„Ryto“ pagrindinės mokyklos pradinukai netikėtai sužinojo, kokia gausybė bakterijų ir virusų knibžda ant neplautų rankų.

 „Ryto“ pagrindinės mokyklos pradinukai turėjo galimybę savo akimis išvysti žmogaus organizme gyvenančius parazitus.

„Ryto“ pagrindinės mokyklos pradinukai turėjo galimybę savo akimis išvysti žmogaus organizme gyvenančius parazitus.

Mokykloje buvo įrengta moderni mikrobiologijos-parazitologijos laboratorija, kurioje pradinukai galėjo stebėti mikroskopu išdidintas bakterijas.
Be to, nuo vaikų rankų, mokyklos baldų ir daiktų buvo paimti mėginiai, kurie po išsamių tyrimų atskleis, kokios bakterijos „apsigyvenusios“ ant vaikų rankų, mokyklos aplinkoje esančių daiktų.
Kai kuo tame renginyje visgi galėta ir pasidžiaugti – mat mėginiai susitikimo metu buvo paimti nuo 17 pradinukų rankų. Nė viename jų neaptikta spalinių kiaušinėlių.

Rankas plauna per retai
Laikina laboratorija ir sveikatos priežiūros specialistų viešnagė mokykloje – tai bendrovės „Pontem“ ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) projekto „Švarios rankos – mikrobams patrankos“ dalis.
Mikroskopu mokiniai galėjo pamatyti žmogaus organizme rastą jautinį kaspinuotį, askarides, kitus parazitus, bakterijomis ir mikrobais užterštus paviršius.
„Tyrimais įrodyta, kad su asmeninės higienos įgūdžių stoka galima sieti net per 80 proc. vaikus puolančių užkrečiamųjų ligų. Mokyklose ir darželiuose grėsmė pasigauti pavojingą mikroorganizmą išties didelė, kadangi čia daug fizinio kontakto. Efektyviausias priešnuodis prieš tai – taisyklingas bei reguliarus rankų plovimas.
Apie jo būtinybę dar kalbama nepakankamai, o dalis mažylių rankas plaunasi per retai, ypač – prieš valgį“, – sakė NVSPL Priėmimo skyriaus vedėja Rita Butylkina.

Susirgimų daugėja
„Vaikams labai svarbu suvokti, kad aplinkoje gausu įvairiausių mikroorganizmų. Jų ,,dovanoja“ kiekvienas paviršius, kurį paliečiame. Valgydami mes tuos mikroorganizmus pernešame į savo kūną. Taip sukeliamos įvairiausios infekcinės ligos. Viena populiariausių – roto infekcija“, – sakė NVSPL Mikrobiologinių tyrimų skyriaus Retų ir pavojingų užkrečiamųjų ligų sukėlėjų poskyrio mikrobiologijos specialistas Artūras Barauskas.
Kaip rodo statistika, būtent ši „nešvarių rankų“ liga dažnėja. 2013 metų kovo mėnesį buvo užfiksuoti 1083 virusinių žarnyno infekcijų atvejai. Šių metų kovą tokių susirgimų padaugėjo net 27 proc. (1371).

Keliauja po Lietuvą
Ligų, kurios plinta dėl netinkamos rankų higienos, sąrašas gana ilgas: norovirusinė infekcija, gripas, šigeliozė, virusiniai hepatitai A ir E, tuberkuliozė, meningokokas, tymai, difterija, parazitiniai negalavimai.
Tačiau A. Barauskas pabrėžė, kad kruopščiai plaunant rankas su muilu šių infekcijų galima išvengti. „Net ir gripo infekcija gali būti nebaisi“, – sakė pašnekovas.
Projektas „Švarios rankos – mikrobams patrankos“ keliauja po daugelio Lietuvos rajonų mokyklas. Apibendrintus jo rezultatus numatoma paskelbti gegužės pabaigoje.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.