Praėjusią savaitę Kėdainiuose esančiame krematoriume atidaryta menininkės, keramikės Nomedos Marčėnaitės paroda „Vakarinė šviesa“. Itin netradicinė ir itin netradicinėje aplinkoje. 

Nomedos Marčėnaitės urnas susidomėjęs apžiūrėjo kolega keramikas Algimantas Patamsis, kurio kurtas urnas renkasi kremavimo paslaugomis pasinaudoję tautiečiai.

Nomedos Marčėnaitės urnas susidomėjęs apžiūrėjo kolega keramikas Algimantas Patamsis, kurio kurtas urnas renkasi kremavimo paslaugomis pasinaudoję tautiečiai.

Tai jau ketvirtas mėginimas į šią įvairias emocijas žadinančią erdvę sukviesti meno mylėtojus.

Nestinga drąsių idėjų
Beveik prieš dvejus metus, atidarant pirmąjį Lietuvoje Kėdainių krematoriumą, jo fojė ir poilsio zonoje jau veikė menininko Valentino Ajausko tapybos darbų paroda. Netrukus buvo pristatyta skulptoriaus Algimanto Patamsio kristalinė keramika. Šiuo metu čia demonstruojamos skaidrios dailininkės-scenografės Giedrės Riškutės-Kariniauskienės abstrakcijos.
Jas netikėtai papildė N. Marčėnaitės sukurtos septynios glazūruotos urnos. „Ateityje meno akcijų ir pristatymų bus ir daugiau. Norėtume rengti netgi kamerinės muzikos koncertus. Juk statinio architektas Gediminas Natkevičius yra pasakęs: „Niekas čia neturi dominuoti. Svarbu ne tik mirusysis, bet ir jį palydintys žmonės,“– krematoriume vykstančių meno akcijų idėją ir motyvus atskleidė jų kuratorė ir organizatorė Daina Andrikienė.

Sau kurs raudoną urną
„Kai apsilankiau krematoriume, mano mintys apie išėjimą Anapilin pasikeitė. Supratau, kad ne viskas prarasta ir mano šeimynykščiams nereikės su manimi vargti… Noriu būti kremuota. Mane sužavėjo krematoriumo aplinka. Nepaprastai asketiška, skandinaviška, liuteroniška. Viskas padaryta labai taupiai, ekologiškai, elegantiškai sutvarkyta aplinka, veikianti sistema. Kurdama urnas jaučiausi taip ypatingai, pakylėtai, kad negaliu žodžiais apsakyti. Kai kas manęs klausia, kodėl paroda vadinasi „Vakarinė šviesa“? Atsakau į klausimą klausimu – o Jūs žinote, kokia šviesa užlieja viską, prieš saulės laidą? Tos emocijos neįmanoma nusakyti. Būten su nenusakomais jausmais kūriau urnas“, – sakė netikėtai į urnų kūrybą pasinėrusi keramikė. Jos naujausi darbai dekoruoti menininkei būdingais augalų motyvais. Kodėl? „Lipdydama galvojau apie tuos, kam jos bus skirtos – vyrus, moteris, vaikus…. Ir norėjosi su urnomis padaryti tą patį, ką žmonės daro su kapais – apsodinti gėlėmis“, – nusišypsojo kūrėja. Ji prisipažino, kad kurdama urnas mintyse sau pasimatavo kiekvieną jų, tačiau savo pelenus norėtų paprašyti suberti į raudoną urną.

Mirties bijoti nereikia
N. Marčėnaitė pristatydama naujausią parodą, kvietė būti drąsiais ir nebijoti kalbėti apie mirtį. „Mes pamiršome, kad mirtis yra neatsiejama gyvenimo dalis. Gyvenimas – tai „memento more“, tik man atrodo, kad į tai nemokam reaguoti paprastai ir santūriai. Pastebėjau, kas labiausiai bijo mirties. Nors gal ir klystu? Tai žmonės, kurie nerealizavo savęs gyvenime. Kurie jaučia, kad kažkas jų gyvenime neišsipildė, neįvyko. Tokie siaubingai bijo mirties. Ir aš galvoju, kad tai labai didelė problema, bet apie tai nekalbame.
Aš nenorėčiau nei sureikšminti šitos temos, nei jos apleisti, bet dabar mes mušame į vienus vartus – teigiame gyvenimą, gyvenimo džiaugsmą, ir elgiamės kaip vaikai, kurie vaidina, kad mirtis neegzistuoja. Iš tikrųjų ji neturėtų gąsdinti. Kai žinome, kad po dienos ateis vakaras, tuomet mokame įvertinti dienos trukmę, grožį ir stengiamės iš jos pasiimti kuo galima daugiau. Nes vakaras ateis…“, – atviravo dailininkė.

Kremavimas populiarėja
Pasak krematoriumo direktoriaus Vytenio Labanausko, kremavimo paslaugos Lietuvoje populiarėja. „Pirmais darbo metais turėjome apie 1 400 kremavimų. Antraisiais tikimės – per 2 000. Dabar kas mėnesį sudeginame apie 200 palaikų. Kol kas mūsų paslaugomis naudojasi tik Lietuvos piliečiai“, – sakė V. Labanauskas.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. justinas

    šis žmogus jūsų straipsnyje tai nemoku apsakyt kas jis per vienas aš buves jo Auklėtinis taip jis profesionalus specialistas keramikas bet širdyje jo nekenčiu už visas per 15 metų nuo jo patirtas skriaudas

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.