„Kantrybės taurė trūko. Niekada viešai nesiskundėme ir nesiguodėme, tačiau, panašu, kad dabar mums padėti gali tik viešumas. Auginame kukurūzus kaip visavertį pašarą galvijams, tačiau didelės jų dalies mums pjauti nereikia – derlių sudorojo šernai“, – sakė Okainių žemės ūkio bendrovės vadovas Vilius Samuolis.

Okainių žemės ūkio vadovas Vilius Samuolis sako, kad derlių augina ne šernams, bet ūkyje auginamiems galvijams, tad norėtų, kad medžiotojai atliktų pareigą reguliuoti laukinių žvėrių populiaciją.

Okainių žemės ūkio vadovas Vilius Samuolis sako, kad derlių augina ne šernams, bet ūkyje auginamiems galvijams, tad norėtų, kad medžiotojai atliktų pareigą reguliuoti laukinių žvėrių populiaciją.

Jo žodžiai ne iš piršto laužti – bendrovės laukus aplankęs Kėdainių rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas, kuris yra ir komisijos, vertinančios laukinių gyvūnų padarytą žalą pirmininkas, griebėsi už galvos: „Neįsivaizduoju, kaip reikės tiksliai suskaičiuoti nuostolius. Bendrovės laukai atrodo apgailėtinai. Ne tik pamiškėse sunaikinti kukurūzai, bet ir pakelėse matome šernų išknistus neseniai pasėtus žieminių kviečių plotus, net pievos laukinių žvėrių išartos. Viską fiksuojame, tarsimės, kaip tiksliau suskaičiuoti žalą. Tačiau pagal dabartines metodikas tai padaryti bus nelengva.“

Kėdainių rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas apžiūrėjo visus okainiškių laukus, kuriuos suniokojo šernai.

Kėdainių rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas apžiūrėjo visus okainiškių laukus, kuriuos suniokojo šernai.

Derlių sumažino šernai
V. Samuolis neslepia apmaudo, kad pasėliai buvo prižiūrimi, tačiau laukto derliaus bus gerokai mažiau. „Mes tikrai nieko nesėjame ir neauginame laukiniams žvėrims. Suprantu, kad nuostolių jie gali padaryti, bet ne suniokoti dešimtis hektarų. Mūsų bendrovės žemė ribojasi su dviejų medžiotojų klubų plotais. Tenka pripažinti, kad bendravimas su šių klubų medžiotojais kardinaliai skiriasi. Okainių medžiotojų klubas niekada nesiginčija ir pripažįsta laukinių žvėrių padarytą žalą. Beje, ji būna minimali, nes šio klubo medžiotojai medžioja reguliariai ir labai mažina šernų populiaciją. Truskavos medžiotojų klubas vienija daugiau vilniečius medžiotojus. Jie į medžiokles susiruošia labai retai ir žemdirbių laukų nesistengia apsaugoti nuo šernų puolimo. Gaila, kad niekaip nepavyksta susitarti su Truskavos medžiotojų klubo prezidentu Jurgiu Ilikevičiumi, nes visai nesileidžia į jokias kalbas. Girdime tik viena – kalbėkite su advokatais“, – sakė didelę dalį derliaus dėl šernų praradusios Okainių žemės ūkio bendrovės vadovas V. Samuolis.

Šernai jau spėjo prabėgti ir išknisti neseniai pasėtus žieminius kviečius.

Šernai jau spėjo prabėgti ir išknisti neseniai pasėtus žieminius kviečius.

Žvėrių padaryti nuostoliai siekia dešimtis tūkstančių eurų
O kalbėtis okainiškiai su šio klubo medžiotojais tikrai turi apie ką – vien pernai bendrovei laukiniai žvėrys, kuriuos turėtų kontroliuoti Truskavos medžiotojų klubas, padarė žalos už 18 003 eurus. „Šįmet nuostolių padaryta dar daugiau ir žala bus didesnė, tačiau mums negana vien pripažinimo, kad situacija tokia. Derlių auginame ne šernams, kurie šio klubo plotuose jaučiasi kaip zoologijos sode ir tik retkarčiais sulaukia medžiotojų. Mes turime labai didelį ūkį. Dirbame per du tūkstančius septynis šimtus žemės. Auginame per pustrečio tūkstančio galvijų, tarp kurių per tūkstantis melžiamų karvių. Tokiai bandai reikia nemažai visaverčių pašarų. Kaip galime planuoti ir dirbti, kai nežinome, ką rasime laukuose po šernų praėjimo. Gaila, kad kai kurie medžiotojai visai nesirūpina atlikti jiems priderančių pareigų, o tik atvyksta pasimėgauti medžioklės malonumu, kada jiems patogu. Šįmet kukurūzų auginome 405 hektarus. Šernų nuostolių, didesnių ar mažesnių, padaryta 357 hektarų plotuose“, – sakė V. Samuolis.

Naudos mažiau, išlaidų daugiau
Okainių žemės ūkio bendrovės agronomas Marius Savosta pastebėjo, kad šernai nuostolių pridaro ne tik suniokodami derlių: „Negana to, kad kai kuriuose plotuose net nebereikia pjauti kukurūzų silosui, tačiau tie laukai pareikalaus daugiau apdirbimo, juk žemę reikės papildomai purenti, lėkščiuoti, vien skutikų nebeužteks. Vadinasi, technika dirbs ilgiau, intensyviau, bus spaudžiama žemė, naudojamas kuras.“
Kėdainių rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas apgailestauja, kad tarp žemdirbių ir medžiotojų nėra susikalbėjimo: „Okainiškiai linkę į kompromisus ir dialogą, tačiau medžiotojai nerodo jokio noro bendrauti. Gaila, kad negalime taikiai išspręsti šios situacijos. Juk vis garsiau kalbama apie šernų populiacijos mažinimą. Tad ir Truskavos medžiotojų klubo nariai turės imtis veiksmų, kad šernų jų plotuose sumažėtų.“
„Kėdainių mugei“ apie šiąproblemą nepavyko pasikalbėti su Truskavos medžiotojų klubo vadovu Jurgiu Ilikevičiumi. Jis liepė skambinti po 2-3 savaičių.