Paskutinįjį liepos penktadienį šalies kopūstų augintojai rinkosi Lietuvos vidury aptarti šių daržovių auginimo aktualijų.

V. Girdzijauskas noriai dalijosi kopūstų auginimo patirtimi su kolegomis.

V. Girdzijauskas noriai dalijosi kopūstų auginimo patirtimi su kolegomis.

Vidmantas Girdzijauskas mielai sutiko priimti kolegas savo ūkyje Lančiūnavoje (Vilainių sen.) ir pasidalinti savo patirtimi.

Lančiūnava – daržininkų kraštas
„Mano ūkis nėra kažkuo išskirtinis. Unikalus yra mūsų regionas, juk vien Lančiūnavos apylinkėse yra ne vienas ūkis, kuris augina įvairias daržoves. Patirties kopūstų auginime turi ir kaimynas Vidmantas Kvedaras, ir Virgilijus Kuprevičius, ir kiti kolegos. Visi mes turime savų patirčių, savų problemų, ir savų pastebėjimų apie daržininkystę. Labai noriu, kad padiskutuotume apie aktualijas, pažvelgtume į ateitį.
Įvairių veislių kopūstus auginame maždaug 100 hektarų plote. Dar mūsų ūkyje auga morkos, bulvės, burokėliai. Tikrai negalvojame plėsti ūkio. Dabar svarbu susidoroti su tuo derliumi, kurį užauginame. Iš tiesų visi ūkininkai susiduria su problema, kaip parduoti daržoves be nuostolių. Mes vis dar laukiame, kad būtų atidaryti keliai išvežti produktus į Rusiją. Užsivėrus Rusijos rinkai, Lietuvos daržininkams tapo sunku parduoti daržoves. Pernai kopūstus noriai pirko lenkai, kurie patys nebuvo užsiauginę šių daržovių, o šįmet to nebėra. Lenkijoje kopūstai dera puikiai, tad mums tenka gerokai pavargti bandant parduoti savo derlių“, – sakė patyręs daržininkas V. Girdzijauskas.

Šiųmetis kopūstų derlius V. Girdzijausko ūkyje kertamas nuo birželio pradžios.

Šiųmetis kopūstų derlius V. Girdzijausko ūkyje kertamas nuo birželio pradžios.

Paspirtis – daržovių perdirbimas
Ūkininkas sakė, jog mažiau problemų patiria tie daržininkai, kurie patys imasi daržovių perdirbimo. V. Girdzijauskas jau trejus metus raugia ir parduoda agurkus, kopūstus, pernai parduotuves pasiekė ir rauginti pomidorai bei virti ir vakuumuoti burokėliai ir morkos. „Tik patys pradėję rauginti daržoves, truputį atsikvėpėme. Dabar norime išlaikyti tą veržlų žingsnį. Plėsti rauginimo apimčių negalvojame, svarbu išsaugoti gerą kokybę“, – sakė V. Girdzijauskas. Jo ūkyje iš pernykščio derliaus buvo užraugta apie 100 tonų kopūstų. Pernykščiai kopūstai rauginimui naudojami ir sulaukus šiųmečio derliaus: „Gerai išsilaikę pernykščiai kopūstai yra patys tinkamiausi rauginimui. Rauginimo procesas mūsų ūkyje vyksta visu tempu ir nesustojamu procesu. Raugintus kopūstus parduodame vienam prekybos tinklui, su kuriuo bendradarbiaujame daugelį metų.“

Išbandymų kopūstams netrūko
Šįmet ankstyvuosius kopūstus V. Girdzijauskas pradėjo kirsti birželio pradžioje. Dabar jau dorojamas vėlesnių veislių kopūstų derlius. „Šįmet labai išlošėme, kad pirkome lenkiškus daigus. Jie buvo labai kokybiški, tai prigijimas buvo itin geras. Pernykščiai vokiški daigai buvo gerokai lepesni. Šįmet turėjome ypač didelį išbandymą – beveik pusantro mėnesio sausrą. Problemų turėjome tikrai nemažai, be kritulių stokos, teko kovoti su įvairiais vabalais, sunkiai veikė herbicidai. Tad išlaidų netrūko“, – sakė V. Girdzijauskas. Paklaustas apie kopūstų supirkimo kainas V. Girdzijauskas atviravo: „Už kilogramą kopūstų supirkėjai dabar moka po 21 centą.“

Iš V. Girdzijausko ūkio pas pirkėjus keliauja ne tik šviežios daržovės, bet ir rauginti kopūstai, agurkai, pomidorai, virti burokėliai ir morkos.

Iš V. Girdzijausko ūkio pas pirkėjus keliauja ne tik šviežios daržovės, bet ir rauginti kopūstai, agurkai, pomidorai, virti burokėliai ir morkos.

Daržininkų situacija sudėtinga
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė, dalyvavusi diskusijose su kopūstų augintojais, pastebėjo, kad daržininkų situacija Lietuvoje yra gana sudėtinga. „Vasarą daržininkams nėra lengva. Į areną išeina ir tie nauji žaidėjai, kurie augina nedidelius kiekius daržovių. Jie stengiasi pigiau parduoti savo užaugintą derlių. Be to, šįmet daržovių kainas smarkiai sumažino Lietuvoje veiklą pradėję „Lidl“ prekybininkai. Jie pigiai parduoda daržoves, taip mažina kainas ir kituose prekybos tinkluose. Vadinasi, iš daržininkų derlių norima nupirkti vos ne už savikainą. Jei tokios tendencijos laikysis ir toliau, daržininkams bus gana sunku. Šįmet kopūstų supirkimo kaina mažesnė maždaug 20 procentų palyginus su ankstesniais metais.
Be to, kopūstų augintojų šįmet turime daugiau negu ankstesniais metais. Matome, jog padidėjo ir šių daržovių auginami plotai“, – sakė Z. Cironkienė. Jos teigimu, kiekviena šalis orientuojasi į vietinę produkciją, tad galvoti, kad brangiau lietuvišką derlių bus galima parduoti kitose šalyse, nėra paprasta.

Panašios naujienos