Labūnaviškai bene atviriausi naujovėms, kurias galima praktiškai išnaudoti. Pasivaikščiojus po šį kaimą ir atidžiai pasižvalgius už akių ne vienoje vietoje užkliūva ant stogų įtaisyti saulės kolektoriai.

Labūnavoje jau keturiolikoje sodybų vandenį šildo patikimi saulės kolektoriai.

Labūnavoje jau keturiolikoje sodybų vandenį šildo patikimi saulės kolektoriai.

Pasirodo labūnaviškiai masiškai įdarbina saulę ne tam, kad pasigamintų elektros energijos, bet pašildytų vandenį.
Vasarai baigiantis Labūnavoje jau keturiolika sodybų gali pasigirti turinčios modernias vandens šildykles, kurias kaitina saulės energija.
Pirmasis, pasikliovęs saulės energija, buvo labūnaviškis Remigijus Urbonavičius. Jis kolektorių įsigijo kartu su kaimynu.
„Pirmą žiemą baiminomės, kaip sistema ištvers šalčius. Bet viskas praėjo sklandžiai ir dabar jokių baimių nebeturime. Esame ramūs ir visą vasarą gyvename turėdami pakankamai karšto vandens, net jei lauke apniukęs dangus. Turime 200 litrų talpos sistemą ir ją saulė šiltu vandeniu aprūpina net šešis mėnesius per metus. Vadinasi, šiltuoju metų laiku mums nereikia kūrenti krosnies, kad turėtume šilto vandens, ar jo šildyti gana nepigia elektros energija“, – sakė Gintarė Urbonavičienė.
Iki įdarbindami saulę dauguma labūnaviškių vandenį šildydavo kūrendami krosnis. „Krosnį dėl vandens šildymo vasarą tekdavo kurti kas dvi dienas. Buvo ir nepatogu, ir išlaidų daugiau”, – sakė Labūnavos seniūnaitis Jonas Samaitis. Dabar jis mėgaujasi patogesniu gyvenimu ir skaičiuoja, jog investicijos, išleistos kolektoriaus įsigijimui, atsipirks per kelerius metus.
Labūnavą kolektoriais aprūpinusios kompanijos „Saulės broliai“ pardavimų vadovas Arūnas Rimkus sakė, jog saulė besinaudojantiems beslėgiais kolektoriais kas mėnesį gali sutaupyti po maždaug 150 litų. Kadangi sistema veikia maždaug nuo balandžio iki spalio mėnesio, investicija atsiperka per trejus metus ir vėliau ja naudotis galima dar ilgiau nei dešimtmetį.
„Be to, žmonės itin akcentuoja ne tiek finansinį saulės energetikos aspektą, kiek patogumą. Pastebėjome, jog daugeliui aktualu, kad namuose be ypatingų pastangų karšto vandens tiesiog yra“, – sakė ketverius metus saulės kolektorių rinkoje besidarbuojančios kompanijos „Saulės broliai“ atstovas.
Anot jo, Lietuvoje jau įrengta maždaug 800 beslėgių saulės kolektorių. Nemažai parduota ir įrangos šildyti vandenį saulės energetika visus metus ar net naudotis jos šiluma patalpoms. A. Rimkaus teigimu, kitąmet dėl vis didesnio nemokamos saulės energetikos pripažinimo Lietuvoje ketinama atidaryti kolektorius gaminančią gamyklą.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.