Kėdainių Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) bendrosios praktikos slaugytoja Asta Šaduikienė spalį ir lapkritį lankėsi rajono ambulatorijose (likusias – aplankys gruodį), kur buvo konsultuojami II tipo cukriniu diabetu sergantys pacientai. Susirinkusiems tikslinei konsultacijai dar kartą priminta, kaip gyventi su šia liga, kokio mitybos režimo laikytis, kaip būti fiziškai aktyviems bei kaip pirmiausia padėti sau, kad ši liga kuo mažiau paveiktų kiekvieno gyvenimą.

Atvyksta turintys „stažą“ ir nauji

Susirinkusiems pasikonsultuoti Pernaravos ambulatorijoje, kaip ir kitose, bendrosios praktikos slaugytoja Asta Šaduikienė akcentavo, jog diabeto kontrolės sėkmė priklauso nuo trijų komponentų: mitybos, fizinio krūvio ir nuo medikų bei medikamentų pagalbos. Nors akivaizdu, kad didelę įtaką gali padaryti kiekvieno noras ir pastangos padėti sau gyventi kiek įmanoma sveikiau.

„Būna labai įvairiai, kai pasikonsultuoti ar išgirsti ką nors nauja bei prisiminti primirštas rekomendacijas ateina tie, kurių kaip diabetikų stažas yra apie 20–30 metų, jie pakankamai daug visko žino: kaip tirtis cukraus kiekį, kokį maistą rinktis, kaip reikia gyventi sergant šia liga, kaip reikia mylėti ir save prižiūrėti. Kiekvienoje ambulatorijoje yra pakankamai daug žmonių, kurie daug metų serga II tipo cukriniu diabetu. Bet yra ir tokių, kuriems ši liga dar naujiena – diagnozuota, pavyzdžiui, tik pavasarį. Pernaravos ambulatorijoje buvo moteris, atėjusi pasikonsultuoti dėl savo vyro, kuriam visai neseniai, vos prieš kelis mėnesius nustatytas diabetas. Būtent tie žmonės daugiausiai domisi, jiems kyla daugybė klausimų. I tipo cukriniu diabetu serga jaunesni žmonės“, – teigė A. Šaduikienė.

Ir paveldimumas, ir gyvenimo būdas

Pasak bendrosios praktikos slaugytojos, nerasime šeimos, kurioje nebūtų sirgusio ar šiuo metu diabetu sergančio giminaičio. Šiai ligai atsirasti įtakos turi ir paveldimumas, ir gyvenimo būdas.

Konsultacijų metu matyti, kad žmonėms, kuriems ši liga dar naujiena, aktualiausias klausimas – kokie maisto produktai didina cukraus kiekį kraujyje, kokius produktus laikome angliavandeniais, kurių, sergant cukriniu diabetu, labiausiai reikėtų vengti. Kokių daržovių ir vaisių reikėtų mažiau vartoti, kaip reguliuoti pačią mitybą, kaip veikia fizinis krūvis. Taip pat žmonės klausinėjo apie hipoglikeminę komą, kada ji dažniausiai ištinka. Pasirodo, kad hipoglikeminė koma gali atsirasti dėl gliukozės trūkumo organizme, o dažniausiai tai nutinka fizinio aktyvumo metu. Hipoglikeminė koma gali ištikti greitai, staiga, iki sąmonės netekimo.

Išvykos reikalingos ir naudingos

Aplinkybės, kuomet buvo nustatyta cukraligė, kiekvienam labai individualios. A. Šaduikienė pastebėjo, kad diabetas, kaip ir daugelis ligų – jaunėja. Problema ta, kad dar labai daug kas net nežino, kad serga diabetu, kadangi organizme vykstantys pakitimai nėra akivaizdžiai juntami ir vyksta lėtai. Pasitaiko atvejų, kad žmogus diabetu serga 10 metų, o apie tai sužino po 12 ar 15 metų. Kartais organizmas sugeba prisitaikyti prie kažkokių nusiskundimų arba seniai „tyliai“ siunčia signalus, tik mes nesugebam suprasti. Būna, kad žmogus kreipiasi dėl dažno troškinimo, dažno šlapinimosi – tai jau II tipo cukraligės požymiai. Jaunesniems, dirbantiems žmonėms, dažniausiai cukraligė aptinkama profilaktinio sveikatos patikrinimo metu, nors žmogus požymių jokių ir nejuto.

„Jau ne pirmi metai lankomos ambulatorijos, pasikonsultuoti ateina tie patys žmonės, dar kažko paklausia, pasidomi, tačiau dažniausiai klausimų turi nauji pacientai. Tai rodo, jog mūsų išvykos į rajono ambulatorijas reikalingos ir naudingos“, – apibendrina bendrosios praktikos slaugytoja.

Kėdainių PSPC 3-iame kabinete jau keletą metų teikiamos slaugos paslaugos cukriniu diabetu (CD) sergantiems suaugusiems pacientams. Minėtos paslaugos su šeimos gydytojo arba gydytojo endokrinologo siuntimu teikiamos nemokamai. Būtina išankstinė registracija suaugusiųjų registratūroje prie 2 langelio arba telefonu (8 347) 614 34.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.