoma. Gerk alkoholį. Alkoholis užmuša bacilas.“

Neretai sergantieji tuberkulioze girdi klaidingą patarimą: „Tu nesigydyk, čia vis tiek nepagydoma. Gerk alkoholį. Alkoholis užmuša bacilas.“

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras skelbia, kad 2014 m. Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro pateiktoje ataskaitoje pagal antituberkuliozinių vaistų atsparumo tarp naujų patvirtintų plaučių tuberkuliozės atvejų Lietuva yra pirma šalis Europos Sąjungoje. Iš 499 tokių atvejų Europoje net 116 registruota Lietuvoje, Rumunijoje – 113.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos narių laboratorijose 2013 metais atliktų imunologinių „Quantiferon“ kraujo tyrimų rezultatų analizė parodė, kad kas trečias mėginys dėl latentinės arba slaptosios tuberkuliozės, kuri po kurio laiko gali išsivystyti į aktyvią ligos formą, yra teigiamas. Latentinė tuberkuliozė Lietuvoje dažniau diagnozuojama vaikams.

Nors bendras tuberkulioze sergančiųjų skaičius mažėja, tačiau nuo šios infekcinės ligos vis dar kasmet miršta po kelis šimtus lietuvių, o suserga – apie pusantro tūkstančio žmonių.

Tuberkulioze sergančiųjų skaičius yra sumažėjęs, tačiau Lietuva laikoma didelio tuberkuliozės paplitimo šalimi. „Jeigu vertinsime kas buvo prieš trisdešimt metų ar dvidešimt penkis ir dabar, tai yra žymūs poslinkiai tuberkuliozės mažėjimo linkme. Suprantu, kad ne visus ligonius mes „sugaudome“, nes dabar ne tik tuberkuliozės, bet ir kitų ligų išaiškinimas ir profilaktika remiasi pasyviu metodu, kai pats žmogus kreipiasi. Dabar tuberkulioze sergančiųjų niekas neieško, pats žmogus turi kreiptis į medikus. Turbūt yra didelė dalis ligonių, kurie nesikreipia, tuberkuliozės simptomus laiko bronchitu, o paskui, jeigu jau tikrai liga įsisiūbuoja, žmogus jau sunkiai paeina, jaučia silpnumą ir liga smarkiai progresuoja, tada jau ir kreipiasi. Labai gaila, bet dažnai į ligoninę atvažiuoja žmonės ne pasigydyti, o numirti“, – sakė gydytojas A. Tarūta.

Specialisto teigimu, tuberkuliozės bakterijos plinta oro lašeliniu būdu, kai žmogus, sergantis atvira tuberkulioze, kontaktuoja ar su bendradarbiais, ar su šeimos nariais, ar bendraudamas su kitais. Kai žmogus kosti, kosulio metu išsiskiria burbuliukai, kuriuose yra tuberkuliozės bacilų, todėl su tokiu sergančiu atvira tuberkulioze žmogumi kontaktuojant yra pavojus užsikrėsti.

Statistika rodo, kad iki 10 proc. visų užsikrėtusiųjų slaptąja tuberkulioze vis tiek ankščiau ar vėliau suserga aktyvia jos forma ir apie 50 proc. iš jų miršta. Ar gali žmogus, kontaktavęs su tuberkulioze sergančiu, susirgti net po 2-3 metų? „Taip, tuberkuliozė gali pasireikšti ne tuoj pat, o po metų, po dviejų ar trejų. Turėdamas tokią baimę ir žinodamas tą kontaktą, žmogus turėtų pasitikrinti reguliariai sveikatą bent vieną kartą į metus, o pajutus anksčiau minėtus simptomus – skubiai kreiptis į šeimos gydytoją ar pulmonologą“, – pataria pulmonologas.

Žmonės, kurie supranta tos ligos reikšmę, ilgą gydymąsi, galų gale visuomenės požiūrį ir baimę būti užkrėstiems, dažnai žinodami, kad tas žmogus serga tuberkulioze, šalinasi, psichologiškai sergantį žmogų žlugdo. „Manyčiau, kad jeigu toks ligonis gyvena, žino žmonės apie jo ligą, nereikia į jį žiūrėti kaip į raupsuotąjį. Jeigu jisai laikosi higienos reikalavimų, tvarkingai gyvena, yra gydomas, ta liga nėra amžina ir toks žmogus nepavojingas visiškai. Tiems mūsų ligonėliams norėčiau priminti, kad tiktai tvarkingai gydantis, nenutraukiant gydymo, turint kantrybės, galima pasveikti. Tai ne plaučių uždegimas paprastas, tai ne bronchitas, kurį gali pagydyti per dvi tris savaites, čia gydymas ilgesnis – šeši mėnesiai. Vis tiktai geriau šeši mėnesiai, negu paskui, nutraukinėjant gydymą, gydytis dar du tris metus. Tai didelis palinkėjimas, kad žmonės nenutrauktų gydymo, bendrautų su gydytojais, konsultuotųsi, teirautųsi, klaustų. Tiktai bėda, kad tie ligoniai mūsų gydytojų neklauso, o klauso savo kolegų, panašių mėgėjų išgerti: „Tu nesigydyk, čia vis tiek nepagydoma. Gerk alkoholį. Alkoholis užmuša bacilas.“ Bet tuberkuliozės bacila yra vadinama RAB, t. y. rūgščiai ir alkoholiui atspari bacila, todėl alkoholis neveikia šios bacilos“, – sakė A. Tarūta.

 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.