Psichologas T. Lagūnavičius  įspėjo - bet kokių pasakų vaikams skaityti nederėtų.

Psichologas T. Lagūnavičius įspėjo – bet kokių pasakų vaikams skaityti nederėtų.

Pasakos gestų kalba“ – tai inovatyvus projektas, kurio metu klausos negalią turinčiųjų vaikučių tėveliai skatinami pradėti domėtis patys bei sudominti savo atžalas pasakomis bei vaizduotės lavinimu – tam bus pasitelkiamas pasakų video archyvas, prieinamas internetu.

Tačiau susitikime dalyvavęs psichologas Tomas Lagūnavičius rėžė: visų taip mėgstamą ir populiarią pasaką „Pelenė“ būtina perkelti į suaugusiųjų skyrių. Kodėl?

Kauno apskrities viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su Kauno kurčiųjų reabilitacijos centru, sukūrė inovatyvią pasakų skaitymo skatinimo formą klausos negalią turintiems vaikams ir jų tėvams.

Jo pristatyti projekto koordinatoriai atvyko ir į Kėdainius. Vienas projekto rezultatų – negirdintiems vaikams skirtas pasakų video archyvas, yra patalpintas Kauno apskrities viešosios bibliotekos puslapyje ir viešai prieinamas visiems norintiesiems.

„Matome didelę pasakų, skirtų kurtiesiems, paklausą. Juk pasakos yra puiki priemonė tokiems vaikams augti su knyga, integruoti juos į supantį pasaulį, nuo pat ankstyvos vaikystės skatinti juos domėtis aplinka, lavinti vaizduotę, norą į rankas paimti knygą ir skaityti“, – pasakojo Gintautė Sinkevičienė, projekto koordinatorė. Ji pridūrė, tokiu būdu šalies bibliotekos galės priartėti prie naujos skaitytojų grupės – klausos negalią turinčių vaikų.

Atrinktosios pasakos nėra pačios populiariausios. „Norėjome, kad pasakos būtų mažai kam žinomos, tačiau įdomios. Tad atrinkome lietuvių, latvių, bulgarų ir rusų liaudies pasakų. Jas ne tik išvertėme į gestų kalbą – kiekviename video yra ir titrai, bet to, visos pasakos yra animuotos, tad mažieji pasakų personažus gali pamatyti ir vaidinančius“, – sakė pašnekovė.

Renginyje paskaitą skaitęs socialinių mokslų daktaras, psichologas ir lektorius T. Lagūnavičius sakė, kad vaikams būtina skaityti pasakas, tačiau pabrėžė – tikrai ne visas.

„Pasaką „Pelenė“ būtina perkelti į suaugusiųjų skyrių. Joje pasakojama, kaip murzina panelė tampa gražuolė, sutinka pokylyje vyrą, už jo išteka. Pasaka baigiasi. O jaunai mergaitei į pasąmonę įsirėžia, kad reikia būti tik gražiai ir laukti savo princo. O kaip gyventi vėliau? Kaip santykius rutulioti po to?“, – klausė psichologas ir pridūrė, kad būtina galvoti, ką skaitome vaikams ir kokį formuojame požiūrį į gyvenimą. Pasakos šiuo atžvilgiu vaiko vystymusi daro didelę įtaką, tad, pasak psichologo, tėvai savo vaikams turi skaityti apie herojus ir mokslininkus. Tada vaikai supras, kad pirmiausia – išmokstam, tada kuriam.

Pasakas gestų kalba rasite čia: http://vaikai.kvb.lt/node/2378